Zemřel Don Nichols, údajný agent CIA a majitel někdejšího týmu Shadow F1

V 70. letech se paddockem Formule 1 pohyboval podivný muž s plnovousem, kloboukem ve stylu Old West, černými brýlemi na očích a s fotoaparátem v ruce. Nešlo však o žádného špióna nebo vlezlého fanouška. Onen muž byl majitelem jednoho z týmu Formule 1.

Přidejte svůj názor

Svět F1 opustil jeden z jeho účastníků - Don Nichols (ilustrační foto)
doporučujeme

Život tohoto zvláštního člověka začal 23. listopadu 1924, když se jako Don Nichols narodil v Etonu (Missouri). Prošel službou v americké armádě a při korejské válce působil u Military Intelligence. To později vedlo k domněnce, na které si s radostí smlsl především předrevoluční tisk, že byl agentem CIA a pod jeho pravomoc spadali špióni putující ve službách USA do Severní Koreje a Vietnamu. Pravda je taková, že došlo k záměně s majorem Donaldem Nicholsem (1923-1992), který působil u 6004. AISS (Air Intelligence Service Squadron), jenž ovšem s motorsportem neměl nic společného.

Don Nichols po obchodování s pneumatikami v Japonsku zamířil zpět do USA a zapojil se do oblíbené série Can-Am, kam nasadil tým Shadow. V roce 1971 získal podporu ropného giganta UOP a díky jeho prostředkům vstoupil o dva roky později i do F1. Americký tým však byl až na Nicholse a prvního pilota George Follmera výlučně britskou záležitostí, i sídlo měl v anglickém hrabství Northampton. Že se Shadow Team dopracoval až k vítězstvím v nemistrovském závodě Race of Champions (1975) a Grand Prix Rakouska 1977 byla především zásluha sportovního ředitele a bývalého závodníka Jackie Olivera. Nichols totiž raději sebral fotoaparát, potuloval se depem a fotografoval.

Nicholsův přístup vedení Shadow vadil stále více, proto se Oliver & spol. v roce 1977 rozhodli odtrhnout a vytvořit vlastní tým. Odnesli si plány na nový vůz a jako Arrows se ukázali v podstatně lepším světle. Nichols sice dosáhl žalobou rozsudku, že nově vzniklý tým nesmí používat monopost postavený na základně odnesených plánů, ale na jeho krizi už to nic nezměnilo. Po roce 1979, kdy mu poslední body přivezl Elio de Angelis, už následoval hořký pád na dno. V květnu 1980 Nichols zadlužený tým prodal dalšímu motoristickému nadšenci Teddy Yipovi, který jej vzápětí zrušil.

Don Nichols se pak vytratil z motoristického sportu a vrátil se po dlouhé době alespoň na přehlídky historických vozidel. Jeho životní pouť skončila 21. srpna 2017.

Podrobnější informace naleznete na stránce www.f1news.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kimi Räikkönen dostal od Ferrari formuli, s kterou naposledy vyhrál

31.05.2020 17:53 Kimi Räikkönen obdržel od stáje Ferrari darem formuli SF71H, se kterou předloni v Austinu slavil…

Formule 1 má zelenou od rakouské vlády, ve Spielbergu může začít sezona

30.05.2020 16:04 Aktualizováno Startu sezony formule 1 během prvního a druhého červencového víkendu ve Spielbergu už nic nebrání.…

Russell vyhrál pro Williams virtuální Velkou cenu Monaka F1

24.05.2020 21:54 Pilot Williamsu George Russell vyhrál suverénně virtuální Grand Prix Monaka formule 1, jejíž…

Velká cena Belgie formule 1 by se mohla v srpnu uskutečnit

15.05.2020 13:49 I když jsou až do 31. srpna v Belgii zakázané hromadné akce kvůli koronaviru, o den dříve by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy