Přímý postup českého mistra do základní skupiny Ligy mistrů? Ani přes změny neztrácí tuzemský fotbal naději

Nyon - Ještě před nedávnem se zdálo, že i přes svůj postup tabulkou národů s počtem koeficientů potřebných k tomu, aby se zjistilo, které kluby z dané země budou o postup do základní části nejprestižnější evropské klubové soutěže Ligy mistrů UEFA bojovat a které jej mají zajištěný bez toho, aniž by musely absolvovat předkola, nebude mít český fotbal v sezóně 2018/2019 přímého postupujícího mistra české ligy do zmiňované evropské soutěže. Tudíž by tedy dosavadní snaha především pražské Sparty a její účasti v Evropské lize, kde v posledních letech předváděla výtečné výkony, která tak díky tomu vytáhla Česko na aktuální 11. pozici této tabulky národů, což tak ještě před změnami formátu Ligy mistrů znamenalo jistotu účasti českého mistra v této soutěži. Jak ale v pátek informoval server iDnes.cz, i přes změny formátu Ligy mistrů by se tuzemský fotbal mohl dočkat svého účastníka v soutěži bez toho, aniž by tedy hrál její předkola. Podle posledních informací rozeslaných Evropskou fotbalovou unií UEFA se však stane za předpokladu, že se splní dvě podmínky.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

Už před několika týdny vyšlo najevo, že čtyři nejsilnější evropské fotbalové země, alespoň tedy podle umístění v tabulce národů seřazených za sebou dle již zmiňovaných koeficientů, jejichž počty se během roku průběžně mění především díky úspěšnosti klubů z jednotlivých zemích jak v Lize mistrů, tak i v Evropské lize, budou mt od sezóny 2018/2019, kdy tedy bude platit již nový formát Ligy mistrů, jistá hned čtyři účastnická místa v základní části této soutěže. UEFA také potvrdila, že od již několikrát výše zmiňovaného ročníku se budou zápasy této soutěšže konat od 19:00 potažmo od 21:00 a fanoušci si tak budou muset po letech zvyknout na jiné časy výkopu než na doposud tradičních 20:45. Další novinkou je pak i umazání bonusů z národních koefiientů. To všechno jsou věci, které jsou ze strany UEFA dosud oficiálně známy.

V těchto dnech se na veřejnosti objevily první podrobnosti o novém formátu Ligy mistrů a právě z nich vyplývá, že ani přes tyto změny nemusí tuzemský fotbal nutně smutnit a i nadále může pomýšlet na to, že se v sezóně 2018/2019 může mistr z české ligy přímo dostat do základní skupiny Ligy mistrů. To všechno se ale může stát za splnění dvou následujících podmínek.

Jednak se musí tuzemský fotbal udržet na nynějším 11. místě v žebříčku koeficientů, což se klidně splnit, jelikož Švýcarsko, které se nachází na 12. příčce. totiž už nemá jak v Lize mistrů, tak ani v Evropské lize v této sezóně žádného svého zástupce, co se týče třináctého Nizozemska, tak to má zase veliký odstup.

Druhou podmínkou pak je, aby se šampion Ligy mistrů 2017/2018 do následujícího ročníku soutěže 2018/2019 kvalifikoval ze své domácí národní soutěže. I to se může pochopitelně stát a šance je nemalá. Vždyť u posledních třech vítězů Ligy mistrů (dvakrát u Realu Madrid, jednou u Barcelony a Bayernu Mnichov) tomu tak vždy bylo.

Po splnění těchto dvou podmínek tak bude moci šampion tuzemské ligy příštího ročníku 2017/2018 pomýšlet na zápasy ve skupině Ligy mistrů, kam by se tedy mohly dostat přímo bez účasti v předkolech a také vedle toho na finanční prémii ve výši 335 milionů korun. Kdyby se ale přeci jenom jedna z těchto podmínek nepodařila splnit, bude muset tuzemský mistr hrát 4. předkolo Ligy mistrů.

Kromě toho by získal na zajímavosti i český pohár. Jeho vítěz by totiž mohl přímo postoupit do základních skupin Evropské ligy, kde by podle nového formátu mělo jistou účast hned dvanáct nejlepších zemí v žebříčku koeficientů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fotbalista Sterling se stal obětí rasismu, viní z něj média

09.12.2018 18:19 Anglický fotbalový reprezentant Raheem Sterling z Manchesteru City se podle všeho stal v sobotním…

Češi si o fotbalové EURO zahrají s Anglií. Jinak jejich cesty povedou na…

02.12.2018 13:35 Dublin - O první adventní neděli roku 2018 se čeští fotbaloví fanoušci dozvěděli, s kým se svěřenci…

Evropská liga: Sešívaná pohroma v Bordeaux! O postup budou slávisté…

29.11.2018 23:15 Bordeaux - Před odletem do francouzského Bordeaux byla ze strany pražské Slavie velká očekávání. I…

Liga mistrů: Další jistí osmifinalisté, postoupili Atlético Madrid či…

28.11.2018 23:15 Madrid - Ve středu večer bylo jasné o dalších postupujících do jarních vyřazovacích fází fotbalové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama