Formule 1: Räikkönen triumfoval v Melbourne! Co se stalo s Vettelem?

Melbourne - Kimi Räikkönen a Lotus díky strategii ovládli úvodní závod sezóny a v závěru předvedli i nepřekonatelnou rychlost.

Kimi Räikkönen, Lotus

Před startem je trať konečně suchá a vypadá to na celý suchý závod. Týmy mají na výběr superměkké (červené) a střední (bílé) pneumatiky. Celá první desítka je na superměkkých. První letošní rozjezd do zahřívacího kola se obešel bez problémů.

Je odstartováno a na startu nedošlo k žádné nehodě. Vettel drží první místo, za ním jsou po výborném startu a vyšachování Hamiltona obě Ferrari, první Massa. Ve druhém kole se před Hamiltona dostává i Räikkönen. Start se nevydařil Webberovi, je 7. Grosjean je až 11.

V úvodních kolech jsme svědky pěkných soubojů bez kolizí. Alonso je stále za Massou, ale piloti Ferrari smazali dvousekundový náskok Vettela. Button je v boxech pro středně tvrdou směs a vrací se na konci pole. Následují jej i oba Red Bully a také Bottas a Chilton. Vettel je na 10. místě.

Kamery ukazují postupující drolení Alonsových pneumatik. Massa vydržel na původní sadě měkkých pneumatik až do 8. kola a po návratu na trať je znovu za Vettelem, navíc je mezi nimi Maldonado. Na čele nyní krouží Alonso a těsně za ním je již Räikkönen.

Oba jedou současně pro nové pneumatiky v 9. kole, pořadí mezi nimi se nemění. Alonso se vrací na trať za Massou. Maldonado dělá chybu v první zatáčce a díky tomu nepřekáží ani Räikkönenovi.

Několik vozů předjel Perez, nyní se připravuje k útoku na Sutila. Závod dočasně vedou Hamilton s Rosbergem. Vozy na původní sadě pneumatik začínají výrazně ztrácet, přes Pereze se už přehnala obě Ferrari i Räikkönen.

Už přezuly i piloti Mercedesu a vedení závodu si chvíli užívá Sutil, půl sekundy za ním už je Vettel, těsně následován Massou a Alonsem. Necelé 3s za nimi je stále Räikkönen.

V boxech ještě nebyl pouze Sutil. Pořadí na konci 16. kola: Sutil, Vettel, Massa, Alonso, Räikkönen, Hamilton, Rosberg, Button, Webber, Di Resta, Grosjean, Vergne, Gutierez, Perez, Bottas, Maldonado, Ricciardo, Bianchi, Pic, Chilton, Van der Garde.

Webber je podruhé v boxech, po výjezdu z pit-lane je 17. V 19. kole jej následuje Alonso. Ve 20. kole jdou do boxů Sutil s Vettelem a pilot Force Indie zůstává vpředu. Ale před Sutilem a Vettelem je Alonso! Massa s Räikkönenem zatím jedou dál.

Vettel předjel Sutila. Na konci 23. kola jede pro třetí sadu pneumatik i Massa a je za Sutilem. Sutil na čerstvých pneumatikách zlepšuje nejrychlejší kolo závodu. Zhoršuje se předpověď počasí - hrozí déšť před koncem závodu. Maldonado dělá chybu a po nehodě končí.

Rosberg odstavuje svůj Mercedes mimo trať. Massa tlačí na Sutila, zatím se mu nepodařilo jej předjet. Závod zatím stále vede Räikkönen 13s před Hamiltonem a 16s před Alonsem.

Na trať dopadají první kapky a zdá se, že vlhká trať vyhovuje Ferrari. Alonso jde po parádním souboji před Hamiltona, Massa zatím marně zkouší zaútočit na Sutila. Räikkönen využil souboje a znovu zvětšil svůj náskok na Alonsa s Vettelem nad 16s.

Räikkönen vydržel s pneumatikami až do 34. kola, kdy se po zastávce propadá na 5. místo za Alonsa, Vettela, Sutila a Massa. Na vedoucího Alonsa ztrácí 13s, dalších 13s za ním je Hamilton. Za Hamiltona se propracovali Webber, Button a Grosjean s velkými rozestupy.

V 37. kole potřetí přezouvá Massa. Alonso si zvětšuje náskok před Vettelem na 5s a Vettel jede pro čtvrtou sadu pneumatik, opět středně tvrdou. Stejně tak Button a Grosjean. Massa je pouze sekundu za Vettelem a zatím je trochu rychlejší. Do boxů jede i Webber ze 7. místa.

Na konci 39. kola přezouvá Alonso a na trať se vrací velmi rychle, pouze 7s za Räikkönenem. Závod nyní vedou Sutil (zatím stále jediná zastávka) a Räikkönen (2 zastávky). Vettel předjíždí Hamiltona a je 4., o kolo později zdolává Hamiltona i Massa.

Ve 43. kole Räikkönen předjíždí Sutila. Vydrží do konce závodu bez zastávky a před Alonsem? Alonso ve 45. kole předjel Sutila, ale na Räikkönena už ztrácí 7s. Sutil jede teprve nyní podruhé do boxů - ještě neměl obutou super měkkou směs, takže musí.

Sutil se po své druhé zastávce propadl na 6. místo. Měkké pneumatiky mu vůbec nesedí a velmi rychle jej dohnali a předjeli Hamilton s Webber. Kamery ukazují Räikkönenovy pneumatiky v hodně špatném stavu, ale do cíle zbývají čtyři kola a Alonso ztrácí 6s.

Alonso dělá tři kola před koncem drobnou chybu, zatímco Räikkönen zajíždí nejrychlejší kolo závodu a zvětšuje svůj náskok už na 10s. A takto jede i do posledního kola.

Kimi Räikkönen je vítězem úvodního závodu letošní sezóny! Ač to nebylo během závodu úplně zřejmé, nakonec vyhrál a dokonce s mohutným náskokem 12s před Alonsem a 22s před Vettelem! Massa je 4., Hamilton 5. a Webber až 6. Sutil se musí přes nadějný závod spokojit jen se 7. místem, pouze 3s před týmovým kolegou Di Restou. Pouze 2 body za Buttonovo 9. místo má McLaren a bod na konto Lotusu přidává Grosjean.

Kompletní výsledky sledujte na F1news.cz

Související:

Právě se děje