Schumacher se do starého života patrně už nevrátí, říká Gary Hartstein. Probouzení nese pozitivně

Paříž - Manažerka Michaela Schumachera Sabine Kehmová potvrdila, že lékaři v nemocnici v Grenoblu začali slavného pilota formule 1 probouzet z umělého spánku.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Michael Schumacher
doporučujeme

V kómatu ho udržovali po celý měsíc od jeho pádu na lyžích. Informaci přinesl už ve středu renomovaný francouzský list L'Equipe s tím, že sedminásobný mistr světa na proces reaguje pozitivně. Kehmová ale žádné podrobnosti nezveřejnila.

Měsíc po jeho nehodě na lyžích ve francouzských Alpách se podle sportovního deníku jedná o pomalou a nejistou etapu návratu k životu. Schumacher nicméně podle lékařů citovaných listem reaguje na proces pozitivně.

"Michaelovy dávky sedativ se začnou snižovat, aby mohl začít proces probouzení, který ale může trvat velice dlouho," uvedla Kehmová ve stručném oficiálním prohlášení s tím, že průběžné zprávy o tom, jak proces pokračuje, komentovat nebude. Zároveň znovu požádala média, aby respektovala soukromí rodiny, lékařské tajemství a umožnila lékařům v klidu pracovat.

"Musí se to dělat krok po kroku," popisuje pro server Focus.de vedoucí lékař mnichovské kliniky zabývající se úrazovou chirurgií Peter Biberthalter. "Mozek se probouzí jenom postupně, a teprve pak se z kómatu začne probouzet i člověk." Rychlé vysazení anestetik by mohlo mít smrtelné následky.

Schumi nemá vyhráno, do starých kolejí se asi nevrátí

Sedminásobný mistr světa ve Formuli 1 ještě nemá vyhráno. Ani po úplném vysazení anestetik není jisté, že se probere z bezvědomí. Návrat do běžného života tak, jak jej žil Michael Schumacher před úrazem je podle odborníka a bývalého šéflékaře F1, profesora Garyho Hartsteina, prakticky nemožná. "Je to velmi nepravděpodobné. Upřímně – je prakticky nemožné, že se Michael vrátí takový, jak jsme ho znali před nehodou," připustil Hartstein. "Bude to triumf lidské fyzické odolnosti a moderní neurointenzivní péče, pokud bude moct chodit, dokáže se sám najíst, obléct a zachová si zásadní prvky své původní osobnosti."

Sedminásobný mistr světa formule 1 upadl na lyžích 29. prosince v neupravené části sjezdovky v Méribelu a udeřil se do hlavy o kámen. Absolvoval dvě operace mozku a nachází se na jednotce intenzivní péče nemocnice v Grenoblu v umělém spánku, v němž prožil začátkem ledna i 45. narozeniny. Od 17. ledna o jeho zdravotním stavu žádné oficiální informace z nemocnice v Grenoblu nepřišly.

Schumacherova manažerka v pondělí odkázala agenturu AFP ohledně Schumacherova zdravotního stavu na lékařskou zprávu ze 17. ledna. Lékaři tehdy označili stav slavného Němce bez dalšího upřesnění za stabilní. Oproti dřívějšku nehovořili o kritickém stavu.

Ohledně Schumacherovy budoucnosti panuje velká nejistota. Cílem umělého spánku v případě poškození hlavy je umožnit mozku odpočívat, aby se snížil tlak v lebce. Umělý spánek trvá podle odborníků jen výjimečně více než tři týdny.

Lékaři se zpravidla rozhodují pro ukončení umělého spánku postupným zastavením sedativ poté, co tlak v lebce je opět nízký a stabilní. Pacient se poté vrací do klinického stavu před uspáním. Může zůstat v komatu, nebo se postupně probudit.

Lékaři při ukončování umělého spánku bedlivě zkoumají reakce pacienta. "Zjišťujeme, zda s ním dokážeme komunikovat, zda reaguje na slovní stimulace s příkazy jako 'stiskněte mi ruku', 'otevřete či zavřete oči'," řekl AFP neurochirurg Gérard Audibert z nemocnice v Nancy na severozápadě Francie.

Vývoj stavu pacienta po probuzení z umělého spánku může být velmi dlouhý. "Viděli jsme pacienty, kterým se stav zlepšoval jeden až tři roky po nehodě," citovala AFP jiného odborníka.

Konečné následky u poranění hlavy bývají podle Audiberta zpravidla známé asi dva roky po nehodě.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Formule 1 chce být uhlíkově neutrální. Z Hamiltona je zapálený ekolog

12.11.2019 12:40 Formule 1 si poprvé v historii stanovila strategii udržitelného rozvoje a vyhlásila cíl být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama