Hotovo! Od sezóny 2018/19 bude mít nejvyšší česká fotbalová soutěž nový formát

Praha - To, o čem se již dlouhou dobu pouze mluvilo, je již nyní definitvní. Ligová fotbalová asociace (LFA) totiž na pondělním grémiu schválila nový formát tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, kterému se budou muset kluby zúčastňující první ligy přizpůsobit už od sezóny 2018/19. Právě od tohoto ročníku budou totiž pvoligové celky muset abolvovat nadstavbu po základní části, která bude čítat stejně jako nyní 30 kol. Zmiňovaná nadstavba spočívá v tom, že se dané kluby rozdělí do třech skupin.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Návrh na změnu systému první a druhé fotbalové ligy tedy schválilo v pondělí ligové grémium Ligové fotbalové asociace. Poté, co tedy od sezóny 2018/19 odehrají kluby v první lize 30 kol, budou rozděleny do tří nadstavbových skupin, do kterých se jim budou započítávat i ty body, které v základní části získaly.

První skupina po šesti mužstvech bude skupina o ligový titul a týmy se tak v rámci ní utkají jednokolově každý s každým. Tři nejlepší kluby budou mít ut výhodu, že hned tři duely budouhrát před domácím publikem, další dva zápasy odehrají na venkovním hřišti.

Další nadstavbovou skupinu budou tvořit celky, které se umístí po základní části od sedmého do desátého místa. Tam budou hrát mužstva systémem, který fotbaloví fanoušci znají z pohárů. Vítěz této skupiny si pak bude moct zahrát o účast v Evropské lize a to se čtvrtým nebo pátým týmem. Jednokolově se pak bude hrát opět v poslední nadstavbové skupině tvořící opět šest celků, které však budou bojovat o záchranu. Ten tým, který v ní skončí poslední, sestoupí do druhé ligy ihned, celky, které se umístí na 14. a 15. pozici, pak budou muset absolvovat baráž s druholigovými mužstvy, které pro změnu ve své soutěži skončily na druhém a třetím místě.

Proti nového systému soutěže hlasovala pouze Opava se Znojmem

Pro takovýto model v pondělí na již několikrát zmíněném grémiu LFA hlasovalo třicet klubů, proti pak byly kluby dva a to konkétně Opava se Znojmem. "Shodli jsme se už dříve na tom, že profesionální soutěže potřebují nový impuls, přidat atraktivitu zápasů, odbourat zápasy, v nichž některým mužstvům ke konci už o nic nejde. Jsme přesvědčeni, že jsme našli nejlepší možný systém z hlediska tradice, ekonomiky klubů i klimatických podmínek," řekl na pondělní tiskové konferenci Dušan Svoboda, předseda LFA a dodával podrobnosti o jednání o novém systému: „O baráži se hodně debatovalo, protože jde o nový prvek vyžadující od druholigových celků jistou porci sebevědomí. I proto obavy, že se jejím zavedením sníží šance na postup do nejvyšší soutěže, i proto zástupci Znojma a Opavy hlasovali jako jediní proti novému hernímu systému."

Baráž však nebyla jediným ožehavým tématem v této debatě. "Řešili jsme hodně tu prostřední skupinu a reagovali jsme tam i na nějakou kritiku z řad fanouškovské obce, proto jsme nakonec přistoupili k play-off způsobu na dva zápasy," prozradil také Svoboda, jenž byl nakonec hodně rád, že byl jeho návrh nakonec schválen. Nebyla to totiž zpočátku pouze Opava se Znojmem, kdo neměli důvěru v tento nový model. „Šlo jen o počáteční nepochopení. Všichni si postupně uvědomili, že jim nový model nabízí spoustu benefitů, které mohou zužitkovat. Oni sami ostatně netajili, že česká liga potřebuje impuls. Odbourat utkání, v nichž o nic nejde, naopak přidat atraktivní zápasy," řekl Svoboda.

LFA v čele se Svobodou garantoval finanční navýšení

Protože se tak tedy navýší počet zápasu v lize, bude tuzemská nejvyšší fotbalová soutěž muset začít dříve, než jak tomu bylo doposud. V případě, že se národnímu týmu podaří probojovat se na světový šampionát 2018 v Rusku, začne ročník 2018/19 21. července 2018. Pokud se Jarolímovy svěřenci na závěrečný turnaj neprobojují, začně inkriminovaný ligový ročník o týden dříve.

Ze strany LFA pak přišla prvoligovým i druholigovým klubům garance spočívající v navýšení finančních prostředků právě od sezóny 2018/19. Všechny celky první ligy startující tuto sezónu tak dostanou dva miliony korun navíc, druhá nejvyšší fotbalová soutěž se pak jako celek může těšit na desetimilionové navýšení. Svoboda tak tedy bude nyní muset sehnat o 42 milionů korun navíc. „Už teď vedu jednání s asociací i dalšími subjekty. Stejně tak přijdou na řadu i rokování s televizními společnostmi o ceně práv, které jim budeme prodávat," prozradil a pokračoval: „Systém, podle kterého se od roku 2018 začne liga hrát, je odhledem na naše fotbalové tradice, ekonomiku i klimatické podmínky tím nejlepším možným. Nevnímáme ho ale jako dogma, do které by se nemohlo po dvou třech letech zkušenosti zasáhnout."

Právě od sezóny 2018/19 by pak měli být v české nejvyšší fotbalové soutěži v ostrém provozu videorozhodčí, kteří jsou v současnosti pouze ve zkušebním offline provozu. "To bude ta pravá revoluce," prohlásil nadšeně Svoboda.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavia to na Stamford Bridge po gólové smršti nevzdala. Chelsea si ale…

18.04.2019 23:56 Aktualizováno Londýn - Poté, co se pražská Slavia předvedla před týdnem v úvodním čtvrfinálovém zápase Evropské…

Jeden z nejvlivnějších muslimů apeluje: Musíme změnit přístup k ženám v…

18.04.2019 15:21 Jeho živobytím je fotbal, mezi 100 nejvlivnějších lidí časopisu TIME však Mohameda Salaha dostaly…

Šéf komise rozhodčích Chovanec dorazil na seminář. Jeho stav po infarktu…

16.04.2019 18:38 Praha - Začátkem dubna prodělal fotbalový internacionál a nynější šéf rozhodcovské komise Fotbalové…

Komplikace při utkání Sparta - Slavia: Policie zadržela několik fanoušků

14.04.2019 21:31 Několik set fanoušků fotbalové Sparty se dnes odpoledne vydalo z Letné do Vršovic, kde se od 18:00…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama