Kvalifikace v Británii měla kontroverzní podtón, na Hamiltona si stěžoval Grosjean

Grand Prix Velké Británie má pro vývoj šampionátu důležitý význam - z toho důvodu je nesmírně důležitá i kvalifikace. Diváci na okruhu Silverstone byli po úspěšných trénincích domácího miláčka natěšeni na jeho další pole-position.

Lewis Hamilton opět ukázal svou sílu (ilustrační foto)

Do kvalifikace promluvilo významným způsobem počasí. Ještě oba piloti Red Bullu a Hülkenberg stihli zajet na pneumatikách intermediate kloudné časy, pak déšť zesílil a nastalo tíživé očekávání, co se bude dít. Do toho zasáhl nechtěně Daniel Ricciardo, jemuž vypovědělo službu turbo mezi zatáčkami Brooklands a Luffield. Kvalifikace byla na tři minuty přerušena, vláha začala ustávat a tím se v samotném závěru mohli někteří piloti pokusit o výjezd na pneu do sucha. Skvěle si načasoval tuto situaci Fernando Alonso, který do posledního kola vplul o 0,25 vteřiny před koncem Q1 a odměnou mu byl nejlepší čas - dosáhl ho ovšem na superměkké směsi, zatímco drtivá většina ostatních měla na vozech pneu do přechodných podmínek.

V Q1 vypadli: Stroll, Werlein, Ericsson, Magnussen, Ricciardo

Do druhé části vyrazili piloti bez výjimky na suché směsi, jen oproti všem na superměkké zvolil Bottas s ohledem na penalizaci žlutě označené pneumatiky, aby měl výhodu při startu. Časy postupně klesaly, takže nakonec se rozhodovalo v posledním možném okamžiku: Hamilton byl nejrychlejší - 1:27,893, za ním jistili pozice Bottas a obě Ferrari. ovšem překvapil Hülkenberg, který se pohyboval v polovině poslední desítky. Alonsovi se tentokrát nepodařilo zopakovat vynikající výkon, klesaly obě Torro Rosso, Sainz jr. dlouho čekal v boxech a odkroužil de facto jen dvě rychlá kola.

V Q2 vypadli: Palmer, Kvjat, Alonso, Sainz jr. a Massa

Zcela suchá trať už dovolila v Q3 jet naplno a pochopitelně celá desítka se dostala na lepší hodnoty. Všichni ale využili pouze dvou pokusů. Bylo otázkou, proč u Ferrari nasadili u Vettelova vozu tři kola staré pneumatiky, navíc ho tým vypustil do hustějšího provozu. Bottas v rozhodujícím kole probrzdil a díky tomu se propadl až do páté řady (započítaná penalizace). Hamilton dominoval, Vettel na týmovou praktiku doplatil poklesem za Räikkönena.

KVALIFIKACE NA GRAND PRIX VELKÉ BRITÁNIE:

1. Lewis HAMILTON (Mercedes): 1:26,600
2. Kimi RÄIKKÖNEN (Ferrari): + 0,547
3. Sebastian VETTEL (Ferrari): + 0,756
4. Valtteri BOTTAS (Mercedes): + 0,776
5. Max VERSTAPPEN (Red Bull): + 1,530

Podle týmu Haas ovlivnilo výkon jeho pilota Romaina Grosjeana chování Lewise Hamiltona v zatáčce 16 při prvním pokusu francouzského pilota. Hamilton byl prošetřován, ale nakonec mu nebyl žádný trest udělen. Grosjean ovšem po kvalifikaci nebyl s rozhodnutí spokojen. Prohlásil, že nechápe, jak může projít situace, když kvůli někomu ztratí v jedné zatáčce 3 až 4 desetiny. Vyjádřil rovněž názor, že v případě pilotů z nejužší špičky může dojít k různému posuzování stejných prohřešků. "Pro Hamiltona je domácí závod velmi důležitý," prohlásil Grosjean

Související:

Právě se děje