Průlom ve fotbale: Kdy se dostane revoluční novinka do Česka?

Praha - Už to vypadá, že fotbalová pravidla procházejí další malou revolucí. Čím dál tím víc se totiž rozmáhá novinka, která mění dlouhá desetiletí zaběhnuté pořádky. Jde o čtvrté střídání, které mohou trenéři využít v prodloužení. Tahle novota už byla na některých turnajích zavedena do praxe, jinde se na ni chystají.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

O možnosti zvýšit počet střídání se mluví už delší dobu. Velký zlom ale nastal až začátkem letošního roku. V březnu pravidlová komise IFAB schválila testování nového modelu, který následně schválil také výkonný výbor mezinárodní federace FIFA. To byl impuls, na který zastánci revoluční novinky čekali.

Vůbec prvním hráčem, který legálně vystřídaným čtvrtým hráčem se stal Nizozemec Michel Vlap. Došlo k tomu během zápasu proti Německu na evropském šampionátu hráčů do 19 let. Právě na tomto turnaji UEFA novinku testovala.

Další hráči budou jistě přibývat. Nové pravidlo totiž bude platit i na blížích se olympijských hrách. Pokud tedy dojde v Brazílii zápas do prodloužení, trenéři mohou sáhnout ke čtvrtému střídání.

Kromě olympijských turnajů mužů a žen se bude novinka zkoušet také na přelomu listopadu a prosince na světovém šampionátu fotbalistek do 20 let, na prosincovém mistrovství světa klubů a nově se tuto novinku přihlásili také zástupci slavného FA Cupu!

Pravidlová novinka bude platit od nadcházejícího ročníku 2016/2017 pro zápasy ve čtvrtfinále, semifinále i pro duel o titul. "FA Cup je známý svou historií a tradicí, i přesto se snažíme hledat cesty, jak přispívat k lepší a lepší podívané pro miliony diváků po celém světě," uvedl generální ředitel FA Martin Glenn.

Jen pro zajímavost. Až v roce 1953 dostali fotbalová trenéři možnost jednoho střídání, od roku 1967 mohli vyměnit během utkání dva hráče a teprve v roce 1995 se počet střádání zvýšil na současné tři. Je možné, že rok 2016 se zapíše jako datum, kdy se začalo střídat čtyřikrát.

Témata: Fotbal
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec jedné éry! Po Rosickém dává fotbalu sbohem další česká sportovní…

15.01.2019 12:52 Je konec! Fotbalový brankář Petr Čech ukončí na konci probíhající sezóny svou bohatou fotbalovou…

Spartu opouští kapitán. Bude oblékat dres tureckého Alanyasporu

12.01.2019 18:03 Praha - To, o čem se v předešlých dnech v zákulisí spíše jen spekulovalo, nyní dostává čím dál…

Nevadská policie žádá Itálii o Ronaldovu DNA, je podezřelý ze znásilnění

11.01.2019 17:03 Nevadská policie požádala podle listu The Wall Street Journal italské úřady, aby zajistily vzorek…

Střetnou se čeští fotbalisté s Brazilií? FAČR jedná o soupeři pro…

08.01.2019 16:27 Praha - Po dlouhých 21 letech by se česká fotbalová reprezentace mohla střeřtnou s tou brazilskou.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama