Šéf UEFA Čeferin v Praze: Fotbalové MS se 48 týmy přinese problémy

Praha - V lednu byla schválena změna systému fotbalového světového šampionátu, jenž tak bude mít od roku 2026 hned 48 účastníků. A právě o tomto navýšení účastnických míst se v úterý během své návštěvy v Praze vyjádřil i šéf Evropské fotbalové unie UEFA Aleksandr Čeferin. Podle tohoto slovinského funkcionáře vzniknou nejedny problémy a vzhledem k onomu vysokém počtu účastníků budou podle něj schopni tento sportovní svátek uspořáadat jen několik zemí.

Přidejte svůj názor

UEFA
doporučujeme

Do české metropole přijela hlava UEFA Čeferin za účelem zúčastnění se vyhlášení tuzemské ankety Fotbalsta roku, které se konalo v pondělí. Tím tak mimochodem splnil předvolební slib Miroslava Pelty, nejvyššího bosse českého fotbalu. "S rozšířením mistrovství jsme souhlasili, protože to chtěly všechny ostatní asociace, takže by to bylo stejně odhlasováno. Ale přinese to problémy," uvedl Čeferin na úterní tiskové konferenci.Osmačtyřicet týmů se od roku 2026 rozdělí po třech do šestnácti skupin. "Kdo bude moci takový turnaj organizovat, když budete potřebovat dvanáct velkých stadionů? V Evropě dvě, tři země, v Africe nikdo a možná Čína a USA," přemítal v hlavě Čeferin.

Toho čeká příští jednání s představiteli Mezinárodní fotbalové federace FIFA, se kterými bude chtít vyjednat alespoň zvýšení počtu účastníků ze starého kontinentu, kterých se dosud fotbalového mistrovství světa zúčastnilo třináct. Čeferin by chtěl, aby týmů z Evropy bylo na světovém šampionátu od roku 2026 hned šestnáct. "Myslím, že uspějeme. A také chceme, aby v každé skupině byl jeden evropský tým. Jestli je kvalita v Evropě, jak všichni říkají, tak ať mají všichni šanci postoupit ze skupiny," řekl.

Čeferin se pak dotkl i tématu změn v Lize mistrů UEFA, která bude mít od sezóny 2018/19 taktéž nový systém. "Pět největších lig přinese 86 procent výdělku a dostane zpět šedesát. U změny jsem kritizoval především komunikaci, protože svazy a kluby o tom nebyly dostatečně informovány," řekl ke změně v této nejprestižnější klubové fotbalové soutěži, která bude příhodná především pro kluby z těch nejelitnějších ligových soutěží.

Radost však z této změny nemají Češi, kteří se v žebříčku národů dle koefecientů, který je zásadní pro rozdělování klubů do předkol či rovnou základních skupin Ligy mistrů, nacházejí aktuálně na 11. místě, což by tak znamenalo pro tuzemského mistra přímý postup do základní skupiny této evropské soutěže pro právě zmiňovaný ročník 2018/19. Kvůli těmto změnám ale s největší pravděpodobností český fotbal o tolik vytoužený postup do základní skupiny Ligy mistrů.

Loading...
Témata: Fotbal | UEFA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeň se v dalších bojích o Ligu mistrů podívá do Turecka, stejně tak v…

22.07.2019 15:36 V pondělí se ve švýcarském Nyonu nejen čeští fotbaloví zástupci v evropských pohárech dozvěděli, s…

Zákaz mikroplastů? Chystaná směrnice EU může být pohromou pro sport

22.07.2019 13:13 Plán Evropské unie na zákaz mikroplastů může ohrozit využívání tisíců hřišť s umělými trávníky. Od…

Půjde Neymar k Nedvědovi? Italská média píší o bombě, kterou chystá…

18.07.2019 20:41 Ještě nedávno na sociálních sítích pózoval brazilský fotbalista Neymar s barcelonským dresem,…

Jak to bude s Ngadeuem? Vyhlédnuté zahraniční náhrady nepřijdou, mluví se…

13.07.2019 12:58 Situace kolem nigérijského obránce ve službách pražské Slavie Michaela Ngadeua je stále nejasná.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama