Velká cena Singapuru F1 může přinést Vettelovi druhý titul

Singapur - Mistrovství světa F1 pokračuje v neděli čtrnáctým závodem, Velká cena Singapuru může rozhodnout o titulu mistra světa pro německého pilota stáje Red Bull Sebastiana Vettela.

Sebastian Vettel

Čtyřiadvacetiletý obhájce titulu však v tříleté historii Grand Prix Singapuru ještě nikdy nevyhrál. Loni tam dojel druhý za Španělem Fernandem Alonsem, který naopak ze tří závodů vyhrál dva a dosud vždy stál v Singapuru na stupních vítězů.
 
"Mám rád tuhle trať, je velmi náročná, hodně zatáček, dlouhá, je tam horko a jede se večer za umělého osvětlení, takže hodně výjimečných věcí najednou. Bude to zajímavý závod," tuší Vettel, který letos vyhrál osm závodů ze třinácti a desetkrát startoval z pole position. Vettelova stáj Red Bull má přitom, pokud jde o kvalifikační vítězství, stoprocentní bilanci, protože ve zbylých třech závodech vybojoval pole positiion její druhý pilot Mark Webber z Austrálie. Soupeři Red Bullu, stáje McLaren a Ferrari, jsou na tom o poznání hůře.
 
Poslední pole position pro McLaren získal Lewis Hamilton v červnu 2010 v Kanadě, s vozem Ferrari vyhrál kvalifikaci naposledy přesně před rokem v Singapuru Fernando Alonso. Hamilton a jeho stájový kolega Jenson Button vybojovali letos po dvou vítězstvích, jednou triumfoval Fernando Alonso s vozem Ferrari.

Třicetiletý Alonso, dvojnásobný mistr světa, má v Singapuru nejlepší bilanci ze všech, pokaždé na stupních vítězů. Stáj Ferrari tam dvakrát vybojovala pole position, Felipe Massa v roce 2008, Alonso před rokem. Svůj dosud největší úspěch na okruhu Yas Marina zaznamenal Němec Nico Rosberg, když v roce 2008 dojel s vozem Williams druhý.

Vettel má v šampionátu náskok 112 bodů na svého nejbližšího rivala, jímž je Fernando Alonso, a pokud si v neděli dojede pro umístění na pódiu, může předčasně slavit svůj druhý titul.

Singapur vstoupil do šampionátu v roce 2008, vzrušení fanoušků však zavládlo mnohem dřív. To když Mezinárodní automobilová federace (FIA) oznámila, že závod se pojede ve večerních hodinách za umělého osvětlení, tedy v čase, který vyhovuje evropským televizním společnostem, jako první noční závod F1 v historii.
Okruh Yas Marina není stálým okruhem, čtyři jeho pětiny vedou po jindy frekventovaných městských silnicích. Singapur přinesl mnohé inovace do osvětlovací techniky, je na něm umístěno 1500 reflektorů, aby jezdci a mechanici v boxech měli světlo jako ve dne, ale diváci poznali atmosféru večerního závodu.

Povrch úzkého a klikatého okruhu je vzhledem k používání v běžné silniční dopravě poměrně hrbolatý a chybí mu přilnavost. Má třiadvacet zatáček, což je druhý nejvyšší počet po Valencii (25 zatáček), jezdí se na něm proti směru hodinových ručiček.
 
Zcela vyprodaná úvodní Velká cena Singapuru v roce 2008 se stala nejkontroverznějším závodem v novodobé historii F1, protože přinesla jeden z největších skandálů, který však vyšel najevo až o rok později. Pilot stáje Renault Fernando Alonso tehdy vyhrál poté, co jeho tehdejší brazilský týmový kolega Nelson Piquet junior záměrně na žádost vedení týmu havaroval, vyvolal tím výjezd zaváděcího vozu a umožnil vítězství Alonsa, který v té době měl čerstvě natankováno. Piquet celou záležitost prozradil až za rok, když ho tým Renault propustil. Záležitost projednávala Světová rada motorismu Mezinárodní automobilové federace (FIA) a stáj Renault si odnesla podmíněné vyloučení ze šampionátu. Znamenalo to také konec Flavia Briatoreho v roli šéfa týmu, Ital dostal navíc zákaz působit v F1.
 
V roce 2009 byl okruh pozměněn v oblasti prvních tří zatáček, aby umožnilo víc předjíždění, a v desáté zatáčce upravili obrubníky, protože tam v předchozím roce k několika nehodám. V roce 2010 Alonso startoval a vyhrál z pole position, v závěru závodu došlo ke kolizi dvou uchazečů o titul Marka Webbera a vítěze z roku 2009 Lewise Hamiltona, pro něhož závod skončil.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Fiala uvedl Balaše do funkce ministra. Má řešit důsledky války na Ukrajině

01.07.2022 13:13 Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Související:

Právě se děje

reklama