F1 v Rakousku: Mercedesy v kvalifikaci opět nejlepší

Spielberg - Tréninky přinesly nejeden dramatický moment - v pátek odpoledne se téměř polovina "pročekala", až přestane poměrně intenzivní přeháňka, sobotní poznamenala nehoda Nico Rosberga. Ten nyní doufá, že jeho tým mu dá vůz do druhé hodiny včas do pořádku.

Přidejte svůj názor

Lewis Hamilton

Tým Mercedes uvedl, že došlo k selhání ramene levého zadního závěsu. Stalo se tak, když Nico Rosberg vyjížděl pod plným plynem ze zatáčky Remus v důsledku "neobyvkle vysoké zátěže". Ze záznamu bylo dobře vidět, jak levá zadní pneumatika silně vibruje a poté došlo k "vyskočení" ramene směrem vzhůru a zhroucení kola. Vůz ostře vybočil doprava a pod úhlem asi 60° narazil přídí do bariéry, poté se otočil a následoval další kontakt se svodidly, při němž došlo k poškození převodovky. Mercedes zůstal stát napříč trati, za ním jedoucí Pérez, jehož Rosberg před zatáčkou Remus předjel, minul stojící monopost bez potíží.

Tým před kvalifikací intenzivně pracoval na nápravě škod u Rosbergova vozu, jak už jsme informovali, došlo k rozhodnutí vyměnit převodovku, takže pokud Rosberg do kvalifikace nastoupí, bude po jejím skončení penalizován pěti místy na startovním roštu. Stejný postih kvůli identické příčině čeká i Sebastiana Vettela.

Nad tratí se honilo něco mraků, teplota vzduchu 27°C, trati 53°C, vanul vítr o rychlosti 8,3 km/h a panovala vlhkost vzduchu 51 %.

1. část kvalifikace: Havárie Daniila Kvjata

Ještě než se uzavřela první část, došlo k masivní nehodě Daniila Kvjata. Pilot najížděl do zatáčky Jochena Rindta, přejel přes žluté nově instalované obrubníky a při průjezdu se mu zhroutil pravý závěs zadního kola. Neovladatelné Toro Rosso pokračovalo v rotaci přes poslední zatáčku, trefilo cíp bariéry vedle vjezdu do boxů a poté se zastavil u protějšího okraje dráhy. Kvjat po chvíli opustil vůz a odešel po svých, trénink byl červenou vlajkou přerušen v čase 16:16.

První do kvalifikace vyrazil Jolyon Palmer, poté se už okruh zaplnil, piloti ze středu pole zajížděli výkony kolem 1:08,0 až do té doby, než se na trať vydal Hamilton. Evidentně ho nerozhodily potíže Rosberga a stlačil dopoleční čas Vettela na 1:07,014. Ferrari v tu chvíli poněkud zaostávala, Räikkönen (1:07,250) se chvíli těšil druhému místu, než se vydal na okruh Vettel - 1:07,030. Nejvíc se ale čekalo na Rosberga, zda se vůbec stihne podívat do první kvalifikační části. Povedlo se mu to těsně před polovinou první kvalifikace - a ukázal, že žádné stopy po dopolední havárii neovlivnily jeho jízdu. Šel okamžitě do čela časem 1:06,690.

Vettel se pokusil hozenou rukavici zvednout a i přes značně pomalý prostřední sektor málem uspěl - 1:06,761. Rosberg ale vzápětí přidal další excelentní kolo 1:06,516. Hamilton se rovněž snažil, ale byl až třetím vzadu: 1:06,947.

Technické problémy pokračovaly, kromě Kvjatovy nehody dokulhal do depa i Pérez, jehož zadní zavěšení pravého kola rovněž vykazovalo poškození. V závěru, prakticky těsně před Kvjatovou nehodou, zajel fantastický čas Wehrlein a hodnotou 1:07,565 se posunul na průběžné deváté místo!

Smolná kvalifikace pro Toro Rosso se uzavřela v krátkém apendixu kvalifikace, když Sainzovi jr. hned po výjezdu z boxů kouřit motor. Španěl sice byl na 11. místě, takže v tomto případě o nic nešlo, ale dá se předpokládat, že vůz se opravit nepodaří, takže prostřední část kvalifikace se odehraje bez Toro Rosso.

Z Q1 nepostoupili: Magnussen, Palmer, Kvjat, Harjanto, Ericsson, Nasr.

2. část kvalifikace: Prostřední část ovlivnil déšť

Protože byla hlášena přeháňka v průběhu cca 8 minut od začátku prostřední části kvalifikace, Mercedesy nemeškaly a vyrazily na trať. Na ultraměkké směsi zajel Rosberg čas 1:06,403, Hamilton byl o chloupek rychlejší - 1:06,228.

U Ferrari se ale spekulovalo a oba piloti nasadili superměkké pneu. A oba se bez potíží dostali do první desítky (Vettel - 1:06,602, Räikkönen - 1:06,940). U Red Bullu se podařilo ještě rychle přezout na superměkké, ale Mercedes už podobný strategický tah nestihl - jak Rosberg tak Hamilton vyrazili na trať, ale oba museli rychlé kolo přerušit, protože v té době, přesněji tři a půl minuty před ukončením Q2, byla stejně jako v pátek ve třetím sektoru byla avizována mokrá trať. Její teplota také velice rychle poklesla, přesně o 8°C.

Smůlu měl Grosjean, který při prvním pokusu v zatáčce Wirth vyjel z trati, při druhém značně probrzdil a tudíž se do první desítky nedostal. Dokonce se před něj dostal i Wehrlein, který sice zajel horší čas než v Q1, ale časem 1:07,700 se kvalifikoval na neuvěřitelné 12. místo.

Po Q2 vypadávají: Alonso, Grosjean, Gutiérrez, Wehrlein, Pérez, Sainz (poslední dva jmenovaní do Q2 z důvodu poruch nenastoupili)

3. část kvalifikace: V hlavní roli osychající trať

Do poslední části nastoupili všichni piloti na zeleně označených pneumatikách, ale bylo jasné, že pokud nebude dále pršet, trať bude rychle vysychat a z Q3 se stane velká loterie. Vettel vyzkoušel jako první ostrý čas - 1:20,798, za ním se o něco lépe prezentoval Räikkönen (1:19,854). Hamilton měl zajeto 1:21,294, Rosberg 1:19,548. Jak se však záhy ukázalo, buly tyto časy irelevantní.

Trať totiž nadále vysychala a piloti tři a půl minuty před koncem se celá smečka deseti pilotů vrhla do boxů, aby nasadili ultraměkkou směs. Jestliže to pilotům zpočátku trochu klouzalo, bleskově byly zapomenuty časy na intermediate a tabulka se měnila prakticky každým průjezdem. Časy o pět až šest vteřin byly najednou naprostou samozřejmostí a jako klíčový bod celé Q3 se ukázalo, kdo a především kdy stihl najet do posledního kola. Ti, co to zvládli těsně před limitem, měli v rukávu povolené eso a díky tomu také došlo k zajímavě poskládanému roštu. Hamilton měl ve svém finálním kole štěstí, že měl volnou trať (takticky si nechal poodjet Ricciarda) a dvojí zaváhání (po výjezdu ze zatáčky Remus a před zatáčkou Rauch) se na jeho čase nijak neprojevilo.

Výsledky kvalifikace GP Rakouska

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jezdec fanoušky odmítá? Rodina Michaela Schumachera vydala nové prohlášení

03.01.2019 22:22 Aktualizováno Zdravotní stav slavného jezdce Formule 1 zůstává i po pěti letech záhadou a ven se dostávají pouze…

Pět let od osudné nehody: Jak se změnil stav Michaela Schumachera?

29.12.2018 22:25 Aktualizováno Dnes je to přesně pět let od tragické nehody Michaela Schumnachera. Někdejší pilot Formule 1 utrpěl…

Zvrat u Michaela Schumachera? Legendární pilot F1 byl odpojen od dýchacích…

18.12.2018 22:31 Aktualizováno 29. prosince to bude už pět let od tragické nehody Michaela Schumnachera. Někdejší pilot Formule 1…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama