Eden již pod čínskou kuratelou. CEFC kupuje slávistický stánek

Praha - V tuzemském fotbalovém zákulisí se v posledních dnech mluvilo o tom, že se v nejbližší době chystá koupit čínská společnost CEFC domácí fotbalový stánek pražské Slavie, kterou mimochodem - jak známo - tato čínská společnost taktéž vlastní, tedy vršovický Eden. S tím, že by už se tak mělo stát, přišly ve čtvrtek Hospodářské noviny. Jaroslav Tvrdík, jenž je nejen šéfem česko-čínské komory, ale i předsedou představenstva pražského klubu, se k tomu v současné chvíli nechce nikterak blíže vyjadřovat a až na pondělí před domácím duelem sešívaných s Hradcem Králové tak svolal mimořádnou tiskovou konferenci. "V pondělí od 17:15 mimořádná tisková konference před zápasem na stadiónu živě pro všechny. Buďte přitom. Nápověda - 'Tady jsme doma'," napsal Tvrdík konkrétně na svém twitterovém účtu.

Přidejte svůj názor

SK Slavia Praha
doporučujeme

Už v loňském březnu, tedy v době, kdy do Česka zavítal na státní návštěvu čínský prezident Si Ťin--pching, uzavřeli čínští majitelé pražské Slavie a dosavadní vlastník vršovického Edenu (je jím společnost Eden Arena) novou dohodu, přičemž původně mělo jít o 70 procent akcií, což mělo znamenat investice do stadionu z čínské strany v následujících pěti letech ve výši 49,6 milionů eur, v přepočtu zhruba 1,34 miliardy korun. Nyní ale vyšlo najevo, že by se mělo jednat o stoprocentní podíl, v prosinci loňského roku CEFC prostřednictvím svého mluvčího potvrdila, že konečná dohoda včetně auditu už je hotova a že zbývají vyřešit jen právní otázky a nezbytné formality. V únoru se pak nechal Tvrdík slyšet, že 13. května by rád představil veřejnosti Eden jako stadion pražské Slavie.

Učiní čínská stavební firma z Edenu národní stadion?

Čínská CEFC však není ediným účastníkem výše zmíněné uzavřené dohody. Tím dalším je totiž stavební firma Beijing Municipal & Bridge Corporation a právě ta by měla mít na starost rekonstrukci vršovického fotbalového stánku a tato rekonstrukce by měla v budoucnu udělat ze stávajího Edenu národní stadion, nad kterým přemýšlí nejvyšší boss tuzemského fotbalu Miroslav Pelta. Stalo by se tak v případě, kdy se zvýší tibuny o jedno patro a kapacita se zvýší na 30 000 míst.

Připomeňme, že prvním vlastníkem Edenu, který se otevřel veřejnosti téměř před devíti lety, byla společnost E Side Property Limited, jež byla zároveň i investorem. V říjnu 2011 pak získala majorití podíl na stadion investiční skupina Natland, která do tohoto momentu vlastnila i samotný klub. Za účelem vyrovnání se s podnikatelem Vladimírem Kroužeckým právě Natland převzal dosavadního majitele, tedy firmu E Side Property Limited. V červenci před pěti lety prodal Natland svůj osmdesátiprocentní podíl společnosti Eden Sport Investments patřící pod E Side Property, která tehdy Eden vlastnila. Dalším vlastníkem se pak stala společnost Kingwater Holdings Limited s advokátem Václavem Slavíčkem v čele a byl to právě on, kdo převedl Eden pod akciovou společnost Vinet.

Problémy nadělaly i plánované květnové koncerty, Slavii vlastní i fanoušci

S tímto krokem však nesouhlasila městská část Praha 10, jelikož ta předd lety investovala do dluhopisů E Side Property. Peripetie se změnami kolem vlastnictví Edenu nakonec dospěly až k dosavadnímu vastníkovi, tedy společnosti Eden Arena. Současným jednáním o vlastnictví vršovického stadionu nikterak neprospívaly ani květnové koncerty, jejímž pořadatelům dosavadní vlastník Edenu stadion pronajal. Kvůli nim tak bude závěrečný zápas tohoto ročníku hrát pražská Slavia mimo svůj stánek.

Dodejme ještě, že společnost CEFC, která napumpovala do vršovického klubu již asi 300 milionů korun, jež šly pak po většinu na posily, vlastní 99,9 procent Slavii, zbytek pak samotní fanoušci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavia to na Stamford Bridge po gólové smršti nevzdala. Chelsea si ale…

18.04.2019 23:56 Aktualizováno Londýn - Poté, co se pražská Slavia předvedla před týdnem v úvodním čtvrfinálovém zápase Evropské…

Jeden z nejvlivnějších muslimů apeluje: Musíme změnit přístup k ženám v…

18.04.2019 15:21 Jeho živobytím je fotbal, mezi 100 nejvlivnějších lidí časopisu TIME však Mohameda Salaha dostaly…

Šéf komise rozhodčích Chovanec dorazil na seminář. Jeho stav po infarktu…

16.04.2019 18:38 Praha - Začátkem dubna prodělal fotbalový internacionál a nynější šéf rozhodcovské komise Fotbalové…

Komplikace při utkání Sparta - Slavia: Policie zadržela několik fanoušků

14.04.2019 21:31 Několik set fanoušků fotbalové Sparty se dnes odpoledne vydalo z Letné do Vršovic, kde se od 18:00…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama