Dobrý konec jednoho dlouhého příběhu. Praha koupí Ďolíček

Praha - Dobojováno, můžou si říct fanoušci prvoligového fotbalového klubu Bohemians Praha 1905. A to po dlouhém boji s hlavním městěm Praha, které protahovalo jednání o koupi stadionu Ďolíček, domácího stánku Klokanů. Kdyby ke koupi nedošlo, znamenalo by to pro vršovický klub veliký problém v podobě buď při nejlepším stěhování na jiný stadion (nejspíše do Edenu), nebo při nejhorším ztráta prvoligové licence a pád do druhé ligy. Město v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (hnutí ANO) nabízí prodávají společnosti Bohemians Real zhruba 121 milionů korun, přitom právě Bohemians Real chtěla původně legendární stadion prodat za ještě o 13 milionů vyšší částku. K tomu, aby zastupitelstvo schválilo koupi tohoto stadionu, potřebovalo minimálně celkem 33 hlasů, nakonec pro koupi hlasovalo 56 zastupitelů, při čemž se dva zdrželi. Proti pak nebyl nikdo. O Ďolíčku se jednalo za dohledu fanoušků tohoto pražského klubu.

Bohemians Praha

S velikou pravděpodobností se tak díky tomuto čtvrtečnímu rozhodnutí nestane tedy to nejhorší a to ztráta prvoligové licence. S vlastníkem Ďolíčku má totiž klub domluvu pouze do června a nebýt tohoto městského rozhodnutí, skutečně by se nespalo fanouškům zelenobílého celku zrovna nejrůžověji. Zájem o jednání zastupitelů na radnici na Mariánském náměstí bylo tak velké, že se několik fanoušků klubu nevešlo ani do galerie, ze které tedy sledovalo to, jak se jednání vyvíjí. A jak byl znám výsledek, fanoušci začali skandovat "Děkujem!".

Kolik dá Praha za vršovický stadion uvedl radní z hnutí ANO Libor Hadrava: „Celková cena je dle znaleckého posudku 121,1 miliónu korun." Touto částkou tak znalec ocenil jak pozemky, tak i tribuny, vyhřívaný trávník, kotelnu či hygienické zázemí. Vzhledem k tomu, že prodávající společnost Bohemians Real si cenila stadion ještě vyšší částkou, navrhl Dariusz Jakubowicz, šéf klubu a většinový akcionář Bohemians Praha 1905, následující řešení: „Rozdíl v ceně zaplatí klub." Přičemž část tohoto rozdílu nejspíše zaplatí i sami fanoušci Klokanů. Právě ti už dokázali v minulosti vršovický klub zachránit.

Na jednání radních hlavního města Prahy promluvil do duše zastupitelů i ikona fanoušků herec Ivan Trojan, sám skalní příznivec klubu z Vršovic. „Umím si představit, že vedle stadiónu na tom hnusném škvárovém parkovišti vznikne parkoviště, které bude pěkné," zaznělo například z úst herce Dejvického divadla a prozradil tak, jakou budoucnost si kolem Klokanů představuje. A i přesto, že společnost Bohemians Real, kterou zastupuje Lukáš Eichinger, ví o lukrativnějších nabídkách, podporuje fotbal a s výsledkem jednání i s částkou kolem 121 milionů korun žádné problémy nemá a pokud opravdu rozdíl doplatí samotný klub, na tuto nabídku ze strany města přistoupí.

Kdo vlastní prodávající společnost? I o tom se vedl na radnici spor

Eichinger výrazně popřel tvrzení opoziční pražské zastupitelky za ODS Alexandry Udženije, že vzhledem k tomu, že všechny akcie má Bohemians Real na majitele a proto se neví kdo jím je a ještě dodala, že peníze tečou někam do Belize. Podle Eichingera je totiž vlastníkem prodávající společnosti Bohemians Real Safety Real a jejími vlastníky jsou pak neproblematické české fyzické osoby. „Jsou známy ČNB," řekl Eichinger. K tomuto problému se vyjádřil i Jan Wolf, jenž je kromě zastupitele za Trojkoalici, KDU-ČSL i členem družstva fanoušků vršovického klubu. Ten totiž prohlásil, že se nemůže prodávající vybírat. „Pokud něco nabýváme, neměl by to být problém," řekl.

Podobný názor zastával i nezařazený exprimátor Tomáš Hudeček. „Jestli je to veřejný zájem a vyměníme peníze za pozemek, majitel mě nezajímá," uvedl. Jak poznamenal Wolf, dle hrubého odhadu v budoucnu nejspíše cena pozemků ještě vzroste. „Hrozí, že pokud město nekoupí, objeví se někdo jiný, třeba developer a stadion může zmizet," řekl konkrétně. Pro to, aby město koupilo Ďolíček, hlasoval i radní za ČSSD Karel Březina, bývalý fotbalista Klokanů, jejichž dres oblékal 15 let. A nejen on, ale i další, kteří byli nakonec pro koupi stadionu, se dočkali na konci jednání potlesku.

Nyní se vše směřuje k městské části Prahy 10, jejichž souhlas a i dokončení výmazu pravděpodobně zaniklé exekuce z katastru nemovitostí bude tou úplně poslední tečkou za tímto dlouhým příběhem, který začal psát své kapitoly už v 90. letech. Ovšem Praha 10, kde se pozemky, na kterých stadion Ďolíček stojí, nacházejí, zatím nesouhlasila s uhrazením třetiny ceny, které by tak vedlo k poskytnutí pozenmku. Právě to všechno má za úkol s touto městskou částí vyjednat radní Hadrava. „Zástupci Prahy 10 to neakceptovali, o pozemku budou jednat na zastupitelstvu," okomentoval Hadrava nesouhlas Prahy 10. Podle Hadravy bude také potřeba dát do pěti let do Ďolíčku zhruba 30 milionů korun, zatím se ale ještě neví, odkud tuto sumu vzít.

Někdejší radní Eva Vorlíčková (nyní nezařazená) se pozastavila nad tím, proč se návrh na koupi vršovického fotbalového stánku objevil až rok a půl poté, co právě tento návrh spatřil světlo světa. Samozřejmě to byla narážka na spory mezi minulým vedením města v čele s tehdejším primátorem Tomášem Hudečkem  a Prahou 10. Ta tehdy odmítala zahrnout do směny i sousední pozemek. Připomeňme také, že Ďolíček byl v minnulosti oceněn znalcem hned několikrát, jak ale poznamenává bývalý radní Lukáš Manhart z TOP 09, částky se moc neliší. Naposledy byl oceněn 105 miliony korun, k tomu však ale byla nově přičtena i kotelna a nejen to. Své si řekla i prekérní situace kolem licence. „Opravdu hrozí zánik klubu s více než stoletou historií," řekl Manhart.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Wenger navrhl konání fotbalového MS každé dva roky. Čeferin chce jednat s…

16.09.2021 13:21 Ve fotbalovém zákulisí na evropské scéně vyvolal pozdvižení nedávno zveřejněný návrh bývalého kouče…

Zachrání fotbalovou Plzeň americký miliardář? Šádek po krachu v Evropě…

15.09.2021 11:44 Poté, co Viktoria Plzeň po nedávném krachu v předkole Evropské konferenční ligy přišla o účast v…

Proti Česku možná bez Balea? Hvězdného útočníka trápí stehenní sval

13.09.2021 19:03 Přestože česká fotbalová reprezentace se teprve nedávno sešla na zářijovém srazu, během kterého se…

Hustá atmosféra v Maďarsku. Tamní fanoušci měli prý rasisticky urážet…

03.09.2021 16:50 Nejen čeští fotbalisté odehráli ve čtvrtek svůj duel v rámci kvalifikace na MS 2022, když…

Hotovo! Cristiano Ronaldo skončil v Juventusu a vrací se zpátky na Old…

27.08.2021 18:53 Aktualizováno Poté, co nedávno kvůli finančním podmnkám v Barceloně musel po mnoha letech z Katalánska odejít…

Pražská Slavia se loučí s útočníkem Musou, míří do Portugalska. Olayinka…

25.08.2021 19:54 Úřadující tuzemský fotbalový mistr pražská Slavia se loučí s útočníkem Petarem Musou. Tento…

Česká fotbalistka má šanci potkat se s Messim. Přestoupila do Paris Saint…

25.08.2021 15:09 Senzační přestup se uskutečnil z pohledu českého ženského fotbalu. Do Paris Saint Germain se totiž…

Útočníka Líšně Silného se zastávají fanoušci i odborníci. Zastání našel i…

23.08.2021 20:10 V tuzemském fotbalovém zákulisí se přetřásá nedělní skandál, jenž se udál během zápasu druhé ligy…

Po napadení chuligána může pro Silného následovat konec v Líšni, naznačil…

22.08.2021 18:15 Útočník klubu SK Líšeň Jan Silný nebude na brněnské derby se Zbrojovkou Brno, které se konalo v…

Brněnské derby s pěstmi. Hráč Líšně Silný dostal červenou za napadení…

22.08.2021 16:02 Do konce ostře sledovaného nedělního dopoledního zápasu druhé Fortuna národní ligy mezi Líšní a…

Související:

Právě se děje

reklama