FIFA kvůli vlčímu máku trestala. Úcta k veteránům je prý politickým postojem

Curych - Přidáním vlčího máku, tradičním to symbolem ve Spojeném království Velké Británie, prostřednictvím kterým se tam tak vzpomíná na válečné veterány a jeho nošením na sobě tak Britové tyto veterány uctívají, na dresy, je politický postoj. Právě to tvrdí Mezinárodní fotbalová federace FIFA a to je také důvod, proč FIFA sáhla k finanční pokutě pro reprezentační týmy z Britských ostrovů. Nejvyšší pokutu tak tedy schytala Anglie, kterám zaplatit 45 000 švýcarských franků, což je v přepočtu zhruba 1,14 milionů korun. Trestu pak neunikli ani Skotové, Velšany, Severními Iry a Iry.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

Stalo se tak 11. a 12. listopadu, kdy bylo na programu poslední kolo v rámci kvalifikace na fotbalové mistrovství světa 2018, které se bude konat v Rusku a to i po předběžném varování ze strany FIFA, která tedy před tímto kvalifikačním kolem ostrovní reprezentace upozornila, že nošení vlčího máku na fotbalovém hřišti je politický postoj. Právě symbol vlčího máku měli fotbalisté Skotska a Anglie na černé pásce, kterou měly přes rukávy. Co se týče Walesu a Seveního Irska, tak v jejich případě si válečné veterány o zmiňovaných listopaových dnech přpomněli jejich fanoušci, kteří v hledišti vytvořili květinovou mozaiku.

Kromě toho, že tedy Anglie dostala pokutu ve výši 45 000 švýcarských franků, tak Skotové spolu s Velšany mají zaplatit po 20 000 ve stejné měně, Severní Irsko, jenž se mimochodem nachází ve stejné kvalifikační skupině jako Češi, pak má zaplatit 15 000 švýcarských franků. FIFA nenechala nit suchou ani na Irech, kteří si symbolem vlčího máku připomněli válečné veterány v přípravném duelu se Švýcarskem. Irsko tak tedy zaplatí 5 000 švýcarských franků.

Tento verdikt okomentoval Claudio Sulser, předseda disciplinární komise FIFA. "Není naším záměrem potlačovat vzpomínkové akce vztahující se k historii jednotlivých zemí. Ale musíme neutrálním způsobem přistupovat ke všem politickým a náboženským symbolikám 211 členských zemí. Stadion je prostorem pro sport a pro nic jiného," řekl konkrétně.

Témata: Fotbal | FIFA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spartu má z bryndy pomoct vytáhnout její první zimní posila. Přišla ze…

10.12.2018 15:43 Praha - Po posledních dvou výprascích se Slováckem (1:2) a doma s Teplicemi (0:1) přichází na…

Fotbalista Sterling se stal obětí rasismu, viní z něj média

09.12.2018 18:19 Anglický fotbalový reprezentant Raheem Sterling z Manchesteru City se podle všeho stal v sobotním…

Češi si o fotbalové EURO zahrají s Anglií. Jinak jejich cesty povedou na…

02.12.2018 13:35 Dublin - O první adventní neděli roku 2018 se čeští fotbaloví fanoušci dozvěděli, s kým se svěřenci…

Evropská liga: Sešívaná pohroma v Bordeaux! O postup budou slávisté…

29.11.2018 23:15 Bordeaux - Před odletem do francouzského Bordeaux byla ze strany pražské Slavie velká očekávání. I…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama