Penalta pro Slavii být neměla! Sudí Franěk si nezapíská tři nadcházející kola

Praha - Že se o zápase hraném v neděli večer v pražském Edenu bude mluvit i po něm, bylo asi jasné daleko pře tímto mař´čem, zvlášť, když se jednalo o již 287. derby pražských "S". Více olej do ohně, respektive do této debaty o tomto zápas ale přilil svým rozhodnutím v závěru duelu sudí Pavel Franěk. Právě on totiž v 90. minutě nařídil ve prospěch sešívaných pokutový kop po souboji Karavajeva s Mingazovem, jenž se udál ve sparťanské šestnáctce a z následné penalty, kterou tedy proměnil Milan Škoda, tak Slávisté vyrovnali na konečných 1:1. Na pondělním zasedání Komise rozhodčích FAČR se rozhodlo, že tato penalta vůbec být nařízena neměla a arbitr Franěk si tak odnesl stopku na tři zápasy.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nebýt tohoto inkriminovaného momentu v závěru nedělního pražského derby, tedy odpískané penalty ve prospěch Slavie, svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého by s největší pravděpodobností nejspíše prohrála souboj, v němž právě Slávisté šli, vzhledem k jejich aktuálnímu postavení v ligové tabulce, coby favorité. A Sparta, doposud trápící se tým na začátku jarní části této sezóny, sahala až po senzačních třech bodech. Vše ale změnila právě penalta, která tedy ustanovila skóre na nerozhodných 1:1.

Ovšem podle Komise rozhodčích, která v pondělí zasedala, k tomuto pokutovému kopu nemělo vůbec dojít. „Rozhodčí Franěk se dopustil hrubé chyby, když nařídil ve prospěch Slavie pokutový kop v 90. minutě. Jeho rozhodnutí mělo vliv na konečný výsledek utkání," stojí konkrétně v jejím prohlášení.

Zatímco příznivci Slavie hovoří o klasické stoličce, kterou nastavil Mingazovovi Karavajev, ti, kteří drželi spíše palce Spartě, obviňují Mingazova z filmování, zkrátka z toho, že skočil daleko dříve, než ke kontaktu s protihráčem došlo. A právě za tímto druhým názorem stojí i rozhodcvská komise. „Komise má za to, že duch pravidel a cit pro hru byl v tomto případě upozaděn na úkor pravidel při jejich aplikaci v tak emocionálně vypjatém a důležitém utkání. Nicméně z analýzy dostupných záznamů tohoto momentu je zřejmé, že pokutový kop byl nařízen neoprávněně, neboť Mingazov svým jednáním zjevně oklamal rozhodčího a přiměl ho k nařízení pokutového kopu. Rozhodčí měl hráče napomenout a nařídit nepřímý volný kop," vysvětlil Petr Mlsna, místopředseda komise.

Ta se zabývala i jinými zápasy a sudími, tak například Miroslavem Zelinkou, jenž rozhodoval duel v Mladé Boleslavi, kam v pátek zamířil Jablonec a kde Středočeši volali po penaltě po hraní rukou ze strany hostujícího Mihálika. "Rozhodčí správně posoudil hru rukou hráče hostí ve vlastním pokutovém území. Jednalo se o neúmyslnou hru rukou, když v souladu s výkladem pravidel fotbalu se hráč snaží zahrát míč nohou a ten se mu nekontrolovaně odrazí od stehna na ruku,"  uvedla k tmuto případu komise.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Legendární fotbalista Pelé má sochu v Riu, ceremoniálu se nezúčastnil

21.02.2020 10:23 Legendární fotbalista Pelé má novou sochu v životní velikosti v sídle brazilského svazu v Riu de…

Jílek po špatném vstupu do jara u Sparty končí! Nahrazuje ho Kotal

18.02.2020 16:57 O této variantě se v tuzemském fotbalovém zákulisí spekulovalo už v pondělí večer, ale až během…

Na další dvě sezóny bez Ligy mistrů! Anglický velkoklub dostal tvrdý trest

14.02.2020 20:59 Fotbaloví fanoušci podle všeho v následujících dvou sezónách nejprestižnější evropské klubové…

Do které z elitních lig český talent půjde? O mladého Sparťana je veký…

10.02.2020 16:28 Je mu teprve semnáct, už teď ale kolem něj krouží kluby z elitních fotbalových soutěží jako supi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama