F1: Vettel vyhrál i druhý závod sezony. Räikkönen v Sáchiru srazil mechanika Ferrari

Popáté se jelo v Bahrajnu pod umělým osvětlením a karty byly rozdány poněkud nevýhodně pro Mercedes, který musel čelit nepřízni osudu. Nikdo však nečekal, že o vítězi se rozhodne doslova v posledních metrech závodu - jako v Austrálii.

Přidejte svůj názor

Vettel, Sebastian
doporučujeme

V Bahrajnu panuje větší horko, které obecně vyhovuje Ferrari. Ve chvíli, kdy se piloti chystali na start, panovala teplota 28 °C, trať měla o pět stupňů více a vlhkost vzduchu činila příjemných 46 %. Vítr byl vyhodnocen na 5,5 km/h, takže za těchto podmínek vstupovalo startovní pole do 57 kol trvající Grand Prix.

Hlavní otázkou dne bylo, jak se dvojice Hamilton a Verstappen, kteří museli prožít martyrium v tréninku, vyrovná se ztrátou na startovním roštu. Nakonec se ten prvotní krajíc zlomil jinde - ještě před první zatáčkou se dokázal Bottas prosmýknout před Räikkönena a na čele se tedy utvořila kombinace červenostříbřitěčervená.

Třísky lítaly v jejich zádech - už ve čtvrté zatáčce se potkali Ocon a Magnussen, ale tato strkanice neměla fatální následky, stejně jako incident v zatáčce 10, kde Pérez po ataku od Hartleyho zůstal stát v protisměru a musel počkat, až projedou všichni soupeři. Novozélanďan za tuto kolizi dostal desetivteřinovou penalizaci.

Situace na čele zůstávala v podstatě setrvalá, jen Hamilton se pokoušel eliminovat ztrátu. Za ním se objevil rovněž nažhavený Verstappen a tento duel skončil ve 2. kole v sérii druhé a třetí zatáčky nárazem Hamiltonova pravého předního kola do levého zadního Maxova. Holanďan se dobelhal do boxů, aby mezitím na trati zastavil jeho týmový kolega.

Černý den Red Bullu se naplnil vzápětí, když se ukázalo, že Maxův vůz je poškozen po kolizi natolik, že nemůže dále pokračovat. Také tato situace byla v šetření komisařů, ale nakonec zůstalo vše bez postihu. Dvojí odstoupení Red Bullů a oznámení nebezpečí na trati vedlo k režimu virtuálního safety caru, pod nímž piloti odjeli necelá tři kola.

Vettel v čele si dokázal udržet Bottase s malým odstupem za sebou, na Fina pak ztrácel jeho krajan na třetím místě. Hamilton se postupně prokousal na 4. místo a zaujal zejména při vjezdu do 5. kola odvážným manévrem, v němž dokázal zdolat před první zatáčkou hned tři soupeře najednou - Alonsa, Hülkenberga a Ocona.

Zastávky v boxech na konci první dvacítky kol nic nerozhodly po stránce pořadí, ale rozdaly karty pro následující průběh - Vettel a Räikkönen přezuli z červených na žluté pneu, Bottas a Hamilton o pět kol později vsadili na středně tvrdou směs.

Další zásadní bod událostí na okruhu Sakhir přišel na konci 36. kola. Räikkönen zajel do boxů k výměně, ale u Ferrari se zmatkovalo a Kimi vyrazil ze svého stání s neodbavenou levou zadní pneumatikou. Srazil i jednoho mechanika, byl okamžitě vyzván k zastavení, opustil kokpit a jeho vůz byl odtlačen do boxů. Zmatky v italské garáži trvaly ještě nějakou chvíli, takže z toho důvodu nemohl být odbaven Vettel, proto nakonec zůstal na trati a doufal, že jeho pneumatiky zvládnou celkovou porci 38 kol.

Hamilton sice přikládal pod kotel, ale deset kol před cílem bylo jasné, že to nebude on, ale Bottas, kdo může Vettela ohrozit. Nejspíš ale zrychlil příliš pozdě. Tři kola před cílem už měl rudý vůz těsně před sebou a v poslední plné DRS zóně na cílové rovince zkusil útok, ale pořád mu ještě kousek chyběl, navíc ani jeho pneumatiky, poznamenané několika předchozími probrzděními už nebyly v nejlepší kondici. Vettel tak těsně uhájil i podruhé vítězství a raduje se z plného počtu bodů.

Ve stínu událostí na čele jel vynikající závod Pierre Gasly. Po startu z pátého místa neudělal nikde žádnou chybu, vydělal na odstoupení Ricciarda a podařil se mu tím pádem fantastický výsledek, což platí i v případě Hondy, která u McLarenu podobnou radost nezažila.

Jedinou kritickou chvíli prožil při nájezdu do 4. kola, kdy po zrušení VSC na něj zaútočil Magnussen a došlo k lehké kolizi, ale oba piloti ji přestáli bez postihu na vozech i ze strany komisařů. Hartley už byl zmíněn, ale i on absolvoval závod ve velice dobré kondici.

Haas měl ve svých kokpitech opět Jekyll a Hyde. Grosjean si poškodil levou stranu svého vozu a ve 29. a 44. kole z jeho monopostu odlétávaly trosky. Navíc ještě ve 30. kole v zatáčce 3 dost nevybíravě skřípl týmového kolegu, což Magnussen patřičně komentoval, ač byl skutečně v zatáčce o něco později. Kevin nakonec dovezl kýžené body, Grosjean skončil v poli poražených.

Nenápadný závod jel Nico Hülkenberg, takový ten spolehlivý výkon, z něhož kynou body. Sainz do posledních kol bojoval s oběma piloty Force Indie, ale nepodařilo se mu obhájit australské 10. místo. O to překvapivější byla jízda Marcuse Ericssona - sice se nemohl rovnat McLarenům a jak Alonso, tak Vandoorne ho postupně zdolali, ale nakonec se mu zdařilo získat dva body a to je od Grand Prix Itálie 2015 jeho šestý bodovaný výsledek. Pro Sauber možná veledůležitý, protože Williamsy byly více než zoufalé a Sirotkin se Strollem spíš piloty zdržovali ve fázích, kdy je ostatní potřebovali předjet o kolo.

Svůj den neměla ani technika, když se ve 12 kole zasekl ukazatel odjetých kol a po téměř pět okruhů na něm vytrvale svítila dvanáctka. To byly ale nepodstatné záležitosti, které ztěžovaly orientaci pouze divákům. Po závodě ještě došlo na rozdělování pokut, které později večer pozměnily výsledkovou listinu. Oba účastníci incidentu v zatáčce 4 - Sergio Pérez a Brendon Hartley - se provinili ještě jednou. Za zmíněnou kolizi dostal Novozélanďan vzpomínaných 10 vteřin, které si odpykal při prvním pitstopu, ovšem komisaři potrestali tuto dvojici ještě 30 vteřiny navíc za nesprávnou proceduru během zahřívacího kola. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Niki Lauda pohřeb: Svět se loučil s legendou. Přijely i celebrity

30.05.2019 12:44 Pohřbu Nikiho Laudy se mezi jinými zúčastnil i herec Arnold Schwarzenegger a závodník Lewis…

Sláva Krtka pokračuje, sveze se Formulí 1

23.05.2019 11:04 Slavná pohádková postava Krtečka se objeví ve formuli 1. Hrdina animovaných filmů a knížek pro děti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama