Anglie je bez trenéra. Odešel kvůli nahrávce, na které si říká o peníze za obcházení zákazu

Londýn - Veliký skandál v těhto hodinách řešil anglický fotbal. Právě v kolébce fotbalu budou totiž již podruhé hledat nového reprezentačního trenéra. Po pouhých 67 dnech v této roli totiž v úterý skončil Sam Allardyce, jenž po letošním Euru ve Francii nahradil odstupivšího Roye Hodgsona. Stalo se tak poté, co britský deník Daily Telegraph přišel během úterý s nahrávkou, na které si tento jednašedesátiletý stratég říká o peníze za to, že pomůže obejít zákaz vlastnitví hráčských práv třemi stranami, o což ho žádali dva investigativní novináři, kteří se vydávali za investory z Dálného východu. Poté, co tedy spatřila tato nahrávka světlo světa, bylo jen otázkou času, kdy Allardyce skončí ve své funkci. Nakonec se tak stalo v úterý večer po Allardyceho schůzce s vedením anglického fotbalu. Právě to pak oznámilo konec reprezentačního kouče televizi Sky Sports.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Anglická Fotbalová asociace (FA) si tak tedy ještě během úterý pozvala trenéra Allardyce na kobereček. Na této schůzce se kouč za své chování omluvil a po oboustranné dohodě nakonec ukončil spolupráci s FA. "Vzhledem k závažnosti jeho chování se FA s Allardycem dohodla na ukončení smlouvy s okamžitou platností. Nebylo to snadné rozhodnutí, ale prioritou FA je ochrana širších zájmů fotbalu a udržení nejvyšších standardů chování ve fotbale," uvedla FA ve svém prohlášení pro Sky Sports. Zprávu o svém konci pak potvrdil i samotný Allardyce: "Bylo pro mne velkou ctí, když jsem byl v červnu jmenován, a jsem z tohoto závěru hluboce zklamaný."

Inkriminovaná nahrávka byla dvěma reportéry z deníku Daily Telegraph pořízena ještě před prvním kvalifikačním duelem Anglie pod vedením Sama Allardyceho, ve kterém se jeho svěřenci utkali se Slovenskem. Na nahrávce se jednalo o zákazu vlastnictví hráčů a jejich práv třemi stranami, který vydala Fotbalová asociace (FA) již před osmi lety a stejný zákaz pak vydala i samotná Mezinárodní fotbalová federace FIFA (stalo se tak v roce 2015). Zaznělo na ni také mimo jiné to, že se tento zákaz ocházel již "celá léta" a také přidal příklad, kdy se tak mělo stát. Hovořil o přestupu Ennera z Ekvádoru z roku 2014, kdy tento hráč odešel z mexické Pachucy do West Hamu. Za pomoc při obcházení tohoto zákazu si pak účtoval 400 000 liber (zhruba něco přes 12 milionů korun).

Po zveřejnění této kauzy měla o tuto nahrávku zajem i Fotbalová asociace a tak si o ni zažádala u deníku Daily Telegraph a následně se tak sešlo nejužší vedení anglického fotbalu společně se šéfy Gregem Clarkem a Martinem Glennem. Pro Daily Mail pak řekl Clark následující: „Chci znát všechna fakta, dozvědět se cokoliv od kohokoliv, abychom mohli zaujmout k věci jasné stanovisko. Musíme proniknout do hloubky problému, nemá cenu vynášet předčasné soudy."

Zákaz vlastnictví měl za úkol skončit s fotbalovou formou otroctví

Co se týče již několikrát zmiňovaného vlastnictví hráčských práv třemi stranami, tak toto  pravidlo je v současné době velmi populární především v Jižní Americe. O co se ale konkrétně jedná? Právě toto pravidlo umožňovalo klubům s menšími rozpočty získat hráče, na které by jinak neměly. To se praktikuje všude možně po světě a to v České republice. Černou stránkou tohoto pravidla je však to, že v případě zapojení třetích stran hrozí praní špinavých peněz či dokonce ovlivňování fungování politiky jednotlivých klubů. V minulosti se o tomto pravidlu vyjádřil i bývalý šéf evropského fotbalu Michel Platini, jenž takovéto obchody s hráči označil za "formu otroctví".

Jen pro zajímavost, na nahrávce zazněla z Allardyceových úst i kritika jeho předchůdce u anglické reprezentace Roye Hodgsona či bývalého asistenta u národního týmu Garyho Nevillea, slova chvály nenašel ani na plánovanou přestavbu legendárního londýnského stadionu Wembley.

Loading...
Témata: Fotbal
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeňská Viktorka už hlásí první zimní posilu. Stal se jím Chorvat patřící…

21.10.2019 14:12 Podzimní část právě probíhající sezóny Fortuna ligy 2019/2020 sice ještě neskončila, už nyní ale…

Fotbalová Jihlava si opět stěžuje na rozhodčí. Opřela se i do Chovance

20.10.2019 18:19 Fotbalová Jihlava si po čase opět stěžuje na rozhodčí a jako by se jí tak tedy vrátilo deja vu z…

Ve Španělsku odkládají El Clásico. Kvůli demonstracím v Barceloně

18.10.2019 16:07 Nejsledovanější fotbalový souboj ve Španělsku se nakonec neodehraje v původně stanoveném termínu 26…

Obří podvod na Limberském? Obžalovaný zřejmě napálil řadu dalších…

16.10.2019 15:22 Několika prvoligovým fotbalistům způsobil potíže a škody čtyřiatřicetiletý Čeněk Pazderka, který u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama