Videorozhodčí poprvé v české lize. Ovšem zatím pouze offline a tak nemohl zrušit spornou penaltu v Edenu

Praha - O víkendu začala jarní část ročníku 2016/2017 české nejvyšší fotbalové soutěže ePojisteni.cz liga a o víkendu se tak psala mimo jiné i historie v rámci českého fotbalu. Poprvé totiž zavítal do českých luhů a hajů videorozhodčí, tedy to, na co veřejnost čekala už delší dobu a od které očekává, že v tuzemské lize ubyde sporných momentů na hřišti, kterých bylo v posledních letech k vidění na českých fotbalových trávnících až až. Konkrétně v pražském Edenu, kde v sobotu hostila domácí Slavia Jihlavu, byla poprvé testována tato technologická novinka, ovšem zatím se pouze jednalo o videorozhodčího v offline režimu vzhledem k tomu, že se jedná o zkušební dobu této novinky. Tudíž tak Roman Hrubeš, jenž měl tu čest jako první být v pozici videorozhodčího a jenž je jedním z osmi takových, které jsou vyškoleni na tuto funkci, nemohl telepaticky napovědět sudímu Zelinkovi to, aby nenařizoval penaltu ve prospěch Slavie v 51. minutě, ze které nakonec Milan Škoda skóroval a Pražané tak tedy zvítězili díky tomu 2:0.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Právě zmiňovaný pokutový kop, jenž byl písknut sudím Zelinkou pro sešívané, být nakonec rozehrán vůbec neměl a kdyby nebyl videorozhodčí v offline režimu, jistě by od Romana Hrubeše dostal Zelinka informaci o tom, že to na penaltu tehdy nebylo. Vzhledem k tomu, že Jihlava v tomto utkání statečně bojovala proti ambicióznímu pražskému celku, tak šlo možná o nejdůležitější moment utkání, neboť se duel mohl vyvíjet nakonec jinak. „Škoda, že sudí posoudil penaltovou situaci nesprávně a nevytáhl ji tam, kde k zákroku skutečně došlo," komentoval nařízený pokutový kop kouč klubu z Vysočiny Michal Bílek.

A proč se tedy penalta po zákroku Divíška na Sýkoru zahrávat neměla? Právě tento zákrok se totiž udál ještě před šestnáctkou slávistického mužstva. Nakonec ale tedy k penaltě došlo, navíc faulující Divíšek uviděl i žlutou kartu. „Když jsme přečkali tlak a šance domácích v prvním poločase a inkasovali jen jednou, bylo to po přestávce o jednom gólu," mrzelo Bílka poté, co ze sporné penalty tedy Slavia navýšila skóre na 2:0. Tímto výsledkem také duel v Edenu nakonec skončil.

Na videorozhodčím nacházejícím se v offline-zkušením režimu Romanu Hrubešovi, jehož odbavovací pracoviště se nacházelo v pražském Edenu, bylo vidět, že ho mrzelo, že v tento inkriminovaný moment nemohl zasáhnout a sudímu Zelinkovi penaltu rozmluvit. „Já bohužel ani po zápase nesmím komentovat, jak jsem situaci vyhodnotil. Jsme v této fázi projektu vázáni mlčenlivostí. Bylo by to nefér vůči kolegům," omlouval se poté novinářům. Jeho omyl nesmí sudí Zelinka nikterak potvrzovat ani komisi rozhodčích, která se k výkonům všech sudích v prvním jarním kole vyjádří v úterý.

Krátce před začátkem jarní části české nejvyšší fotbalové soutěže ostatně o videorozhodčích mluvil i sám Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace. „Z výsledků nebudou v této fázi komisí rozhodčích vyvozovány žádné závěry. Zatím jde o testování, zda je videorozhodčí ve fotbale použitelný. My tuto myšlenku podporujeme a jsme maximálně aktivní," řekl tehdy konkrétně.

Pro video v tuzemském fotbale je i Damková. Chtěla by v tom mít ale více jasněji

K videu v tuzemském fotbale se vyjádřila i Dagmar Damková, bývalá šéfka české komise rozhodčích, která se během ledna stala novou členkou Komise rozhodčích Mezinárodní fotbalové federace FIFA. „Já nikdy nebyla proti videu, ale musí jít o jeho uplatnění ve správný moment. O to, aby pomohlo rozhodčím i fotbalu," řekla a pokračovala: „O gólových situacích není sporu, jenže nasazení videa skrývá spoustu dalších věcí, jež je třeba vyjasnit. O posuzování ofsajdů, o to, kdy zasáhnout a kdy nikoli, jak najít správnou míru, která by vyhovovala všem. Jde prostě o běh na dlouhou trať."

Videorozhodčí se budou testovat jen při zápasech vysílaných na O2 TV Sport

Nyní se tedy video v tuzemském fotbale nachází ve fázi testovací nebo-li tedy v offline režimu. Cílem tohoto testování má být zisk informací pro výzkum a školení rozhodčích u videa, podle kterých se postupně bude zjišťovat, v jakých situacích bude možné pouřívat tuto novou technologii. „Data sbírá a vyhodnocuje univerzita v belgické Lovani. Následně budou výsledky ještě přezkoumávat univerzity v Mnichově a na Harvardu," vysvětloval testování videa Dušan Svoboda.

Není pak bez zajímavosti, že videorozhodčí budou testování pouze v těch zápasech, které zároveň poběží jen a pouze na O2 TV Sport. Tiskkový mluvčí této stanice David Solnař tuto skutečnost vysvětluje následovně: „Náš unikátní přenosový vůz nabízí momentálně jako jediný u nás kompletní zázemí, které je pro zapojení videorozhodčího vyžadováno."

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavia to na Stamford Bridge po gólové smršti nevzdala. Chelsea si ale…

18.04.2019 23:56 Aktualizováno Londýn - Poté, co se pražská Slavia předvedla před týdnem v úvodním čtvrfinálovém zápase Evropské…

Jeden z nejvlivnějších muslimů apeluje: Musíme změnit přístup k ženám v…

18.04.2019 15:21 Jeho živobytím je fotbal, mezi 100 nejvlivnějších lidí časopisu TIME však Mohameda Salaha dostaly…

Šéf komise rozhodčích Chovanec dorazil na seminář. Jeho stav po infarktu…

16.04.2019 18:38 Praha - Začátkem dubna prodělal fotbalový internacionál a nynější šéf rozhodcovské komise Fotbalové…

Komplikace při utkání Sparta - Slavia: Policie zadržela několik fanoušků

14.04.2019 21:31 Několik set fanoušků fotbalové Sparty se dnes odpoledne vydalo z Letné do Vršovic, kde se od 18:00…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama