Platiniho nástupce je znám. Evropskému fotbalu bude velet Slovinec Čeferin

Atény - Pouze dva kandidáti se ve středu na mimořádném kongresu Evropské fotbalové unie UEFA, jenž se konal v řeckých Aténách, ucházeli na nejvyšší post, tedy šéfa této organizace. Ten byl ubvolněn poté, co předešlý prezident Michelu Platinimu ke konci loňského roku dostal od etické komise FIFA osmiletý zákaz činnosti ve fotbale. Stalo se tak tehdy, když se zjistilo, že v roce 2011 převzal bez jakýchkoli potřebných dokladů 2 miliony švýcarských franků, což měla být údajně odměna od již bývalého prezidenta FIFA Seppa Blattera za jeho někdejší poradenskou činnost. Na tento osmiletý zákaz se sice odvolal k Mezinárodní sportovní arbitráži v Lausanne, ten pak pouze Platinimu tento zákaz o polovinu trestu snížil, následně po tomto verdiktu tedy rezignoval na post šéfa UEFA. A tak tedy došlo k této volbě, ve které se spolu utkali Michael van Praag z Nizozemska a Aleksander Čeferin ze Slovinska. A právě posledně jmenovaný bude až do roku 2019 velet evropskému fotbalu, jelikož pro něj zvedlo 42 členů kongresu, čímž tak byl zvolen hned po prvním kole.

Přidejte svůj názor

UEFA

Osmačtyřicetiletý právník se stal tak prvním šéfem UEFA, jenž tak pochází ze země nacházející se na východ od Německa. "Je to velká čest, ale také velká zodpovědnost. Slovinsko je teď jistě pyšné, ale já doufám, že jednoho dne budete pyšní na své dnešní rozhodnutí i vy," uvedl po svém zvolení všem členům kongresu Čeferin.

Právě zvolení slovinského kandidáta vnímá šéf českého fotbalu Miroslav Pelta, který zastupoval na kongresu Fotbalovou asociaci ČR (FAČR) společně s generálním  sekretářem Rudolfem Řepkou, jako dobrou volbu. "Pro naši asociaci i pro naše sdružení asociací středoevropského regionu je to pozitivní zpráva. Čeferin totiž stejně jako my vzešel ze středně velké členské země a věříme, že právě on bude hájit práva těch menších nebo srovnatelných. Slovinský kandidát nepochybně vnese do struktur UEFA nový vítr i neotřelý pohled na zásadní fotbalové otázky," interpretuje slova Pelty web FAČR.

Nový prezident UEFA Čeferin sice působí jako funkcionář ve sportovním zákulisí již jedenáct let, od roku 2011 šéfuje slovinskému fotbalu, ovšem co se týče výkonného výboru UEFA, tak v něm se doposud nikterak neobjevoval. "Můžete říkat, že jsem mladý a nezkušený, ale jako šéf malé asociace musím být kreativní. A věřte, že zkušenosti mám. Jsem muž, který dává jen splnitelné sliby. Nejsem snílek, ale pragmatik, kterému nejde o vlastní ego," zaznělo v jeho předvolební řeči.

Úkolem bude pro něj remorma unie, ovšem do jejího čela přichází zrovna v době, kdy se stále více diskutuje o vytvoření tzv. uzavřené Super ligy, což by měla být soutěž pouze pro největší evropské velkokluby. Před několika dny UEFA rozhodla o tom, že od sezóny 2017/2018 se zvýší počet účastnických míst v prestižní Lize mistrů pro elitní ligy. Přímo se tak do Ligy mistrů budou kvalifikovat první čtyři mužstva ze Španělska, Německa, Anglie a Itálie (právě tyto země se nacházejí momentálně na 1. až 4. místě žebříčku hodnotící kvalitu ligových soutěží), čímž se tak opět ztenčila šance přímého postupu českého šampiona do Ligy mistrů. A právě tuto změnu Čeferin dost hlasitě kritizoval.

Mezi jeho sliby také nalezneme snaha o transparentnost UEFA a také by chtěl zavést limit pro období v jedné funkci. Kromě toho se mu pak zamlouvá formát fotbalového mistrovství Evropy, díky kterému se tak tohoto sportovního svátku zúčastní hned 24 zemí. Takovýto formát se poprvé vyzkoušel právě letos v červnu a v červenci ve Francii. V souvislosti s tím se spekulovalo o tom, že dají ve středeční volbě hlas Čeferinovi státy jako Norsko, Dánsko, Finsko a  Švédsko proto, že jim bylo slíbeno pořádání tohoto fotbalového svátku a že by tyto země měly EURO pořádat konkrétně buď v roce 2024 nebo 2028. "Nikdy jsem jim neslíbil že budou hostit Euro," řekl ale médiím Čeferin, jemuž dal svůj hlas i šéf Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, bývalý generální sekretář UEFA, který se stal hlavou světového fotbalu letos v únoru. "Dnes je speciální den. Začátek nové kapitoly UEFA. Přeji mu hodně síly a energie a těším se na spolupráci," řekl po volbě právě Infantino.

Výsledek volby nakonec přijal i Čeferinův soupeř Van Praag, jenž o slovinském soupeři hovořil jako o politikovi prahnoucímu po moci. "Alex i já jsme měli stejný cíl, stejné programy. Já to chtěl dělat svým způsobem a on svým. Demokracie rozhodla pro něj," znělo po volbě z úst Van Praaga, jinak současného šéfa nizozemského fotbalu.

Témata: Fotbal | UEFA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec jedné éry! Po Rosickém dává fotbalu sbohem další česká sportovní…

15.01.2019 12:52 Je konec! Fotbalový brankář Petr Čech ukončí na konci probíhající sezóny svou bohatou fotbalovou…

Spartu opouští kapitán. Bude oblékat dres tureckého Alanyasporu

12.01.2019 18:03 Praha - To, o čem se v předešlých dnech v zákulisí spíše jen spekulovalo, nyní dostává čím dál…

Nevadská policie žádá Itálii o Ronaldovu DNA, je podezřelý ze znásilnění

11.01.2019 17:03 Nevadská policie požádala podle listu The Wall Street Journal italské úřady, aby zajistily vzorek…

Střetnou se čeští fotbalisté s Brazilií? FAČR jedná o soupeři pro…

08.01.2019 16:27 Praha - Po dlouhých 21 letech by se česká fotbalová reprezentace mohla střeřtnou s tou brazilskou.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama