Rekonstruovaný stadion Přátelství jako nové zázemí pro fotbal a atletiku. Na Národní stadion už Pelta nepomýšlí

Praha - Ve čtvrtek byl otevřen na pražském Strahově již zrekonstruovaný stadion Přátelství. Ten by měl být nyní novým zázemím pro tuzemský fotbal a atletiku a kromě toho bude využíván veřejností. Rekonstrukce tohoto stadionu se konala v rámci postupné obnovy strahovského sportovního komplexu, jež tak navazovala na výstavbu sídla Fotbalové asociace ČR (FAČR). Její šéf Miroslav Pelta, jenž byl přítomen na slavnostním otevření tohoto stadionu, také mimo jiné uvedl, že už nepřemýšlí nad novým Národním stadionem.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nebyla to první rekonstrukce, kterou tento prvorepublikový stadion, jehož ze všeho nejdříve využíval někdejší klub SK Hradčany, prošel. První rekonstrukce tohoto stadionu proběhla v 70. letech a tehdy se tak stalo před mistrovstvím Evropy v atletice v roce 1978. Na tuto poslední rekonstrukci se podílely svými financemi jak FAČR, tak i Mezinárodní fotbalová federace FIFA, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a také pražský magistrát. Při slavnostním otevření zazněla tato slova ministsryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD): "Tato rekonstrukce je významná tím, že znamená spolupráci napříč sportovním prostředím, Prahou a ministerstvem. Stadion Přátelství je prvním krokem k revitalizaci Strahova jako sportovního symbolu. Věřím, že se nám tím podaří nastartovat obnovu Strahova."

S tím si ministryně notovala i s pražským radním, stranickým kolegou, jenž je zároveň i jejím poradcem pro regiony a sport Karlem Březinou. "Přejeme si revitalizaci Strahova, aby tu byla moderní sportoviště a nedělal nám ostudu. Začali jsme stadionem Přátelství, na který Praha přispěla 10 miliony korun a šlo o jeden z klíčových grantů pro rok 2016. V nejbližších letech budeme pokračovat dalšími sportovišti," řekl Březina.

Stadion Přátelství prošel nyní rekonstrukcí i proto, aby mohl splňovat předpisy jak FIFA, tak i Mezinárodní atletické federace IAAF. I proto tak tedy bude moct česká fotbalová reprezentace na tomto stadionu trénovat, stejně tak se zde bude připravovat na své zápasy juniorské reprezentační kategorie. "A využívat k tréninkům ho bude i reprezentační áčko, protože kvalita hrací plochy s vyhříváním je možná nejlepší na území Prahy. Využijeme ho i pro semináře trenérů a rozhodčích. Vedle toho tu budou významným hráčem atletický svaz a Vysokoškolské sportovní centrum," řekl konkrétně nejvyšší boss českého fotbalu Pelta, kterého doplnila Valachová: "Jsem ráda, že sportoviště bude využívat i Vysokoškolské sportovní centrum, které spadá pod mé ministerstvo, protože v minulých letech bylo trochu macešsky opomíjeno. Toto sportoviště je také připravené i na mezinárodní závody v oblasti juniorů, které chceme podporovat. A minimálně 20 procent času musí být areál otevřený také veřejnosti."

Strahov coby centrum pro všechny sporty

Stadion zatím nemůže být používán jjako dějiště fotbalových zápasů či různých atletických mítinku, neboť v současnosti nesplňuje parametry ohledně kapacity. Musí se totiž ještě dostavět tribuna o 1279 místech, ve které bude jak atletický tunel pro rozběhy, tak i administrativní zázemí, regenerace či ubytovací kapacity. To všechno by mělo na tomto strahovském stadionu spatřit světlo světa v roce 2020. Nebude to ale jediná stavba, kterou v rámci revitalizace Strahov čeká. "Čeká se na jednání vlády, kde by ministryně Valachová měla předložit materiál na zásadní sportovní centra v republice. Mezi nimi je i Strahov. Ve chvíli, kdy bude tento materiál schválen, můžeme začít jednat o dalších stavbách," upřesnil další postup Pelta a pokračoval: "Stadion Přátelství je začátek a chtěli bychom pokračovat, aby se Strahov stal domovským sídlem nejen pro fotbal, ale pro všechny sporty. Vznikne tu budova pro Český olympijský výbor či Dům sportu pro všechny svazy."

Další plány pak prozradil také pražský zastupitel Březina: "Jsou tu také další možnosti směrem k Ladronce, kde by mohla vzniknout další hřiště a fotbalová hala. Je třeba vyjasnit majetkové záležitosti a pak můžeme začít stavět."

Při slavnostním otevření nově zrekonstruovaného přišla řeč i na Národní stadion, o kterém celkem ještě nedávno Miroslav Pelta uvažoval. Ten měl vzniknout  na místě stadionu Evžena Rošického, jenž v těchto dnech akorát chátrá. "Myšlenku národního stadionu jsem zatím opustil, protože se nám nedaří vyprodat velké stadiony ani v kvalifikaci. Proto bych se nyní spíše zaměřil na infrastrukturu, která nám pomůže vychovat nové fotbalové hvězdy," zakončil  Pelta.

Loading...
Témata: Fotbal | Pelta, Miroslav
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kotal nebude ve Spartě dočasným trenérem, ujišťuje vedení. Sám kouč…

21.02.2020 18:31 Nový trenér pražské Sparty Václav Kotal, který byl do funkce jmenován začátkem tohoto týdne, kdy…

Legendární fotbalista Pelé má sochu v Riu, ceremoniálu se nezúčastnil

21.02.2020 10:23 Legendární fotbalista Pelé má novou sochu v životní velikosti v sídle brazilského svazu v Riu de…

Jílek po špatném vstupu do jara u Sparty končí! Nahrazuje ho Kotal

18.02.2020 16:57 O této variantě se v tuzemském fotbalovém zákulisí spekulovalo už v pondělí večer, ale až během…

Na další dvě sezóny bez Ligy mistrů! Anglický velkoklub dostal tvrdý trest

14.02.2020 20:59 Fotbaloví fanoušci podle všeho v následujících dvou sezónách nejprestižnější evropské klubové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama