Safety car, přerušený závod, nečekaný vítěz a boj na cílové pásce v Baku

Ačkoliv se v metropoli na břehu Kaspického moře jel už druhý závod F1, poprvé tu byla Grand Prix označena jako první pod hlavičkou Ázerbajdžánu. A byla od samotného počátku až do posledních centimetrů dramatem jak se patří.

Přidejte svůj názor

Daniel Ricciardo
doporučujeme

Na startu došlo k dramatu, když v zatáčce 2 Bottas najel příliš agresivně na obrubník a poslal do zdi Räikkönena. Ferrari mělo zničený bok a zaplavilo trať první částí karbonových úlomků. Na kolizi ale doplatil více Bottas, který musel do boxů s prázdným pravým předním kolem. O něco více vzadu vyjel mimo trať Kvjat a při návratu vyděsil natolik svého týmového kolegu Sainze jr., který vytočil hodiny, ale aniž by o něco zavadil. To byl první důležitý moment závodu.

Další kolize na konci cílové rovinky a nové úlomky v tomto úseku vedly vedení závodu k vyslání safety caru na trať. Setrval tu od 13. do 16. kola a umožnil Bottasovi, který jel na chvostu pole se vrátit do boje o přední pozice. Sotva došlo k restartu, piloti Force Indie nevyřešili vlastní souboj ideálně - výsledkem byl zdemolovaný spoiler Péreze, rozříznutá zadní pneumatika Räikkönena a další výjezd safety caru. Před restartem došlo k incidentu mezi Vettelem a Hamiltonem: Lewis v zatáčce 16 prudce zpomalil a Vettel do něj narazil. Vzápětí najel vedle něj a následoval náraz do boku Mercedesu. 

Po půl kole se objevil v městských ulicích Baku potřetí safety car a pak už Charlie Whiting ztratil trpělivost - závod byl v 23. kole přerušen. Po restartu kroužili v čele Hamilton následovaný Vettelem, ale i oni se dostali do úzkých: Hamiltonovi se uvolnil headrest a byl povolán v boxech. Ve stejné chvíli byl Vettel vyrozuměn o penalizaci 10 vteřin stop & go, ale díky provozu na trati se dostal před Hamiltona. Oba potom procházeli startovním polem, před nimi se snažil Bottas stáhnout rozdíl od vedoucí dvojice - Ricciardo vedl před totálním překvapením, Lance Strollem. Na Australana jeho finiš nestačil, ale Strolla dostihl a předjel několik metrů před cílovou čarou. Kanaďan se prakticky po roce postaral opět o pódiové umístění pro Williams, měl pochopitelně velké štěstí, že se mu všechny nepříjemnosti a karamboly vyhnuly.

Potrestáni byli ještě Räikkönen a Pérez, kteří se přes zmíněné problémy vrátili do závodu, museli projet boxovou uličku kvůli opravám v nedovoleném prostoru, ale ani jeden cíl nakonec neviděl. Povzbuzením byla určitě první bodovaná pozice pro McLaren, nakonec se z dobrého umístění těšili Ocon a Magnussen a po vzájemném dramatu a jízdě kolo na kolo urval poslední bodík Sauber díky Pascalovi Wehrleinovi.

KLASIFIKACE GRAND PRIX ÁZERBAJDŽÁNU (51 kol)

1. Daniel RICCIARDO (AUS), Red Bull, 2:03,55.570
2. Valtteri BOTTAS (SF), Mercedes, + 3,904
3. Lance STROLL (CDN), Williams, + 4,009
4. Sebastian VETTEL (D), Ferrari, + 5,976
5. Lewis HAMILTON (GB), Mercedes, + 6,188...

Závod dojelo 13 pilotů

Detailní popis závodu najdete na www.f1news.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama