Ligová fotbalová asociace uvažuje o možnosti zákazu výjezdů hostujících fanoušků

Praha - Výjezd několik skalních příznivců na venkovní zápasy svého klubu. To je v tuzemsku celkem běžná věc, ovšem v případě, že by došlo k podobné situaci jako při nedávném rizikové moravskoslezském druholigovém derby v Opavě, kam přijel ostravský Baník a kde došlo k bitce mezi oběma fanouškovskými tábory, ze kterého vzešlo nejen několik zraněných, ale také celkem 50 zadržených osob. Navíc vyšlo najevo, že několik lidí, jež přicestovali z moravskoslezské metropole nemělo vůbec vstupenky na zmiňovaný duel a prakticky se tak jeli do Opavy porvat. I proto tak v úterý Ligová fotbalová asociace (LFA) v čele s Dušanem Svobodou uvedla, že od začátku příštího ročníku 2017/18 hodlá zákazat výjezdy hostujících fanoušků a to tedy pouze tehdy, když dojde k podobnému incidentu jako právě nedávno v Opavě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle Dušana Svobody by tento zákaz nebyl prevencí, ale trestem. "Připravujeme novelu disciplinárního řádu, kterou dáme ke schválení od příští sezony. A jedním z opatření je i zákaz výjezdů fanoušků na venkovní zápasy, jak to známe ze soutěží UEFA. Byl by to trest," řekl konkrétně Svoboda, jenž tak s tímto návrhem přišel pouhou shodou okolností po výše zmiňovaném konfliktu při moravskoslezském derby. Připomeňme, že aktuálně po této bitce policie zaznamenala celkem 33 přestupků, přičemž už zahájila hned osm trestních řízení. "V případě zápasu Opavy s Ostravou by to asi k ničemu nevedlo, protože fanoušci Baníku na stadionu nebyli, protože protestovali proti malému počtu vstupenek," řekl Svoboda.

Do prodeje bylo na tento zápas dáno celkem 340 vstupenek určené pro hostující fanoušky, těch ale nakonec do Opavy dorazilo 1500. Před opavským stadionem tak nespokojení ostravští příznivci začali odpalovat dělobuchy, vedle toho se pokoušeli tito chuligáni vylomit bránu na stadion, napadli příslušníky policie a také bezpečnostní služby. Na základě těchto událostí přišla ze strany opavského klubuu reakce v podobě návrhu spočívajícího v zákazu vstupu problémových fanoušků na riziková utkání.

Jak šéf LFA Dušan Svoboda, tak i policejní prezident Tomáš Tuhý řekli, že situace v Opavě byla pod kontrolou. "První bezpečnostní schůzka policie a klubů k zápasu proběhla 22. února, to ukazuje, že jsme situaci nepodcenili," řekl Svoboda, jenž ještě navíc i poděkoval policejním složkám. K tomu se přidal i Tuhý. "Incident byl očekáván a díky dobré komunikaci policie, FAČR a LFA jsme na něj byli schopni zareagovat. Svědčí o tom i posun času zápasu. Ještě budeme posuzovat všechny záznamy a je možné, že počet lidí postižených za jejich jednání naroste," šéf tuzemské policie.

Svoboda pak také doufá v zavedení registru problémových fanoušků, na kterém se začalo pracovat už před třemi lety, ovšem doposud ještě není dokončen. Měl by ale v této problematice výrazně pomoci. "Ještě nejsme ve fázi, že bychom v něm měli, řekněme, dva tisíce lidí, ale chceme tam dosáhnout," řekl konkrétně a pokračoval: "Není to snadné, řešíme zejména limity ze strany úřadu na ochranu osobních dat. Není totiž těžké takovou databázi vytvořit, ale je problém ji s někým sdílet. To teď řešíme nejvíc."

Dodejme, že Ligová fotbalová asociace podepsala novou smlouvu o spolupráci společně s policií, což byla nutnost vzhledem k chystanému přechodu řízení profesionálních soutěží na LFA.

Loading...
Témata: Fotbal | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Půjde Neymar k Nedvědovi? Italská média píší o bombě, kterou chystá…

18.07.2019 20:41 Ještě nedávno na sociálních sítích pózoval brazilský fotbalista Neymar s barcelonským dresem,…

Jak to bude s Ngadeuem? Vyhlédnuté zahraniční náhrady nepřijdou, mluví se…

13.07.2019 12:58 Situace kolem nigérijského obránce ve službách pražské Slavie Michaela Ngadeua je stále nejasná.…

Z Madridu do Barcelony. V katalánském klubu se nově objeví Griezmann

12.07.2019 15:47 Další transfer, o kterém se ve fotbalovém zákulisí mluvilo, skutečně proběhl. Tentokráte je řeč o…

V Bratislavě vypukla rvačka chuligánů, zdemolovali restaurace. 107…

11.07.2019 16:54 Aktualizováno V centru Bratislavy se ve středu večer poprali zahraniční fotbaloví fanoušci, kteří při potyčce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama