Šéf FIFA Infantino: Rozšíření fotbalového MS na 48 účastníků jednotlivé asociace podporují

Dubaj - Národní fotbalové asociace podporují navrhovaný nový systém fotbalového mistrovství světa. Toho se doposud zúčastnilo celkem 32 národních mužstev, jež jsou pak rozděleny v osmi skupinách, přičemž každá z nich je čtyřčlenná. Tohoto sportovního svátku by se ale mohlo v budoucnu zúčastnit hned 48 celků rozdělených do šestnácti tříčlenných skupin. Právě tento navrhovaný nový systém fotbalového světového šampionátu má nyní podle šéfa Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantina širokou podporu ze strany jednotlivých fotbalových asociacích. Kromě toho také řekl, že i přes vyšší počet účastníků by samotný turnaj trval stejně dlouho jako při současném systému.

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

O novém modelu pro fotbalový světový šampionát se mluvilo ve středu na sportovní konferenci, jež se v těchto dnech koná v Dubaji. "Národní fotbalové federace jsou stejně jako já v naprosté většině případů pro rozšíření počtu účastníků světového šampionátu," řekl konkrétně Gianni Infantino. Proti výše zmiňovanému modelu jsou však kluby ze Starého kontinentu a i proto poslala Asociace evropských fotbalových klubů ECA dopis samotnému Giannu Infantinovi, ve kterém se píše, aby se od návrhu, který 48 národních týmů rozděluje do šestnácti tříčlenných skupin, ustoupilo. Nejhlasitějším kritikem tohoto návrhu je pak kouč německé reprezentace Joachim Löw.

Podle všeho ale návrh na takovéto rozšíření počtu účastníků na MS na zasedání  FIFA v Curychu, které se uskuteční 9. a 10. ledna příštího roku, projde, v takovém případě pak vejde tato změna v platnost až v roce 2026. Na základně interních analýz FIFA, jež pak vyhodnotily nejlepším systémem systém 16 skupin po třech týmech, pak Infantino právě tento systém podporuje.

Znamenalo by to tak, že by každý tým ve skupině odehrál maximálně dva duely, načež by pak dva nejlepší týmy z každé skupiny postupovaly do vyřazovací fáze. "Varianta se 48 týmy je finančně nejatraktivnější. Navíc by byl navrhovaný systém turnaje dohrán ve stejném termínu jako současný formát s 32 týmy," vysvětloval Infantino důvody, proč by měl být právě tento nový návrh na rozšíření fotbalového MS uveden do provozu. Kromě toho si pak  Infantino přeje zvýšit zisky mistrovství a to tak, aby se pak turnaje zúčastnily národní týmy z co nejvíce zemí.

Veedle nového systému fotbalového šampionátu pak v Dubaji přišla řeč i na technickou novinku ve fotbale v podobě videozáznamu. Na jeho základě totiž rozhodčí Viktor Kassai na nedávném mistrovství světa klubů vyhodnotil, že se má pískat penalta, jinému sudímu Enriquemu Cáceresovi pak videozáznam ukázal, že gól Cristiana Ronalda nepadl z ofsajdového postavení. "Bylo to velmi pozitivní a věřím, že tento systém bude použit na světovém šampionátu v Rusku v roce 2018," řekl k této novince Infantino.

Témata: Fotbal | FIFA
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AC Milán se bude muset v boji o Evropskou ligu obejít bez hvězdy.…

24.09.2020 17:02 V rámci 3. předkola Evropské ligy se ve čtvrtek večer nepředstaví pouze čeští zástupci z Plzně a…

Hvězdný fotbalista Suárez je podezřelý, že podváděl při zkoušce z italštiny

22.09.2020 15:17 Italské úřady mají podezření, že hvězdný uruguayský fotbalista Luis Suárez minulý týden podváděl…

Teplický Kučera oslabil svůj tým rapem. Před zápasem vystoupil v pražském…

19.09.2020 12:40 Fotbalové Teplice byly od počátku páteční předehrávky v pražském Edenu jasným papírovým outsiderem,…

Expert O2 TV sport ve studiu v přímém přenosu zkolaboval. Svěcený pohotově…

18.09.2020 21:50 Kritická situace se v pražském Edenu odehrála v pátek večer ještě před začátkem předehrávky 4. kola…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama