F1: Rosberg zvítězil v Suzuce a utužuje vedení v šampionátu, Hamilton pokazil start

Suzuka - Jak probíhala Velká cena Japonska vozů Formule 1?

Přidejte svůj názor

Nico Rosberg

Start proběhl velmi zajímavě. Lewis Hamilton se od roštu odlepil velmi špatně, což ovlivnilo i start Daniela Ricciarda, který se mu horko těžko vyhýbal. Hamilton se propadl až na 8. místo, Ricciardo na čtvrté. Rosberg odstartoval dobře a udržel si první místo. V ostatních případech se pozice moc neměnily, pořadí po páru kolech vypadalo následovně: Rosberg, Verstappen, Vettel, Pérez, Ricciardo, Räikkönen, Hülkenberg a až osmý Hamilton.

V sedmém kole se Hamilton dostal před Hülkenberga. Mercedes měl nejlepší tempo, druhým nejlepším týmem bylo Ferrari, oba jezdci tohoto týmu se nalepili na jezdce Red Bullu. Ti se oba v 11. kole rozhodli zajet pro výměnu pneumatik, dostali tvrdou směs. Tím se spustila lavina dalších zastávek v boxech. Díky zastávkám si o jednu pozici polepšil Ricciardo a o dvě příčky Hamilton. Brit se o pár momentů později dostal i před Ricciarda a vychutnal i si williamsy, které ještě nebyly v boxech, dostal se tedy na 4. místo. 

Williamsy se staršími pneumatikami se propadaly polem. Ve dvacátém kole se v poslední šikaně roztočil Esteban Gutierrez, který probrzdil v souboji. Pořadí před polovinou závodu se ustálilo na Mercedes, Red Bull, Ferrari, Mercedes, Red Bull, Ferrari, dále oba jezdci Force Indie a po nich Williamsu. Ferrari se dotahovalo na Red Bull, ale nevypadalo, že by jezdci měli tempo na předjetí. Hamilton sice dotahoval Vettela, ale jeho ztráta na Němce byla přes 11 sekund.

Několik pěkných soubojů bylo mezi piloty McLarenu, Sauberu a Toro Rosso, nicméně až o patnácté místo. V polovině závodu se u mechaniků objevily willamsy a Räikkönen, který se snažil podseknout Ricciarda. Svou zastávkou spustil řetězovou reakci. Ricciardo zastavil o několik kol později a zastávka trvala o 3 vteřiny déle, než je obvyklé. Tím pádem se Räikkönen dostal před něj.

Zajímavou strategii zvolilo Ferrari. Hamilton se sice dostal na 3. místo, které patřilo Vettelovi, jenže ten pro poslední úsek nasadil měkkou sadu, zatímco Hamilton tvrdou. Vettel se hned nalepil na zadní křídlo Hamiltona. Pořadí se tedy prozatím ustálilo na podobě: Rosberg, Verstappen, Hamilton, Vettel, Räikkönen, Ricciardo, Pérez, Hülkenberg, Massa a Bottas. To vše v 38. kole z 53.

Hamilton spíše než aby se bránil útokům Vettela, stahoval Verstappena na druhém místě. Sebastian Vettel si celý závod stěžoval na jezdce o kolo zpět, kteří jej zdržovali. "Je to směšné," stále naštvaně hlásil do vysílačky.

Osm kol před koncem závodu se Hamilton dostal za Verstappena, vzhledem k šampionátu se před něj potřeboval dostat. Po několik kol jej následoval, ale Verstappen měl vždy dobrý nájezd na cílovou rovinku a chytře využíval energii z rekuperačních systémů. Hamilton svedl s Verstappenem velký souboj před poslední šikanou, Verstappen pokryl vnitřní stopu, což Hamilton nečekal. Brit následně probrzdil a vyjel mimo trať. To ho nestálo moc času, ale i tak tím souboj s Verstappenem prohrál.

Vzhledem k výsledku závodu se Mercedes stává vítězem šampionátu týmů!

Výsledky GP Japonska

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama