Rozhodčí s kaňkami z jara si už ligu nezapískají, potvrdila nová komise sudích

Praha - V pondělí schválená nová komise rozhodčích, kterou vede Polák Michal Listkiewicz začala ihned úřadovat. Už v úterý je totiž jasné, že od příští sezóny nebudou figurovat na listině rozhodčích pro první a druhou nejvyšší fotbalovou sudí, o nichž se na jaře mluvilo především v souvislosti s jejich chybami a právě tyto chyby jim zlomily vaz a na ligových trávnících je tak neuvidíme. Řeč je o trojici hlavních sudích Tomáš Kocourek, Michal Paták a Ondřej Lerch. Vedle nich pak nebudou na listinu zařazeni dva asistenti Robert Hájek a David Hock. V zákulisí se mluvilo i o Petru Blažejovi, jako o dalším asistentovi, na kterým se vznáší černý Petr, nicméně ten nakonec od komise dostává šanci.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

Potvrzují se tak i nedávná slova samotného šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty, jenž řekl, že sudí, kteří si pokazili svými jarními verdikty svou pověst a přišli tak o důvěru ze strany veřejnosti, nebudou už dále pískat. A komise pod vedením bývalého předsedy Polského fotbalového svazu a nynějšího člena komise rozhodčích FIFA Michala Listkiewicze tato slova nyní potvrzuje.

Sudí Michal Paták, jenž byl viděn na nedávném fotbalovém Euru ve Francii jako brankový sudí, už má na svém kontě několik velmi kontroverzních řízení zápasů, to poslední se událo na jaře v duelu Zlín vs. Plzeň, kdy uznal plzeňskou trefu i přesto, že před tím jasně zahrál Milan Petržela rukou. Ondřej Lerch se pro změnu zapsal na jaře do paměti fanoušků podivným karetním mariášem v duelu Olomouc vs. Plzeň, kdy podle televizních  záběru evidentně ukázal druhou žlutou kartu jednomu z olomouckých hráčů, kterého ale i přesto nevyloučil. Následně před disciplinární komisí vyprávěl o tom, že ji dal jinému hráči. Sudí Kocourek se pak "vyznamenal" prapodivným závěrem duelu Dukla Sparta, když v něm nařídil penaltu pro Spartu, ze které letenští vstřeřili vítězný gól, ovšem před tímto pokutovým kopem bylo na Julisce vidět hned několik přestupků ze strany Sparťanů, kterých si ale Kocourek nevšímal.

"Tito rozhodčí, kterým komise děkuje za jejich působení v profesionálních soutěžích a přeje hodně osobních a profesních úspěchů, na seminář nebyli pozváni a budou k dispozici regionálním komisím," okomentoval absenci těchto sudích na listině Petr Mlsna, místopředseda komise, jenž je zároveň náměstkem ministra vnitra a jenž býval i fotbalovým rozhodčím. "Naše jediné kritérium byla výkonnost. Důkladně jsme monitorovali nejdiskutovanější a nejproblémovější záležitosti. Rozhodčí, kteří dlouhodobě vykazovali chybovost, nebo dokonce zásadním způsobem ovlivnili průběh utkání, nemají důvěru komise," dodal ještě Mlsna.

Ten také přiznává, že by se mohlo v listině objevit hned několik nových jmen. "Pozvali jsme osmnáct nových rozhodčích, u kterých jsme vycházeli také z doporučení Řídících komisí pro Čechy a Moravu. Také oni již absolvovali fyzické a teoretické prověrky během jarní části sezony pod bývalou komisí rozhodčích. Nyní v Rožnově absolvují další testy a uvidíme, jak si povedou. Pokud výkonnost prokážou, na listinu zařazeni budou."

Právě v Rožnově pod Radhoštěm se od středy do pátku bude konat tradiční předsezónní seminář se všemi muži s píšťalkou, kteří na něm budou absolvovat testy jak teoretické, tak i fyzické připravenosti. "Pokud všichni rozhodčí splní testy, pak bude na listinu zařazeno 70 rozhodčích. V pátek každopádně oznámíme jmenovité složení listin rozhodčích pro domácí profesionální soutěže," přiblížil Mlsna další postup.

Spekuluje se také o tom, že by se v profesionálních soutěžích střídalo pouze 12 rozhodčích. Dosud totiž na listině sudích pro první a druhou ligu bylo hned 24 jmen.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bílek opět reprezentačním koučem, tentokrát v Kazachstánu. Zlín tak povede…

17.01.2019 16:55 Zlín - Vzhledem ke slušným výkonům a výsledkům z podzimní části sezóny tuzemské nejvyšší fotbalové…

Konec jedné éry! Po Rosickém dává fotbalu sbohem další česká sportovní…

15.01.2019 12:52 Je konec! Fotbalový brankář Petr Čech ukončí na konci probíhající sezóny svou bohatou fotbalovou…

Spartu opouští kapitán. Bude oblékat dres tureckého Alanyasporu

12.01.2019 18:03 Praha - To, o čem se v předešlých dnech v zákulisí spíše jen spekulovalo, nyní dostává čím dál…

Nevadská policie žádá Itálii o Ronaldovu DNA, je podezřelý ze znásilnění

11.01.2019 17:03 Nevadská policie požádala podle listu The Wall Street Journal italské úřady, aby zajistily vzorek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama