V Anglii slaví Vánoce fotbalem. Tradice trvá déle než sto let

Anglie - Program Premier League pokračuje i přes svátky. Nabitý týden, do něhož jsou vložena tři kola, startuje 26. prosince na populární Boxing Day.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Petr Čech, brankař Arsenalu
doporučujeme

Ještě do 50. let minulého století se přitom hrálo v nejdůležitější den vánočního svátků v anglosaských zemí. 25. prosinec je nazýván Christmas Day, děti ráno rozbalí dárky a později se rodina sejde k velké hostině. Zatímco ženy připravovaly chutné pokrmy, muži využívali volno k fotbalu. V Anglii se první soutěžní zápas na Christmas Day konal v roce 1889 během druhé sezóny Football League, nejvyšší ligy. Preston North End porazil Aston Villu 3:2 a do hlediště si našlo cestu na tehdejší dobu až neuvěřitelných 10 000 fanoušků.

Tradici kopané na Christmas Day posílilo období první světové války. V časech strádání rodiče obdarovávali děti vstupenkami na fotbal. Duch fotbalu o Vánocích také notně posílila událost ze západní fronty známá jako Vánoční příměří. 25. prosince 1914 nedaleko belgického města Ypry němečtí vojáci přerušili palbu ze zákopů a dali se do zpěvu koled. Podobně jim odpověděla britská strana a po chvilce oba znepřátelené tábory opustily své úkryty a vyměnily si drobné dary. Na důkaz příměří rovněž nastoupily k několika fotbalovým utkáním.

Vánoční klání v anglické lize postupně nabírala na popularitě. Oblíbená byla hlavně během druhé světové války, kdy díky nim lidé zapomínali na hrůzostrašnost celého konfliktu. Zvyk se ale vytratil se zavedením světelných reflektorů v padesátých letech. Zápasy se už nemusely hrát během dopoledne a odpoledne a jejich výkopy se posunuly do večerních hodin. Rodina tak spolu mohla strávit celý den.

Avšak nápad s večerními hodinami na Christmas Day se příliš neuchytil, k poslednímu střetnutí došlo v roce 1965. Již od roku 1958 se zápasy nejvyšší soutěže začaly přesouvat na druhý den na takzvaný Boxing Day. Fotbal na 26. prosince se dodnes těší obrovské oblibě mezi hráči, trenéry a fanoušky. Někteří pouze nesouhlasí s následným náročným programem, který trvá až do nového roku. Zvláště nezná-li Premier League zimní přestávku na rozdíl od dalších nejlepších fotbalových lig.

Rozlosování sváteční Premier League je k prohlédnutí na tomto odkazu.

Loading...
Témata: Fotbal | Premier league
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavia to na Stamford Bridge po gólové smršti nevzdala. Chelsea si ale…

18.04.2019 23:56 Aktualizováno Londýn - Poté, co se pražská Slavia předvedla před týdnem v úvodním čtvrfinálovém zápase Evropské…

Jeden z nejvlivnějších muslimů apeluje: Musíme změnit přístup k ženám v…

18.04.2019 15:21 Jeho živobytím je fotbal, mezi 100 nejvlivnějších lidí časopisu TIME však Mohameda Salaha dostaly…

Šéf komise rozhodčích Chovanec dorazil na seminář. Jeho stav po infarktu…

16.04.2019 18:38 Praha - Začátkem dubna prodělal fotbalový internacionál a nynější šéf rozhodcovské komise Fotbalové…

Komplikace při utkání Sparta - Slavia: Policie zadržela několik fanoušků

14.04.2019 21:31 Několik set fanoušků fotbalové Sparty se dnes odpoledne vydalo z Letné do Vršovic, kde se od 18:00…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama