Celkem osmnáct nových sudích pro I. a II. ligu. Listkiewicz zavádí i trojí kontrolu

Praha - Více, než jeden týden úřaduje nová komise rozhodčích pod vedením polského experta, jenž jednak v minulosti vedl Polský fotbalový svaz a jednak je nyní členem Komise rozhodčích FIFA, Michala Listkiewicze a už nyní krátce před startem nového ročníku tuzemské fotbalové ligy jsou vidět první změny. Tou nejviditelnější je hned osmnáct nových mužů s píšťalkou, které v nadcházející sezóně vběhnou na prvoligové a druholigové trávníky. Už dříve nová komise rozhodla, že si v blížícím se ročníku nezapíská pětice hlavních sudích, kteří na seb na jaře upozornili pozoruhodnými chybami, tedy Ondřej Lerch, Tomáš Kocourek a Michal Paták. Vedle nich pak stopku dostali i dva asistenti Robert Hájek a David Hock.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

Kdo se ale na listině sudích, která čítá celkem 70 jmen, rozhodně objeví, je čtveřice rozhodčích, jejichž činnost byla do konce minulého ročníku pozastavena kvůli kontroverznímu duelu 29. kola uplynulé sezóny mezi Příbramí a Slavií. Právě v tomto zápase byli totiž k vidění hned dva opilí sudí Marek Pilný a Jiří Jech. Zatímco tito se už na listině neukáží, jejich tehdejší kolegové šanci dostali. Řeč je o hlavním Emmanuelu Markovi, asistentech Pavlu Vlasjukovi a Petru Celetkovi a druhém brankovém sudím Ondřeji Pechancovi. "Ten příběh skončil s minulým soutěžním ročníkem, bylo to v působnosti minulé komise. Vzhledem k tomu, že komise nepředala žádného z těch čtyř zbylých rozhodčích k disciplinární komisi, aby s ním vedla řízení, tak stávající komise nemá žádný důvod vlastní činností zjišťovat okolnosti toho zápasu. Nemáme k tomu příběhu žádný vztah, žádné jiné poznatky," řekl k této skutečnosti místopředseda a jeden z nových členů rozhodcovské komise Petr Mlsna, jenž je mimochodem zároveň i námětskem ministra vnitra a jenž býval i fotbalovým rozhodčím. "S každým z těch čtyř jsme vedli osobní pohovor, kde jsme se jich ptali, co si myslí o profesionálním přístupu k řízení utkání. Všichni ti čtyři to kvitovali a my nadále budeme jejich přístup monitorovat," dodal Mlsna.

Zmiňovaný zápas 29. kola minulého ročníku pak zlomil vaz i delegátům Lubomíru Martincovi a Pavlu Drahošovi, ti se taktéž v příští sezóně na stadionech coby delegáti neukáží. "Dospěli jsme k názoru, že nelze dopustit podobnou situaci," okomentoval vyloučení těchto delegátů další z členů Listkiewiczovy komise Václav Krondl.

Jak tedy bylo již výše zmíněno, na nové listině sudích, kde nalezneme hned 70 jmen, je i 18 nováčků, kteří dostanou od příští sezóny možnost řídit prvoligová a druholigová utkání. Těchto osmnáct lidí pak tvoří celkem sedm hlavních a jedenáct pomezních arbitrů. Není bez zajímavosti, že na tomto seznamu figurují i dvě ženy, konkrétně Jana Adámková jako hlavní a Lucie Ratajová jako asistent. Nejen ony, ale i ostatní sudí absolvovali nedávný tradiční předsezónní semináře,  který se konal v Rožnově pod Radhoštěm a to již pod taktovkou nové komise. Právě během něj byli seznámeni s úpravami pravidel, kterých je celkem 94.

Další novinkou pak je tzv. sebehodnocení, ve kterém sami sudí napíšou svůj vlastní pohled na nejzásadnější momenty zápasu. "Lhůta bude tři dny po utkání. Jde o to, aby se rozhodčí v klidu zamysleli nad svými případnými chybami, aby si zanalyzovali, proč k nim došlo. Pro komisi to bude podnět, jak o své práci přemýšlí. Byl to nápad pana předsedy, aplikují to například i ve Skandinávii," přiblížil nejen smysl této novinky Mlsna.

Za účelem větší důveryhodnosti v rozhodčích pak komise zavádí i trojí kontolu, jejíž fungování opět přibližuje Mlsna: "Komise bude mít k dispozici tři oficiální dokumenty. Budeme mít zprávu od delegáta, sebehodnocení od rozhodčího a ještě informace od třetí osoby. Tou bude spolupracovník komise, který bude sám buď doma, nebo čistě jako divák na stadionu pozorovat výkon rozhodčího." Ze stejného důvodu, tedy kvůli důveryhodnosti, se komise rozhodla i zveřejňovat tresty pro jednotlivé muže (či ženu) s píšťalkou. To předešlá komise jak pod vedením Dagmar Damkové, tak i Mkiroslava Tulingera, přestala praktikovat. "V minulosti se pozastavení delegací zcela standardně zveřejňovalo. Nebyl s tím žádný problém, naopak to podle mého názoru vyvolávalo důvěru v komisi. Každé pondělí se komise sejde, vyhodnotí uplynulé kolo a bude učiněn výstup," řekl Mlsna.

Na rozdíl od předešlých sezón se pak budou moct média zeptat samotných sudích hned po zápasech na jednotlivé momenty.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Los Evropské ligy: Do Prahy zamíří Sevilla s Tomášem Vaclíkem. V…

22.02.2019 13:35 Nyon - Ve čtvrtek večer dokázala pražská po 16 letech postoupit do osmifinále Evropské ligy UEFA ,…

Rvačka fotbalových chuligánů se zvrtla. Dva mrtví, další jsou v kritickém…

21.02.2019 07:41 Nejméně dva lidé zemřeli a dalších devět utrpělo různě vážná zranění při bitce, kterou v ulicích…

Řepka si má odpykat devět měsíců natvrdo, porušil podmínku

19.02.2019 15:24 Soud dnes přeměnil bývalému fotbalovému reprezentantovi Tomáši Řepkovi původní podmíněný trest za…

Slávisté poletí k odvetě s Genkem speciálně polepeným letadlem

18.02.2019 19:38 Fotbalová Slavia poletí v úterý bojovat o osmifinále Evropské ligy s Genkem poprvé letadlem v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama