Korejská pohroma Red Bullu. Premiéru vyhrál Alonso

Jeongam - Španěl Fernando Alonso s vozem Ferrari vyhrál v neděli na okruhu v Jeongamu premiérovou a chaotickou Velkou cenu Koreje F1 před Britem Lewisem Hamiltonem na McLarenu a svým stájovým kolegou Felipem Massou z Brazílie. Alonso je novým lídrem šampionátu, do konce sezony zbývají dva závody.

371
doporučujeme

Devětadvacetiletý dvojnásobný mistr světa z let 2005 a 2006 Fernando Alonso vyhrál letos už pátou Velkou cenu.

Závod skončil sportovní katastrofou pro stáj Red Bull, která si mohla pojistit vítězství v Poháru konstruktérů i vedení v průběžném pořadí mistrovství světa. Položila k tomu dobrý základ v sobotní kvalifikaci, kterou vyhrál Sebastian Vettel před vedoucím mužem šampionátu Markem Webberem. Jenže v devatenáctém kole udělal Webber na druhém místě chybu, dostal smyk a skončil v bariéře. Vettel nikým neohrožován vedl téměř celý závod, necelých deset kol před cílem mu však vypověděl službu motor.

Premiérová Velká cena Koreje byla poněkud chaotická. Start byl nejdřív o deset minut odložen kvůli silnému dešti a množství vody na trati, poté padlo rozhodnutí, že závod bude odstartován za zaváděcím vozem. Po třech kolech, během nichž si jezdci prostřednictvím týmového rádia stěžovali na velmi špatnou viditelnost, byl závod zastaven. Velká cena Koreje pak i přes přetrvávající déšť a špatnou viditelnost opětovně začala v 16.05 místního času za zaváděcím vozem, který trať opustil po 14 kolech. Safety car pak vyjel ještě dvakrát, kvůli Webberově havárii v 19. kole a ve 32. kole po karambolu Sebastiana Buemiho s vozem Toro Rosso.

Fernando Alonso startoval ze třetího místa a ani v průběhu závodu neměl jednoduchou práci a bojoval s Britem Lewisem Hamiltonem. Alonso nejprve ztratil průběžné druhé místo, na které se dostal právě po Webberově havárii, po chybě mechaniků v boxech. Krátce nato se však vrátil zpět, když Hamilton měl problémy s ovládáním svého vozu a vyjel mimo trať.

Hamilton, který před Koreou ztrácel 28 bodů na Marka Webbera, se přesto druhým místem vrátil do hry o titul. Pětadvacetiletý Brit měl nejdřív smůlu, když se ve třetí zatáčce po startu před něj na čtvrté místo dostal Nico Rosberg na Mercedesu. Časem se pak ukázalo, že to bylo štěstí, protože Rosberg pak vypadl, když narazil do roztočeného Webberova monopostu, jemuž neměl nejmenší šanci se vyhnout.

Ze hry o titul naopak s největší pravděpodobností vypadl druhý pilot McLarenu, úřadující mistr světa Jenson Button, který po celý víkend v Koreji se svým vozem bojoval, startoval ze sedmého místa, ale skončil dvanáctý, bez bodů.

Nejlepšího výsledku sezony dosáhl sedminásobný mistr světa Michael Schumacher, který svůj Mercedes dovedl do cíle na čtvrtém místě.

Nový lídr šampionátu Fernando Alonso má nyní 231 bod, Mark Webber 220 bodů a Lewis Hamilton 210 bodů. Do konce šampionátu zbývají Velká cena Brazílie a Velká cena Abú Zabí.

Velká cena Koreje: 1. Alonso (Šp./Ferrari) 2:48:20,810, 2. Hamilton (Brit./McLaren) + 14,999, 3. Massa (Braz./Ferrari) + 30,868, 4. Schumacher (Něm./Mercedes) + 39,688, 5. Kubica (Pol./Renault) + 47,734, 6. Liuzzi (It./Force India) + 53,571. 7. Barrichello (Braz./Williams) + 1:09,257, 8. Kobajaši (Jap./Sauber) + 1:17,889, 9. Heidfeld (Něm./Sauber) + 1:20,107, 10. Hülkenberg (Něm./Williams) + 1:20,851.

Pořadí mistrovství světa (po 17 z 19 závodů): 1. Alonso (Šp./Ferrari) 231 b., 2. Webber (Aus./Red Bull) 220, 3. Hamilton (Brit./McLaren) 210, 4. Vettel (Něm./Red Bull) 206, 5. Button (Brit./McLaren) 189, 6. Massa (Braz./Ferrari) 143, 7. Kubica (Pol./Renault) 124, 8. Rosberg (Něm./Mercedes) 122, 9. Schumacher (Něm./Mercedes) 66, 10. Barrichello (Braz./Williams) 47.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 426, 2. McLaren 399, 3. Ferrari 374, 4. Mercedes 188, 5. Renault 143.

Témata: Formule 1