Úroveň tuzemských rozhodčí je dobrá, míní Listkiewicz. Do Česka zamířil i kvalitní sprej

Praha - Současný šéf rozhodcovské komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) Michal Listkiewicz před blížícím se ostře sledovaným pražským derby mezi Slavií a Spartou se vyjádřil k dosavadním výkonům českých rozhodčích, které potkalo v úvodních pěti jarních kolech několik chyb, přesto je Listkiewicz se svými podřízenými spokojen. "Myslím, že vše je v pořádku. Komise analyzovala všechny zápasy, já byl asi na čtyřech, pěti. Chyby byly, ale myslím, že úroveň je dobrá, jsem spokojený. Vidím výsledky práce, kterou rozhodčí udělali v zimě na semináři v Portugalsku. Jsou dobře připraveni," řekl konkrétně ve čtvrtek šéf českých sudích. Důvěra v mužích s píšťalkou je podle něj čím dál tím vyšší a pevně doufá, že závěr sezóny právě tito muži zvládnou. Kdo však bude pískat zmiňované derby pražských "S", které je na programu po právě probíhající reprezentační přestávce, to ještě Listkiewicz neví.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

Nejen na Polákovo působení v čele tuzemské rozhodcovské komise, ale i na samotné výkony sudích jsou dobré ohlasy i ze strany klubů. "Pracuji v Česku už devět měsíců a všude jsem slyšel, že tu je velký tlak od klubů, ale já žádný nepocítil. Jak jsem na stadionech a hovořím s lidmi, s funkcionáři, tak všichni mi řekli, že chyby jsou a bylo by lepší, kdyby nebyly, ale obecně považují úroveň rozhodčích za dobrou. Že to jde správným směrem. Důvěra v rozhodčí se zlepšila, i když ideální to ještě není," uvedl Listkiewicz.

Nejvíce omylů si na jaře muži s píšťalkou připsali v rámci 21. kola, kde tím nejviditelnějším se udál dle komise v duelu Liberec vs. Slavia, který pískal Petr Ardeleánu, jenž dostal stopku na nadcházející dvě kola a to kvůli neodpískanému faulu na slávistu Jana Bořila. Právě tento moment se totiž stal krátce před tím, co domácí Liberec srovnal na konečných 1:1.

V duelu Sparta vs. Zlín (0:0) pak měl pro změnu arbitr Radek Příhoda dát druhou žlutou kartu domácímu Lukáši Váchovi po jeho kopnutí do hlavy zlínského Antonína Fantiše. Tento sudí na jaře chyboval i v zápase Slavia vs. Plzeň (1:0), kdy sice správně vyloučil plzeňského Radima Řezníka, po hraní rukou jak od Patrika Hrošovského, tak i od Lukáše Hejdy však ani v jednom případě neodpískal pokutový kop ve prospěc Pražanů. "První moment (ruka) byl naprosto správně posouzený. UEFA jednoznačně interpretuje tento případ, ten skluz, jak to bylo zahráno na Slavii, jako hru neúmyslnou," vysvětloval Václav Krondl, jeden ze členů komise rozhodčích FAČR, a pokračoval: "O druhém momentu bychom mohli diskutovat hodiny. Sám jsem byl jako delegát na tomto utkání a z tribuny to bylo prakticky nemožné vidět. Na záznamu je patrné, že nejdříve zahrál rukou Škoda a ve zlomku vteřiny tam prostrčí ruku Hejda. Obě ruce jsou na přerušení hry, takže by bylo proti duchu pravidel, kdyby rozhodčí nařídil penaltu proti Plzni."

Čeští sudí mají na programu seminář. Přijel Belgičan De Bleeckere a to i s kvalitním sprejem

Tuezmští fotbaloví rozhodčí mají na pilno i nyní, kdy je na programu již výše zmiňovaná reprezentační pauza. Zúčastňují se totiž semináře. "V pondělí byli asistenti rozhodčích, dnes máme hlavní. Mají trénink na hřišti a potom bude seminář, kde budeme analyzovat všechny sporné situace ze zápasů," upřesnil program pro sudí v těchto dnech Listkiewicz, jenž prozradil, že se tohoto semináře zúčastnil i někdejší fotbalový sudí z Belgie Frank De Bleeckere. "Udělá prezentaci ohledně nejlepšího mizícího spreje, který se používá v Lize mistrů, na mistrovství světa, pohovoří s rozhodčími o naší profesi. To nejdůležitější začne na konci sezony a my se snažíme dělat vše pro to, aby tu část byli rozhodčí v nejlepší formě," řekl Listkiewicz.

Ten pak mluvil o osobě De Bleeckera. „Velká osobnost. Pracuje s profesionálními rozhodčími jak v Belgii, tak v UEFA a FIFA," uvedl o něm konkrétně a prozradil s čím ještě do tuzemska přijel. „Pan De Bleeckere nám přivezl nejkvalitnější sprej, který se používá při standardních situacích pro vyznačení přesné vzdálenosti. Nejdůležitější však samozřejmě není sprej, ale aby rozhodčí dobře pískali. Dobře víme, že nejdůležitější část sezóny začne právě po reprezentační přestávce. V Lize mistrů, Premier League - i v české lize." řekl s úsměvem.

Na otázku ohledně jména sudího, který bude mít na starost derby mezi Slávií a Spartou, pak řekl toto: "Máme tři, čtyři kandidáty a budeme s nimi hovořit. Uvidíme také podle tréninku. Postaráme se o to, aby to pískal v té chvíli nejlepší rozhodčí."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nikoli Anglie, ale Turecko! V Ghaně mluví o přestupu Tetteha ze Sparty

20.01.2019 22:41 Praha - V minulých dnech se mluvilo o zajímavých nabídkách z Anglie a kouč pražské Sparty se…

Bílek opět reprezentačním koučem, tentokrát v Kazachstánu. Zlín tak povede…

17.01.2019 16:55 Zlín - Vzhledem ke slušným výkonům a výsledkům z podzimní části sezóny tuzemské nejvyšší fotbalové…

Konec jedné éry! Po Rosickém dává fotbalu sbohem další česká sportovní…

15.01.2019 12:52 Je konec! Fotbalový brankář Petr Čech ukončí na konci probíhající sezóny svou bohatou fotbalovou…

Spartu opouští kapitán. Bude oblékat dres tureckého Alanyasporu

12.01.2019 18:03 Praha - To, o čem se v předešlých dnech v zákulisí spíše jen spekulovalo, nyní dostává čím dál…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama