Vzůru do Ohia: Tradiční okruh může zamotat boj o mistrovský titul

Columbus - Už jen pět závodů zbývá do konce letošní sezóny IndyCar Series. A jeden z nich je na programu tento víkend, kdy na jezdce čeká tradiční okruh v Ohiu, kde závodí od roku 1980. Okruh mimořádně sedí Scottu Dixonovi. Loňský šampion zde vyhrál pět z posledních devíti závodů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Už jen pět závodů zbývá do konce letošní sezóny IndyCar Series. A jeden z nich je na programu tento víkend, kdy na jezdce čeká tradiční okruh v Ohiu, kde závodí od roku 1980. Okruh mimořádně sedí Scottu Dixonovi. Loňský šampion zde vyhrál pět z posledních devíti závodů.

Jestli může obhájce titulu Dixon, kterému patří 4. příčka se ztrátou 83 bodů na lídra šampionátu Pagenauda, ještě pomýšlet na to, že se zapojí do boje o titul, tak teď přichází jeho chvíle. Závod na okruhu Mid-Ohio Sports Car Course, který Scottu Dixonovi nesmírně svědčí. Vyhrál zde pět z devíti závodů, které na této trati IndyCar odjela po roce 2007, kdy se vrcholné formule na oblíbený okruh po tříleté pauze vrátily.

Historie závodního okruhu ležícího uprostřed krásné krajiny státu Ohio na Středozápadě Spojených států se začala psát v roce 1962. Trať původně vznikla pro klubové závody sportovních vozů. Do hledáčku vrcholného formulového šampionátu se ale dostala v 70. letech, kdy ji využívala Formule 5000. V 80. letech pak zakotvila v kalendáři šampionátu IndyCar pořádaného organizací CART, tedy přímého předchůdce dnešní IndyCar Series.

Závod v Ohiu rychle získal na popularitě. Ačkoliv trať není zrovna bohatá na místa na předjíždění, pro jezdce představuje skutečnou výzvu. Pro fanoušky pak krásný zážitek, kdy je závod spojen s kempováním, grilováním a prostě víkendem stráveným v přírodě. Na popularitě získal v 80. letech také zásluhou Bobbyho Rahala, vycházející hvězdy IndyCar Series a rodáka z ani ne sto kilometrů vzdáleného městečka Medina.

Trojnásobný šampion IndyCar a vítěz Indy500 Rahal dokázal plnit tribuny nejen na Mid-Ohio Sports Car Course, ale také ve 200 km vzdáleném Clevelandu, kde IndyCar každoročně závodila na populárním okruhu vytyčeném na ploše letiště.

Z kalendáře vypadlo Mid-Ohio v roce 2003, když se CART dostal do finančních problémů, ale ještě v roce 2007, tedy rok před krachem nástupce CART Champ Cars a spojení se sérií IndyCar, na něj zavítala právě současná IndyCar Series. Ta navíc po spojení s Champ Cars získala magnet na diváky, který v Ohiu spolehlivě funguje – syna Bobbyho Rahala Grahama. Graham se věrným fanouškům odměnil vloni.

Přesně 30 let po jednom ze dvou triumfů, které na okruhu Mid-Ohio získal jeho otec, se sám radoval z vítězství. I kvůli tomu pořadatelé čekají, že letos budou tribuny ještě plnější, než v předchozích letech!

Okruh Mid-Ohio měří 2,258 míle, tedy 3,634 km. Má 13 zatáček. Původní verze měla ještě o dvě zatáčky více, ale IndyCar nepoužívá šikanu mezi 1. a 2. zatáčkou. V 90. letech byla při jedné z mnoha rekonstrukcí, kterou trať přešla, aby se z okruhu pro klubové závody stala místem, které může hostit i podniky IndyCar Series, byl totiž prostor uvnitř šikany vyasfaltován. Do jednoho z nejkrásnějších míst na trati, zatáčky číslo 2 (vlásenky) tak piloti najíždějí v plné rychlosti.

Za zmínku stojí také 4. zatáčka, která leží na konci nejdelší rovinky a skýtá nejlepší místo k předjíždění. Protože cílová rovinka je velmi krátká, závod je vždy odstartován právě tady, na rovince před 4. zatáčkou. V průběhu závodu už jsou restarty přesunuty zpět na cílovou rovinku.

Po 4. zatáčce následují náročná esíčka, pokud pilot netrefí ideální stopu, ztratí tady spoustu času. Devátá zatáčka pak jezdce přivede do „údolí hromů" (Thunder Valley), rychlé a náročné pasáže zakončené „kolotočem", tedy vlásenkou, která vozy přivede zpět na startovní rovinku a do 1. zatáčky, jednoho z nejobtížnějších míst na trati.

Oproti předchozím závodům si musíme zvyknout na jedno nové jméno. Tým Dale Coyne Racing angažoval, prozatím na tento závod, devatenáctiletého Američana RC Enersona. Ten vloni startoval v juniorské sérii Indy Lights za tým Sama Schmidta a vyhrál právě závod v Ohiu. Letos se mu nevedlo podle představ a když po závodě Indy Lights v Indianapolisu viděl, že je v podstatě bez šance bojovat o titul v Indy Lights a s tím spojenou prémii určenou na start v IndyCar, rozhodl se své angažmá ukončit a zbylý rozpočet věnovat na zajištění testu v IndyCar. Po úspěšném testu ale hned následovalo místo u Coynova týmu, prozatím na jeden závod.

Uhájí lídr šampionátu Pagenaud náskok před svými stájovými kolegy Powerem a Castronevesem? Power vyhrál tři závody z posledních čtyř a Castroneves zase triumfoval v Ohiu v časech série CART v letech 2000 a 2001, kdy zvládl porazit hvězdy, jakými byli Juan Pablo Montoya, Gil de Ferran, Michael Andretti, Kenny Bräck nebo Paul Tracy.

Loading...
Témata: indycar
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Charlie Whiting, ikona závodů Formule 1

14.03.2019 09:08 Tři dny před startem sezony formule 1 zemřel v Melbourne ředitel závodů F1 Charlie Whiting.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama