F1: Rosberg odstartoval sezónu vítězstvím po boji s Ferrari. Alonso měl vážnou nehodu

Melbourne - Nová sezona Formule 1 odstartovala dnes v australském Melbourne. A jak probíhal první závod letošní sezóny?

Otřesený Fernando Alonso po nehodě v Melbourne.

První událost se stala ještě dříve, než závod vůbec odstartoval. Kvjat zastavil své auto při nájezdu na rošt. Kvůli tomu musela být přerušena startovní procedura a jezdci absolvovali další zaváděcí kolo, které se odečte z celkového počtu kol.

A další zajímavé věci se děly na startu. Hamilton odstartoval celkem špatně a do čela se na moment dostal Rosberg. Ten ale v první zatáčce probrzdil, takže se do čela dostala obě Ferrari.Navíc tam byl i drobný kontakt s Hamiltonem. Na čele byl tedy Vettel, následován Räikkönenem a Rosbergem. Hamilton se propadl až na 6. místo za Massu.

Nějaké drobnosti se děly hlouběji ve startovním poli. Magnussen měl defekt po kontaktu se sauberem a musel hned do boxů. Problémy s motorem hlásil Gutierrez. Ve 4. kole se Hamilton dostal před Massu a zahájil další stíhací jízdu.

Mercedesy se vyloženě trápí, Hamilton zůstává zaseknutý za 4. Verstappenem, Rosberg nezvládá předjet Räikkönena. Dobrou práci ale odvádí Pascal Wehrlein, který se objevil i na 13. místě. Mezitím se v pořadí propadal Felipe Massa, kterého předjel i Ricciardo.

Zastávky v boxech započaly v 10. kole, kdy do boxů začali zajíždět jezdci na nižších pozicích. Ve 13. kole se v boxech objevil Rosberg, který se jen těsně řadí před Hülkenberga. V dalším kole jede do boxů Vettel z prvního místa, nasazuje další super měkké pneumatiky a řadí se jen těsně před Rosberga. Do boxů zajel i Verstappen, ale poté se ocitl v provozu.

Hamilton ještě v boxech nebyl a momentálně za ním je jeho týmový kolega, který už v boxech byl. Chvíli Rosberga zdržoval a potom zajel k mechanikům stejně jako Räikkönen. Iceman dostává super měkké pneu, Hamilton střední.

Velká nehoda!

Alonso kolidoval s Gutierrezem. Alonsovo auto skončilo škaredě zničené, doslova sešrotované v bariéře. Z auta vystoupil sám, ale vypadá otřeseně. Na trať vyjel safety car, kdo v boxech ještě nebyl, mířil tam nyní.

Červená vlajka

Piloti míří do boxů, kde všichni zastaví v uličce. Incident se stal ve 3. zatáčce, Alonso předjížděl Guatierreze, který ale začal brzdit dříve, než Alonso čekal, a také mírně zatočil doleva. Španěl tak narazil do jeho zadního levého kola, to jej poslalo do bariéry a následně v plné rychlosti najel do kačírku. Tam se přetočil a narazil do bariéry.

V 19. kole za červené vlajky bylo pořadí následující: Vettel, Rosberg, Räikkönen, Ricciardo, Verstappen, Sainz, Hamilton, Massa, Grosjean, Bottas, 10. Hülkenberg, Palmer, Perez, Ericsson, Button, Nasr, Wehrlein, Harjanto a Magnussen.

Závod bude restartován 6:55 našeho času, asi 15 minut po incidentu. Harjanto odstupuje - už z boxů nevyjede. Hodně jezdců při červené vlajce vyměnilo pneumatiky za střední. Nikoliv však Ferrari. Oba piloti pokračují na super měkkých, takže budou muset ještě zajet do boxů.

Restart proběhl za safety carem. Nedočkali jsme se žádných dramat. Ale pár kol poté odstupuje Kimi Räikkönen! Technický problém zřejmě s motorem. Ericsson dostává penalizaci průjezdu boxy, protože mechanici pracovali na voze ještě po 15sekundovém signálu při restartu.

Dále se rozehrála pneumatiková loterie. Vettel začal na super měkkých pneumatikách ztrácet. Torro Rosso povolalo oba piloty do boxů k výměně měkkých pneumatik na střední. Největší otázkou zůstává, jestli Mercedes zvládne vydržet do konce na středních pneumatikách.

V 35. kole míří do boxů Vettel pro měkké pneumatiky. Nasazuje vražedné tempo. Ericsson zpomaluje, zřejmě má technický problém a nakonec odstupuje. Souboje se odehrávají ve středu pole, kde se obě torro rosa probíjejí polem.

Vettel na třetím místě stahuje Hamiltona. Ten chybuje a Němec se dostává těsně za něj. Má pět kol, aby jej předjel a dostal se na druhou pozici. Mezitím Sainz probržďuje v předposlední zatáčce a horkokrevný Verstappen do něj lehce naráží, trošku si poškodil přední křídlo.

Vettel ale v předposlední zatáčce chybuje, probrzdil a nevlezl se do zatáčky, tím jsou jeho šance na 2. místo u konce. Vyzdvihnout se ale musí výkon Grosjeana, ten vyměnil pneumatiky pod červenou vlajkou a dojíždí šestý.

Rosberg tedy vyhrává VC Austrálie, druhý dojíždí Hamilton a za ním Vettel.

Výsledky GP Austrálie zde

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Související:

Právě se děje

reklama