Legendární sovětská gymnastka, která spojila znepřátelený svět, prodala olympijské medaile

Arizona - Na olympijských hrách 1972 v Mnichově mladá sportovní gymnastka Olga Korbutová zaskočila veřejnost a ze dne na den se stala miláčkem světa bez ohledu na probíhající studenou válku. Nyní se po více než 40 letech rozhodla své olympijské medaile spolu s dalšími cennostmi prodat v aukci.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Olympijské kruhy

Běloruská rodačka cestovala na olympiádu do Mnichova jako sedmnáctiletý talent s cílem nabrat cenné zkušenosti do budoucna. Se sovětskou reprezentací na úvod her ovládla soutěž družstev a skončila pátá po víceboji. Po nepovedené sestavě na bradlech, jež ji připravila o cenný kov, se rozplakala, a tím zaskočila všechny přítomné na stadionu. Emoce u strojově přesných Sovětů totiž nebyly zvykem. Korbutová si rázem získala sympatie publika.

Následující den se ve finále jednotlivých disciplín zapsala do olympijské historie. Na bradlech předvedla neuvěřitelné prvky a po kontroverzním hodnocení rozhodčích skončila až na druhém místě. Ve cvičeních na kladině a prostných se už Korbutová dočkala zasloužených vysokých známek a výsledkem byly dvě zlaté medaile. Pro neuvěřitelnou ohebnost a 1,5 metrový vzrůst si vysloužila přezdívku "Vrabec z Minsku". Její salto vzad na bradlech bylo tak nebezpečné, že si později vysloužilo zákaz. Korbutová navždy změnila pojetí sportovní gymnastiky. Od Mnichova vítězí technická dokonalost nad uměleckým projevem a prim hrají drobné gymnastky. Zářným příkladem je současná jednička Simone Bilesová.

Úspěch a popularita blonďaté holčiny přídavkem překonaly hranice sportu. V dobách mocenského soupeření mezi Západem a Východem sovětská reprezentantka učarovala rovněž mnoho lidí z druhého pólu světa. Americký prezident Richard Nixon o ní řekl, že svým představením v Mnichově udělala pro uvolnění politického napětí více, než je v silách diplomatů USA a SSSR v období pěti let.

Korbutová se v dalším průběhu kariéry zaskvěla na mistrovství světa 1974 ve Varně, ale na OH 1976 v Montrealu i vinou přetrvávajících zdravotních potíží uzmula pouze zlato ze soutěže družstev a stříbro na bradlech. Záhy ukončila aktivní kariéru a dala se na dráhu učitelky. Po pádu železné opony se přestěhovala do Arizony ve Spojených státech amerických, kde se dodnes těší poklidnému životu a trénuje gymnastiku.

Po čtyřech dekádách se Korbutová o víkendu zbavila svých olympijských medailí a dalších cenností, když je prodala v aukci se ziskem 183 000 dolarů (4,7 milionu korun). Přestože se v minulosti potýkala s finančními problémy a musela opustit luxusní dům, peněžní výdělek nebyl prvotním impulsem k aukci. "Medaile jsou součástí olympijské historie a tu chci sdílet se světem. Pomohly mi stát se nesmrtelnou a nyní bych se o ně ráda podělila s ostatními," prozradila pro kalifornský deník The Fresno Bee.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný boxer Pacquiao se bil v ringu, zloději mu mezitím vykradli dům

22.01.2019 09:28 Boxerovi Mannymu Pacquiaovi se vloupali do domu v Los Angeles, s největší pravděpodobností v době,…

Světová antidopingová agentura uspěla. Od Ruska dostala potřebná data

17.01.2019 22:32 New York - Žádala o ně podruhé. Nyní Světová antidopingová agentura (WADA) s žádostí uspěla a může…

Turecko chce mezinárodní zatykač na basketbalistu NBA, kritizuje Erdogana

16.01.2019 17:51 Turecké úřady požadují vydání mezinárodního zatykače na basketbalistu NBA Enese Kantera, jenž je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama