Hamilton dobyl Monzu, Vettel po kolizi s ním opět ztratil

Ferrari mělo v ruce trumfy pro domácí Grand Prix, ale nakonec se radoval jeho arcirival. Výbornou strategií a využitím týmové režie dříve než Toto Wolff avizoval slavil Mercedes vítězství ikonickém prostředí divotvorného kotle na Monze.

Lewis Hamilton

Závod měl dva zásadní momenty - kolize Hamiltona a Vettela ve čtvrté zatáčce prvního kola a poté kolo s pořadovým číslem 45, kdy vedoucí Räikkönen sužovaný problémy se zadními pneumatikami musel přepustit v nájezdu do první šikany svou pozici Hamiltonovi.

Předcházela tomu strategická bitva, kdy Räikkönen zajel do boxů jako první a zdálo se, že se podaří Hamiltonovi utrhnout. Dalším důležitým okamžikem bylo dojetí v té doby vedoucího Bottase. Ten dokázal osm kol svého krajana v rudém voze natolik omezit, že se Hamilton dotáhl do závěsu této dvojice. Kimi měl už v té době velké problémy se zadními pneumatikami a bylo víceméně zřejmé, že svou pozici neudrží. Osm kol poté, co Bottas vyklidil zajetím do boxů pozici dokázal Hamilton svou převahu zúročit - měl také o šest kol "mladší" pneumatiky.

Ve stínu tohoto boje se odehrávaly další duely, z nichž byl asi nejdramatičtější souboj Verstappena s Bottasem. Nakonec ho rozhodli komisaři, kteří střet této dvojice na začátku 39. kola posoudili jako Holanďanův přestupek a obdařili ho pětivteřinovou penalizací. Díky tomu se o místo dopředu posunul nejen Bottas, ale i finišující Vettel, jemuž to ale příliš ve velkém zklamání nepomohlo.

KLASIFIKACE GRAND PRIX ITÁLIE (53 kol)

1.  Lewis HAMILTON (GB), Mercedes  1:16,54,484
2.  Kimi RÄIKKÖNEN (SF), Ferrari  + 8,705
3.  Valtteri BOTTAS (SF), Mercedes  + 14,501
4.  Sebastian VETTEL (D), Ferrari  + 16,669
5.  Max VERSTAPPEN (NL), Red Bull  + 18,569 (5 vt. penalizace)

Podrobné zpravodajství na www.f1news.cz

Související:

Právě se děje