V Británii propukl skandál. Možná stovky chlapců byly zneužívány ve fotbalových klubech

Crewe - Anglický fotbal řeší velkou aféru. Od minulého týdne vystoupilo na veřejnost šest bývalých fotbalistů, kteří prozradili, že byli v mládežnických letech sexuálně zneužíváni trenéry. Jedna z obětí Paul Stewart dokonce mluví o stovce podobných případů.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

Minulý týden bývalý profesionální fotbalista Andy Woodward vystoupil v pořadu BBC s otevřenou zpovědí, jak byl mezi 11. a 15. rokem života sexuálně obtěžován Barrym Bennellem, trenérem žákovského mužstva Crewe Alexandra. Po celou dobu se o svých mukách z dětství, zahrnující osahávání až znásilnění, nikomu nesvěřil. V mládí čelil výhrůžkám ze strany Bennella, pokud něco prozradí, a později nenašel odvahu promluvit, protože dodnes trpí psychickými problémy.

Woodwarda brzy následovali další bývalí fotbalisté, v jejichž přiznáních nejčastěji padalo Bennellovo jméno. Pedofil Bennell byl od roku 1992 třikrát vězněn ve Spojených státech amerických a Anglii, celkem si odseděl 15 let. Zločiny měl páchat hlavně v 80. a 90. letech, kdy působil v roli mládežnického trenéra nebo skauta v Crewe a Manchesteru City. Dvaašedesátiletý Bennell momentálně žije v městě Milton Keynes nedaleko Londýna.

Do pátečního dne vystoupilo na veřejnost šest bývalých fotbalistů, jejich zpovědi jsou si velmi podobné. Naposledy promluvil Chris Unsworth: "Myslel jsem, že musím vystoupit a pomoct ostatním." 44 let starý Unsworth byl rovněž sexuálně obtěžován Bennellem. Kriminálník prý do postele běžně tahal dva až tři chlapce, nejmladším bylo devět let. "S ostatními kluky jsme o tom nikdy nehovořili. Byl jsem znásilněn 50 krát až 100 krát. Věděl jsem, že když se chci stát úspěšným fotbalistou, musím si tím vším projít. Tušil jsem, že se nejedná o správnou věc, ale nemohl jsem nikomu nic říct. O ničem nevěděli ani moji rodiče. Již umřeli a užírám se, jelikož jsem se jim nesvěřil. Na druhou stranu nevím, zda by se jednalo o dobré rozhodnutí... z mého trápení by vinili sebe," nechal se slyšet Unsworth, který v šestnácti vyměnil fotbal za golf.

Britská ministryně sportu Tracey Crouch veřejně poděkovala všem vystoupivším obětem a slíbila jim podporu. Anglická fotbalová asociace začala celou událost okamžitě vyšetřovat. Všichni v Británii se obávají obrovského skandálu, jenž může odhalit množství podobných provinění také v dalších sportovních odvětvích. Národní charita ve středu zřídila horkou linku a v prvních dvou hodinách na ni volalo více než 50 lidí referující sexuální obtěžování mladistvých ve fotbale.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Los Evropské ligy: Do Prahy zamíří Sevilla s Tomášem Vaclíkem. V…

22.02.2019 13:35 Nyon - Ve čtvrtek večer dokázala pražská po 16 letech postoupit do osmifinále Evropské ligy UEFA ,…

Rvačka fotbalových chuligánů se zvrtla. Dva mrtví, další jsou v kritickém…

21.02.2019 07:41 Nejméně dva lidé zemřeli a dalších devět utrpělo různě vážná zranění při bitce, kterou v ulicích…

Řepka si má odpykat devět měsíců natvrdo, porušil podmínku

19.02.2019 15:24 Soud dnes přeměnil bývalému fotbalovému reprezentantovi Tomáši Řepkovi původní podmíněný trest za…

Slávisté poletí k odvetě s Genkem speciálně polepeným letadlem

18.02.2019 19:38 Fotbalová Slavia poletí v úterý bojovat o osmifinále Evropské ligy s Genkem poprvé letadlem v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama