F1 Abú Zabí: Nico Rosberg slaví první titul! Hamiltonovi nepomohly ani intriky

Abú Zabí - Jak se Rosberg k titulu dostal... čtěte.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nico Rosberg na GP Rakouska
doporučujeme

Poslední závod sezony byl hlavně ve znamení loučení a souboje o titul mistra světa. S místem v F1 se po tomto závodě rozloučí Jenson Button a Felipe Massa. Jsou zde ještě další adepti na konec kariéry, ale ti ji neukončí dobrovolně, pokud je v dalším ročníku neuvidíme. 

Start proběhl v poklidném duchu. Pouze Ricciardo neodstartoval ideálně a propadl se za Räikkönena a za něj se nalepil Vettel. Do první zatáčky probrzdilo několik pilotů, ale na pořadí to nemělo žádný vliv. Po drobném kontaktu s Hülkenbergem se však roztočil Max Verstappen a propadl se na poslední místo, v závodě však pokračoval.

 

První trojice po prvních kolech byl Hamilton, Rosberg a Räikkönen. Magnussen zaznamenal technické problémy poté, co způsobil žluté vlajky a musel ze závodu odstoupit. Problémy potkaly i Bottase, který předním svedl pěkný souboj se svým týmovým kolegou. Fin byl nakonec donucen odstoupit ze závodu. 

Už v 7. kole byl Hamilton povolán k mechanikům. S ním si pro nové pneumatiky dojel i Räikkönen a Alonso. O kolo později zastavili Rosberg s Vettelem a na trať se vrátili ve stejném pořadí. Všichni obuli měkkou směs pneumatik. Ve dvanáctém kole odstoupil Jenson Button kvůli selhání zavěšení pravého předního kola po tvrdším přejetí obrubníku. 

 

Zajímavou strategii zvolil Verstappen, který nezastavil v boxech spolu s ostatními a i po 15 kolech krouží na 2. místě před Rosbergem. V 16. kole zastavil u kraje trati Kvjat pro technické problémy, čímž pro něj závod skončil. 

 

Ve dvacátém kole dostal Rosberg pokyny, aby Verstappena předjel, protože ho na starších pneumatikách zdržoval. Hned tak tvrdým soubojem učinil. Ve 22. kole zajel k mechanikům Verstappen, který závod nejspíše odjede jen na jednu zastávku v boxech, zatímco všichni ostatní ze špičky pojedou na dvě. 

V pětadvacátém kole zajel k mechanikům Ricciardo pro další "žluté" pneumatiky. Räikkönen zastavil o kolo později a na trať vyjel až za Verstappenem a Ricciardem. 

První desítka v polovině závodu: Hamilton, Rosberg, Vettel (všichni tři bez 2. zastávky), Verstappen, Ricciardo, Räikkonen, Massa, Alonso, Hülkenberg a Pérez.

Na konci 28. kola zajel k mechanikům Hamilton a o kolo později Rosberg. Výměny kol proběhly v pořádku a oba piloti zůstali ve stejném pořadí, pouze Vettel si ještě neodbyl zastávku v boxech a několik kol se ocitl ve vedení závodu. Rosberg však Hamiltona začal stahovat, až se rozdíl mezi nimi ustálil na 1,4 sekundy. Oba přitom stahovali Vettela na prvním místě, který stále nebyl na druhé návštěvě u mechaniků.

V 38. kole i Vettel zajel k mechanikům pro měkké pneumatiky. Pořadí v závodě se ustálilo na dvojici mercedesů v čele, o tři sekundy za nimi bojující dvojice Verstappen-Ricciardo a po nich dvojice Ferrari. Ve 43. kole spolu kolidovali Palmer a Sainz. Angličan zezadu narazil do Španěla. Tomu po kolizi přestala fungovat převodovka a odstavil své auto na kraji trati.

Deset kol před koncem se Vettel nalepil na Ricciarda a o kolo později ho na novějších pneumatikách připravil o 4. místo. Rosberg mezitím stáhl Hamiltona pod jednu sekundu. A protože jezdí Hamilton pomaleji, dotahuje se na ně i dvojice Verstappen a Vettel. Němec je přitom velmi rychlý, na čerstvějších pneumatikách útočí 7 kol před cílem na Verstappena. 

Pět kol před koncem se ze dvou dvojic na čele stala celkem kopaktní čtveřice. Vettel se přitom dostal před Verstappena a vydal se stíhat Rosberga. Zatímco se poťukaly oba manory, Hamilton dostává do sluchátek instrukci, aby zrychlil, protože nejspíše schválně brzdí Rosberga, aby jej předjeli další piloti. 

Vettel se nalepil na Rosberga a hledal skulinku, kde by jej předjel. "Nico, třetí místo si můžeme dovolit," zní Rosbegovi do uší. Drama všude, kam se na trati člověk podívá. Hamilton ještě více zbržďuje Rosberga. "Stejně teď prohrávám titul mistra světa," hlásí Hamilton týmu.

V posledním kole se Rosberg dostal pod sekundu za Hamiltona a Vettel stále útočí. Rosberg odolává. Poslední zatáčky. Rosberg dojíždí na druhém místě a je mistrem světa Formule 1!

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Charlie Whiting, ikona závodů Formule 1

14.03.2019 09:08 Tři dny před startem sezony formule 1 zemřel v Melbourne ředitel závodů F1 Charlie Whiting.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama