V Anglii vznikne první stadion ze dřeva na světě

Stroud - Architektonické studio Zaha Hadid Architects vyhrálo konkurz na unikátní projekt, domovem fotbalového klub Green Forest Rovers bude stadion výhradně ze dřeva.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

V konkurzu uspěl ateliér Zaha Hadid Architects pojmenovaný po v březnu zemřelé architektce výborné reputace. Na dřevěný stánek se vměstná 5 000 sedících diváků a v případě potřeby bude možné kapacitu dvojnásobně navýšit.

Vítězné studio je ve svém oboru uznávané. V minulosti navrhlo akvacentrum pro Letní olympijské hry 2012 v Londýně nebo fotbalový stadion v Al Wakrahu pro Mistrovství světa 2022 v Kataru. Na starost má také komplex v České republice, projektovalo revitalizaci okolí Masarykova nádraží. Objekty zvané Central Business District budou dokončeny do roku 2023.

Forest Green Rovers, hrající pátou nejvyšší ligu, vypsal konkurz na ekologický stadion před sedmi měsíci a do soutěže se přihlásilo přes 50 architektonických studií. Koncept od designerů ze Zaha Hadid zaujal použitím dřeva jako stavebního materiálu. Kombinace nízkého obsahu uhlíku a obnovitelných zdrojů vytvoří ekologicky přátelskou budovu k životnímu prostředí. Předseda klubu Dave Vince neskrýval spokojenost: "Poprvé na světě vznikne stadion postavený kompletně ze dřeva, jsme opravdu nadšení. Důležitým prvkem při použití dřeva není jenom fakt, že se jedná o přírodní materiál, ale také velmi malý obsah uhlíku."

Projekt bude stát 100 milionů liber (asi 3 miliardy korun) a kromě fotbalového využití nabídne park plný zeleně, obnovu kanálu Stroudwater a napojení na dálnici M5. Areál s rozlohou 40 hektarů se bude nacházet v blízkosti města Stroud v hrabství Gloucestershire na jihozápadě Anglie. Plány počítají s otevřením v roce 2019.

Loading...
Témata: stadion | Fotbal | architektura
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeňská Viktorka už hlásí první zimní posilu. Stal se jím Chorvat patřící…

21.10.2019 14:12 Podzimní část právě probíhající sezóny Fortuna ligy 2019/2020 sice ještě neskončila, už nyní ale…

Fotbalová Jihlava si opět stěžuje na rozhodčí. Opřela se i do Chovance

20.10.2019 18:19 Fotbalová Jihlava si po čase opět stěžuje na rozhodčí a jako by se jí tak tedy vrátilo deja vu z…

Ve Španělsku odkládají El Clásico. Kvůli demonstracím v Barceloně

18.10.2019 16:07 Nejsledovanější fotbalový souboj ve Španělsku se nakonec neodehraje v původně stanoveném termínu 26…

Obří podvod na Limberském? Obžalovaný zřejmě napálil řadu dalších…

16.10.2019 15:22 Několika prvoligovým fotbalistům způsobil potíže a škody čtyřiatřicetiletý Čeněk Pazderka, který u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama