V Británii byla po vypuknutí pedofilního skandálu zřízena speciální linka. Nahlásilo se již 350 obětí

Londýn - Celkem 860 hovorů. Tolik jich zaznamenala za svůj první týden fungování mezi 23. a 29. listopadem nově zřízená speciální linka spadající pod dětskou charitu NSPCC, jež je určená pro oběti sexuálního zneužívání v mládežnickém anglickém fotbale poté, co právě v listopadu vyplul na povrch pedofilní skandál, kde ústřední roli hrál kouč mládežnického fotbalu Barry Bennell. Právě on měl v 80. letech minulého století hned několik mladých fotbalistů sexuálně zneužívat. Vyšlo tak také najevo, že během prvních tří dnů fungování již zmiňované speciální linky, předala dětská charita NSPCC policii více než 60 případů, což je hned trojnásobek toho, kolik se takových případů za tři dny předalo v kauze moderátora BBC Jimmyho Savilea.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustračni fotografie
doporučujeme

Po zveřejnění zprávy týkající se bývalého fotbalisty Bury a Sheffieldu Andy Woodward, jenž to byl právě on, kdo jako první 18. listopadu vyšel z anonymity a britskému deníku The Guardian se svěřil se svou nelehkou minulostí, se tento pedofilní skandál rozrostl a postupně se ukazuje, že v minulosti bylo více takových případů v různých klubech a že některé kluby - a to včetně i těch prvoligových - tyto případy tajily. Anglická Fotbalová asociace tak tedy rozjela vlastní vyšetřování, neboť přibývaly další zpovědi dalších bývalých fotbalistů, který si v 70. a 80. letech prošli stejným osudem jako Andy Woodward. Mimochodem, své vyšetřování nerozjela pouze samotná Fotbalová asociace, ale i kluby, kterých se tento skandál dotkl a to konkrétně Crewe, Newcastle, Chelsea nebo třeba i Manchester City.

Zpět ale ke speciální lince. Na tu se za zmiňovaný první týden svého fungování dovolalo celkem 860 lidí, přičemž obětí sexuálního zneužívání v mládežnickém fotbale ze 70. a 80. let se nahlásilo hned 350. A ještě jedno číslo: za první dvě hodiny provozu této linky na ni zavolalo 50 lidí. „Počet vysoce postavených fotbalistů, kteří promluvili o jejich utrpení, právem upoutal pozornost celé země," řekl Peter Wanless, výkonný ředitel dětské charity NSPCC, jehož tak znepokojuje nemalý rozsah zneužívání napříč sportem. Že to rozhodně není malý skandál dokazuje i to, že v současné době vyšetřuje tyto případy hned 15 policejních jednotek. K tomu řekl pracovník z NSPCC John Brown to, že ne všechny hovory se týkaly onoho sexuálního zneužívání ze 70. a 80. let, mnoho z nich se týkalo i zneužívání ze současné doby.

Posledním fotbalistou, který vystoupil z anonymity a v médiích přiznal, že i on byl obětí zneužívání, byl bývalý hráč Newcastlu, jemuž je nyní 40 let, David Eatock. Ten měl být mezi svým 18. a 21. rokem obtěžován trenérem Georgem Ormondem, jenž byl nakonec v roce 2002 odsouzen na šest let. Ovšem obtěžování Eatocka nebylo tím, co tehdy poslalo „dravého násilníka mladých chlapců" Ormonda za mříže. Případ se tehdy týkal jeho obtěžování skupiny chlapců, jejíž součástí Eatock nebyl.

Eatock, jenž se svým osudem svěřil své manželce, ale na policii s tím vůbec jít nechtěl, byl navíc zneužíván v době, kdy on sám neprožíval nejradostnější období. V tu dobu totiž jeho otec měl rakovinu tlustého střeva. „Nikdy jsem neměl důvod vidět se s Ormondem, ale on mě vyhledával." prozradil Eatock, jehož si Ormond všiml už v předešlém klubu. V současné době Eatock navštěvuje terapeuta.

Co se týče mladežnického trenéra, kolem kterého celý tento pedofilní skandál v anglickém fotbale vypukl, Barryho Bennella, tak ten se nyní nachází v nemocnici poté, co ho minulý týden v pátek nalezli v bezvědomí v hotelu na adrese Knebworth Park ve městě Stevenage, kam přijela i policie, jež se obávala o jeho zdraví.

Témata: Fotbal
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvalifikace ME: Bezmocní Češi. Z londýnského Wembley odcházejí s…

22.03.2019 23:40 Aktualizováno Londýn - Prohra s rozdílem třídy. Český fotbal se ve věhlasném londýnském Wembley podíval do tváře…

Nepříjemnost pro Šilhavého. Do duelu s Anglií nemůže počítat s kapitánem!

21.03.2019 20:45 Londýn - Den před dlouho očekávaným duelem ve Wembley, kde se utká Česko s Anglií v rámci…

Na duel s Čechy nastoupí Anglie zřejmě bez své hvězdy. Rashforda trápí…

20.03.2019 16:14 Londýn - Nejen Češi, ale pochopitelně i Angličané se v těchto dnech připravují na páteční…

Další změna trenéra. Csaplár po porážce se Slavií skončil v Příbrami,…

18.03.2019 16:57 Příbram - Jen den poté, co Příbram na své domácím hřišti prohrála s pražskou Slavií 0:2, rozhodl se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama