F1: Hamilton drmatizuje šampionát. Štěstěna se mu vrací po vítězství v Británii

Londýn - Lewis Hamilton vyhrál domácí grand prix poté, co Nica Rosberga z prvního místa vyřadila převodovka.

Lewsi Hamilton vyhrál Velkou cenu Velké Británie

Pirelli v Silverstone nabízí středně tvrdé a tvrdé pneumatiky. Tvrdé zvolili pro start pouze piloti Ferrari. Před startem je sucho, pravděpodobnost deště během závodu je odhadována na 30%.

Rosberg si na startu bezpečně drží první místo, Vettel se propadá za oba McLareny. Dobře odstartoval i Hamilton, který bojuje s Vettelem a nakonec je po lehké kolizi před ním. Na konec startovního pole se propadl Perez.

Räikkönen jede na výjezdu z Aitree únikovou zónou. Při návratu na trať přejíždí hrb, který způsobuje další smyk a náraz do bariéry. Räikkönenovo neovladatelné Ferrari se však odráží znovu na trať a dostává rány od Kobajašiho a Massy, který se zdržel na startu.

Räikkönen vystupuje z rozbitého Ferrari a kulhá, ale odchází po svých. Závod je zastaven. Kobajaši a Räikkönen končí. Massa dojel na třech kolech do boxů, mechanici se mu snaží připravit vůz na nový start.
Zpráva od vedení závodu: Musí být uklizena trať a opravena svodidla. Restart odložen nejméně do 14:30.

Opakované záběru z Alonsova vozu ukazují, že oba piloti Ferrari, a zejména Räikkönen, se po startu prali s přetáčivostí vozu - šlo o pomalý defekt Räikkönenovy zadní pneumatiky nebo pouze o pomalé zahřívání tvrdší směsi pneumatik?

Zpráva od vedení závodu: Restart odložen nejméně do 14:45.

Chilton je vyšetřován traťovými komisaři - po přerušení závodu vjel do boxů možná v době, kdy to ještě nebylo povoleno. Vyšetřováni jsou i Vergne a Perez za nehodu v první zatáčce.

Chilton dostává penalizaci "průjezd boxy". Vergne ani Perez potrestáni nebudou.

Nad okruhem přibývá oblačnost a s každým zdržením roste pravděpodobnost mokrého závodu.

Závod bude restartován v 15:05 našeho času. Startovní pole povede safety-car, start bude letmý.

Závod je restartován. Rosberg si restart dobře připravil a je s náskokem první. Hamilton bojuje s Magnussenem a v první zatáčce je po Magnussenově drobné chybě na 3. místě. O kolo později předjíždí i Buttona a může stíhat týmového kolegu. Dopředu postupuje i Alonso.

Pořadí na konci 6. kola: Rosberg, Hamilton, Button, Magnussen, Vettel, Hülkenberg, Bottas, Ricciardo, Kvjat, Sutil, Alonso, Bianchi, Gutierrez, Maldonado, Grosjean, Vergne, Ericsson, Kobajaši, Perez, Chilton.

Rosberg má náskok přes 5s a momentálně je o trochu rychlejší než Hamilton. Alonso si odškrtává jednoho soupeře za druhým, v 7. kole už je před Kvjatem i Ricciardem a útočí na Hülkenberga. Je však vyšetřován traťovými komisaři - pravděpodobně při úvodním startu nestál na správném místě!

Gutierrez zaútočil na Maldonada v nájezdu do Vale, ale manévr byl příliš optimistický a skončil nehodou obou vozů. Nehoda je vyšetřována. Vettel jede do boxů pro nové pneumatiky. Ericsson přiváží Caterham s poškozeným zavěšením do garáže a končí. Hamilton pomalu zmenšuje ztrátu na Rosberga, na konci 13. kola ztrácí 4,6s.

Alonso za špatnou pozici na startu dostává penalizaci 5s, kterou si odbyde při příští zastávce. Teď předjíždí Magnussena, zatímce Vettel jde před Hülkenberga. Button neubránil třetí místo před Bottasem.

Hamilton v 19. kole stáhl ztrátu na 2s a Rosberg jede do boxů. Zastávka byla rychlá a má volnou trať, je druhý se ztrátou 16s na Hamiltona, 14s před Bottasem. Na čerstvých pneumatikách je rychlejší, ale hlásí problém s převodovkou, zatím bez významné ztráty rychlosti. Alonso už krouží v těsném závěsu za Buttonem.

Hamilton vydržel na původní sadě pneumatik až do 25. kola. Zastávka nebyla ideální, po výjezdu z boxů je 6s za Rosbergem. Má však mnohem mladší pneumatiky. Ve 26. kole si zastávku i s pětisekundovou penalizací odbyl Alonso. Vettel se pěkně protlačil před Magnussena.

Opakovaný záběr z řazení vozů před prvním startem závodu ukazuje, jak Alonso přejel o půl délky vozu svoje stání na roštu, za což to dostal zmíněnou penalizaci. Hamilton teď letí, Rosberga stahuje o víc než půl sekundy na kolo. Alonso znovu předjíždí Hülkenberga. Vettel se přibližuje k Bottasovi, už může použít DRS.

Rosberg má problém, asi mu znovu přestala fungovat převodovka! Propadá se startovním polem a ve 29. kole už se pouze snaží dovézt svůj Mercedes do boxů. Ve 32. kole jede pro nové pneumatiky Bottas Po výjezdu na trať je za Vettelem, který bude také zastavovat.

Vettel na starých pneumatikách nemá šanci, po dvou kolech je zpět za Bottasem a také jede do boxů. Na trať vjel těsně před dvojicí Alonso - Magnussen a jedno kolo vzdoroval, než se před něj Alonso dostal. Poté co Vettel zahřál pneumatiky do vypadá, že se pokusí Alonsovi útok vrátit, drží se do sekundy za ním a může tak používat DRS.

Pořadí na konci 35. kola: Hamilton, Bottas, Ricciardo, Button, Alonso, Vettel, Magnussen, Kvjat, Hülkenberg, Vergne, Sutil, Perez, Grosjean, Maldonado, Bianchi, Kobajaši, Chilton.

Hamilton vede o 40s před Bottasem a 50s před Ricciardem. Největším problémy teď má Alonso, na kterého už zkusil první útok Vettel a Magnussen je také stále těsně za nimi. Hamilton si díky luxusnímu náskoku může dovolit ještě jednu zastávku pro čerstvé pneumatiky ve 42. kole.

Bitva mezi Alonsem a Vettelem trvá až do 48. kola, kdy se Vettelovi konečně podařilo udržet vedle Alonsa na cílové rovince a v první zatáčce měl výhodu vnitřní stopy. Button se rychle přibližuje k Ricciardovi, který se už trápí se starými pneumatikami, ale v nájezdu do posledního kola je Button pořád 3s za Ricciardem.

Lewis Hamilton je v cíli svého domácího závodu půl minuty před Valterim Bottasem! Třetí místo udržel Ricciardo, ale Buttona už měl těsně za zády.

Výsledky Grand Prix Velké Británie zde

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Související:

Právě se děje

reklama