Ligová fotbalová asociace uvažuje o možnosti zákazu výjezdů hostujících fanoušků

Praha - Výjezd několik skalních příznivců na venkovní zápasy svého klubu. To je v tuzemsku celkem běžná věc, ovšem v případě, že by došlo k podobné situaci jako při nedávném rizikové moravskoslezském druholigovém derby v Opavě, kam přijel ostravský Baník a kde došlo k bitce mezi oběma fanouškovskými tábory, ze kterého vzešlo nejen několik zraněných, ale také celkem 50 zadržených osob. Navíc vyšlo najevo, že několik lidí, jež přicestovali z moravskoslezské metropole nemělo vůbec vstupenky na zmiňovaný duel a prakticky se tak jeli do Opavy porvat. I proto tak v úterý Ligová fotbalová asociace (LFA) v čele s Dušanem Svobodou uvedla, že od začátku příštího ročníku 2017/18 hodlá zákazat výjezdy hostujících fanoušků a to tedy pouze tehdy, když dojde k podobnému incidentu jako právě nedávno v Opavě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Fotbal, ilustrační fotografie

Podle Dušana Svobody by tento zákaz nebyl prevencí, ale trestem. "Připravujeme novelu disciplinárního řádu, kterou dáme ke schválení od příští sezony. A jedním z opatření je i zákaz výjezdů fanoušků na venkovní zápasy, jak to známe ze soutěží UEFA. Byl by to trest," řekl konkrétně Svoboda, jenž tak s tímto návrhem přišel pouhou shodou okolností po výše zmiňovaném konfliktu při moravskoslezském derby. Připomeňme, že aktuálně po této bitce policie zaznamenala celkem 33 přestupků, přičemž už zahájila hned osm trestních řízení. "V případě zápasu Opavy s Ostravou by to asi k ničemu nevedlo, protože fanoušci Baníku na stadionu nebyli, protože protestovali proti malému počtu vstupenek," řekl Svoboda.

Do prodeje bylo na tento zápas dáno celkem 340 vstupenek určené pro hostující fanoušky, těch ale nakonec do Opavy dorazilo 1500. Před opavským stadionem tak nespokojení ostravští příznivci začali odpalovat dělobuchy, vedle toho se pokoušeli tito chuligáni vylomit bránu na stadion, napadli příslušníky policie a také bezpečnostní služby. Na základě těchto událostí přišla ze strany opavského klubuu reakce v podobě návrhu spočívajícího v zákazu vstupu problémových fanoušků na riziková utkání.

Jak šéf LFA Dušan Svoboda, tak i policejní prezident Tomáš Tuhý řekli, že situace v Opavě byla pod kontrolou. "První bezpečnostní schůzka policie a klubů k zápasu proběhla 22. února, to ukazuje, že jsme situaci nepodcenili," řekl Svoboda, jenž ještě navíc i poděkoval policejním složkám. K tomu se přidal i Tuhý. "Incident byl očekáván a díky dobré komunikaci policie, FAČR a LFA jsme na něj byli schopni zareagovat. Svědčí o tom i posun času zápasu. Ještě budeme posuzovat všechny záznamy a je možné, že počet lidí postižených za jejich jednání naroste," šéf tuzemské policie.

Svoboda pak také doufá v zavedení registru problémových fanoušků, na kterém se začalo pracovat už před třemi lety, ovšem doposud ještě není dokončen. Měl by ale v této problematice výrazně pomoci. "Ještě nejsme ve fázi, že bychom v něm měli, řekněme, dva tisíce lidí, ale chceme tam dosáhnout," řekl konkrétně a pokračoval: "Není to snadné, řešíme zejména limity ze strany úřadu na ochranu osobních dat. Není totiž těžké takovou databázi vytvořit, ale je problém ji s někým sdílet. To teď řešíme nejvíc."

Dodejme, že Ligová fotbalová asociace podepsala novou smlouvu o spolupráci společně s policií, což byla nutnost vzhledem k chystanému přechodu řízení profesionálních soutěží na LFA.

Témata: Fotbal | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spartu má z bryndy pomoct vytáhnout její první zimní posila. Přišla ze…

10.12.2018 15:43 Praha - Po posledních dvou výprascích se Slováckem (1:2) a doma s Teplicemi (0:1) přichází na…

Fotbalista Sterling se stal obětí rasismu, viní z něj média

09.12.2018 18:19 Anglický fotbalový reprezentant Raheem Sterling z Manchesteru City se podle všeho stal v sobotním…

Češi si o fotbalové EURO zahrají s Anglií. Jinak jejich cesty povedou na…

02.12.2018 13:35 Dublin - O první adventní neděli roku 2018 se čeští fotbaloví fanoušci dozvěděli, s kým se svěřenci…

Evropská liga: Sešívaná pohroma v Bordeaux! O postup budou slávisté…

29.11.2018 23:15 Bordeaux - Před odletem do francouzského Bordeaux byla ze strany pražské Slavie velká očekávání. I…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama