V Anglii vznikne první stadion ze dřeva na světě

Stroud - Architektonické studio Zaha Hadid Architects vyhrálo konkurz na unikátní projekt, domovem fotbalového klub Green Forest Rovers bude stadion výhradně ze dřeva.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

V konkurzu uspěl ateliér Zaha Hadid Architects pojmenovaný po v březnu zemřelé architektce výborné reputace. Na dřevěný stánek se vměstná 5 000 sedících diváků a v případě potřeby bude možné kapacitu dvojnásobně navýšit.

Vítězné studio je ve svém oboru uznávané. V minulosti navrhlo akvacentrum pro Letní olympijské hry 2012 v Londýně nebo fotbalový stadion v Al Wakrahu pro Mistrovství světa 2022 v Kataru. Na starost má také komplex v České republice, projektovalo revitalizaci okolí Masarykova nádraží. Objekty zvané Central Business District budou dokončeny do roku 2023.

Forest Green Rovers, hrající pátou nejvyšší ligu, vypsal konkurz na ekologický stadion před sedmi měsíci a do soutěže se přihlásilo přes 50 architektonických studií. Koncept od designerů ze Zaha Hadid zaujal použitím dřeva jako stavebního materiálu. Kombinace nízkého obsahu uhlíku a obnovitelných zdrojů vytvoří ekologicky přátelskou budovu k životnímu prostředí. Předseda klubu Dave Vince neskrýval spokojenost: "Poprvé na světě vznikne stadion postavený kompletně ze dřeva, jsme opravdu nadšení. Důležitým prvkem při použití dřeva není jenom fakt, že se jedná o přírodní materiál, ale také velmi malý obsah uhlíku."

Projekt bude stát 100 milionů liber (asi 3 miliardy korun) a kromě fotbalového využití nabídne park plný zeleně, obnovu kanálu Stroudwater a napojení na dálnici M5. Areál s rozlohou 40 hektarů se bude nacházet v blízkosti města Stroud v hrabství Gloucestershire na jihozápadě Anglie. Plány počítají s otevřením v roce 2019.

Témata: stadion | Fotbal | architektura
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nikoli Anglie, ale Turecko! V Ghaně mluví o přestupu Tetteha ze Sparty

20.01.2019 22:41 Praha - V minulých dnech se mluvilo o zajímavých nabídkách z Anglie a kouč pražské Sparty se…

Bílek opět reprezentačním koučem, tentokrát v Kazachstánu. Zlín tak povede…

17.01.2019 16:55 Zlín - Vzhledem ke slušným výkonům a výsledkům z podzimní části sezóny tuzemské nejvyšší fotbalové…

Konec jedné éry! Po Rosickém dává fotbalu sbohem další česká sportovní…

15.01.2019 12:52 Je konec! Fotbalový brankář Petr Čech ukončí na konci probíhající sezóny svou bohatou fotbalovou…

Spartu opouští kapitán. Bude oblékat dres tureckého Alanyasporu

12.01.2019 18:03 Praha - To, o čem se v předešlých dnech v zákulisí spíše jen spekulovalo, nyní dostává čím dál…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama