V kvalifikaci v Rakousku sice dominoval Mercedes, ale nikoli Hamilton

Krátký, rychlý okruh Red Bull Ring prožil dramatickou kvalifikaci, která byla ovlivněna hned několika aspekty. Finální vyvrcholení ovlivnil Romain Grosjean, který se zastavil na trati v tu nejméně vhodnou dobu.

Valtteri Bottas se stal vítězem kvalifikace v Rakousku
doporučujeme

Ještě před kvalifikací bylo známo, že Lewis Hamilton bude na startu závodu penalizován pěti místy kvůli výměně převodovky. Brit však zachoval dekórum a časem 1:05,064 dokázal uspět v první části následován Vettelem. Rozdíl byl pouze v tom, že Lewis měl k dispozici ultraměkkou, Sebastian zase superměkkou. Hamilton si také stěžoval na vibrace pneumatik. Překvapil tým Haas, ačkoliv Grosjean v zatáčce Würth vyjel až do štěrku a Magnussen v náročné zatáčce Remus po přejetí obrubníku zaznamenal poškození levého zadního závěsu. Q1 znamenala konec pro Palmera, Massu, Strolla, Ericssona a Wehrleina. Především Williams byl obrovským zklamáním.

Druhou část zahájil Hamilton na superměkké směsi s evidentní snahou zajistit si výhodu pro start. Sice byl velice rychlý, ale proti hlavním soupeřům jedoucím na ultraměkkých pneumatikách ztrácel. Nejlepší byl Bottas (1:04,640) před Vettelem (1:04,823). V dramatickém dojezdu se prodral do první desítky Ocon a odsunul do druhé poloviny roštu oba McLareny. 

V poslední části Hamilton nebyl prorokem, drobně chyboval a toho využili opět Bottas a Hamilton. Navzdory předchozím závodům se Ricciardo dostal před Verstappena, který však mírně chyboval v zatáčce Remus. Vše se chystalo k finálnímu útoku v poslední minutě, ale záměry špičky zhatil Romain Grosjean, jehož vůz zůstal stát za zatáčkou Remus a žluté vlajky byly nekompromisní. Proklouzl jenom Verstappen, ale ten přehnal enormní snahu a vyletěl z trati za zatáčkou Würth.

V samotném závěru kvalifikace při krátkém obvyklém rozhovoru byli vyzváni Lewis Hamilton a Sebastian Vettel k podání ruky, ale Brit na tuto výzvu ze strany moderátora nereagoval.

KVALIFIKACE NA GRAND PRIX RAKOUSKA

1. Valtteri BOTTAS (SF), Mercedes: 1:04,251
2. Sebastian VETTEL (D), Ferrari: 1:04,293
3. Lewis HAMILTON (GB), Mercedes: 1:04,424
4. Kimi RÄIKKÖNEN (SF), Ferrari: 1:04,779
5. Daniel RICCIARDO (AUS), Red Bull: 1:004,896

Lewis Hamilton je penalizován 5 místy na startu

Detailní popis kvalifikace najdete na www.f1news.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama