Šéf FIFA přichází s revolučním návrhem. Mohlo by se hrát mistrovství světa klubů se 32 mužstvy

Řím - Nejen klasické mistrovství světa národních mužstev by se mohlo konat v nadcházejících letech, ale i mistrovství světa fotbalových klubů. Tohoto eventuelního nového fotbalového svátku by se mohlo zúčastnit celkem 32 klubů, přičemž první ročník tohoto turnaje by mohl být na programu o druhé polovině června roku 2019. Šéf Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, jenž tento turnaj navrhuje, uložil bývalé chorvatské hvězdě Zvonimiru Bobanovi a Nizozemci Marcu van Bastenovi za úkol následující: právě tito dva mají projekt připravit.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

V současné době sice kluby hrají svůj světový šampionát, ovšem zúčastňuje se ho pouze sedm celků, přičemž tuto sedmičku tvoří vítězové kontinentálních soutěží a také tým pocházející z hostitelské země tohoto turnaje, kterou bylo v posledních dvbou letech Japonsko. Jinak se kromě klubu z této země na tomto minišampionátu účastní celky z Evropy a Jižní Ameriky, které se navíc poprvé na tomto turnaji představí až v semifinále. Navíc se současné mistrovství světa klubů v nynějším formátu hraje v prosinci a tudíž tak mnoho fanoušků turnaj nesleduje.

Nejen tyto aspekty shledává Gianni Infantino jako důvod, proč se nemůže současný MS fotbalových klubů pyšnit kdovíjakou náštěvností. "Má komplikovaný formát a špatný termín, takže není příliš vzrušující," řekla konkrétně hlava světového fotbalu v rozhovoru pro italský deník Gazzetta dello Sport. V něm pak mimo jiné uvedl, v jakém termínu by se mohl uskutečnit klubový světový šampionát ve zbrusu novém formátu, tedy se 32 účastníky. První ročník by se tedy mohl podlle Infatina uskutečnit mezi 10. a 30.  červnem roku 2019. Stejně jako doposud by se i v příštích letech hrál tento turnaj v lichých rocích, tedy v době, kdy nebudou na programu mistrovství světa či Evropy. I tak je tu jeden problém a to ten, že by se chystaný nový klubový šampionát tloukl se současným Pohárem FIFA určený pro národní týmy.

Podle jakého klíče by se zmiňovaných 32 klubů kvalifikovalo na klubové MS v novém kabátu, to už ovšem nikterak Infantino nespecifikoval. Řekl akorát to, že turnaje se rozhodně zúčastní kluby ze všech kontinentů, nikoli jen z Evropy a Jižní Ameriky. "Fotbal už není jen Evropa a Jižní Amerika. Svět se změnil, musíme najít turnaj, který bude zajímavý pro všechny fanoušky," cituje španělský deník Mundo Deportivo Infatinova slova.

Loading...
Témata: Fotbal | FIFA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeden z nejvlivnějších muslimů apeluje: Musíme změnit přístup k ženám v…

18.04.2019 15:21 Jeho živobytím je fotbal, mezi 100 nejvlivnějších lidí časopisu TIME však Mohameda Salaha dostaly…

Šéf komise rozhodčích Chovanec dorazil na seminář. Jeho stav po infarktu…

16.04.2019 18:38 Praha - Začátkem dubna prodělal fotbalový internacionál a nynější šéf rozhodcovské komise Fotbalové…

Komplikace při utkání Sparta - Slavia: Policie zadržela několik fanoušků

14.04.2019 21:31 Několik set fanoušků fotbalové Sparty se dnes odpoledne vydalo z Letné do Vršovic, kde se od 18:00…

Hillsborough: Tragédie, která si vyžádala 96 životů, změnila fotbal nadobro

14.04.2019 20:58 Zítra uplyne 30 let od chvíle, co 96 fanoušků Liverpoolu našlo smrt na tribuně stadionu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama