Policie zasahuje v sídle Fotbalové asociace, zadržela i Peltu

Praha - V sídle Fotbalové asociace ČR na Strahově zasahuje policie, která zadržela předsedu asociace Miroslava Peltu. Vyšetřovatelé prohledávají kanceláře v souvislosti s dotacemi ministerstva školství. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby a jedna firma byly obviněny ze zneužití pravomocí. Vyšetřování se má týkat zejména rekonstrukce stadionu Přátelství na Strahově.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Miroslav Pelta
doporučujeme

Pelta je v budově asociace v doprovodu svého advokáta Bronislava Šeráka. "Probíhá šetření. Je po boku pana Šeráka. V tuhle chvíli další informace nemáme," řekl dopoledne novinářům mluvčí FAČR Michal Jurman.

Podle serveru Aktuálně, jenž o akci informoval jako první, policie odvezla k výslechu i náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou, která má na starosti sport. Policisté přišli také do sídla ministerstva školství v pražské Karmelitské ulici a do jabloneckého klubu, který spoluvlastní právě Pelta.

"Policie České republiky je na ministerstvu školství. Poskytujeme jí veškerou součinnost," řekla ČTK mluvčí úřadu Jarmila Balážová.

Podle Lidových novin policie vyslýchá i šéfa odboru sportu ministerstva školství Zdeňka Břízu.

Seznam.cz uvedl, že policie zadržela také předsedu České unie sportu a České basketbalové federace Miroslava Janstu. ČUS ani ČBF však zatím informaci nepotvrdily. Mluvčí ČUS Vladimír Zemánek pouze odmítl, že by v sídle organizace zasahovala policie.

"Na ČUS se nic neděje. Nikdo tady nezasahoval a je tu klid. ČUS s tím nemá nic společného," řekl ČTK Zemánek. "Pravděpodobně jde o investiční dotace, které se rozdělují podle nějakého klíče. A ČUS příjemcem takových investičních dotací není," dodal.

Pětapadesátiletý právník Jansta je dlouhodobě blízkým spolupracovníkem předsedy FAČR Pelty. ČUS a FAČR vzájemně obchodovaly při směně majetku na Strahově, kde proběhla rekonstrukce stadionu Přátelství. Ten má být podle iSport.cz hlavním bodem vyšetřování. Na rekonstrukci za zhruba 81 milionů korun se finančně podílelo ministerstvo školství a také magistrát Prahy. Ministerstvo mělo investovat přes dotace 50 milionů, Praha 10 milionů.

Policie zasahovala i na magistrátu, kde zadržela zastupitele Karla Březinu (ČSSD) a ředitelku odboru sportu Soňu Fáberovou. Březina se jako poradce ministryně školství Kateřiny Valachové pro regiony a sport na rekonstrukci podílel, zároveň je místopředsedou Středočeského fotbalového svazu.

Bradáčová v prohlášení uvedla, že v souvislosti s dotacemi ministerstva školství byli tři lidé a jedna firma obviněni ze zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

Sport od ministerstva dostává ročně dotaci kolem deseti miliard korun. Nejvíc peněz proudí právě do fotbalu, který si přijde na 526 milionů. Z toho 380 milionů míří na činnost svazu, dalších téměř 70 milionů jde na reprezentaci a 110 milionů na talentovanou mládež.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bezbranková remíza. A teď se Plzeň připraví na řecké peklo

23.07.2019 21:43 Přestože fotbalisté Viktorie Plzeň měli hned několik příležitostí k tomu, aby mohla v tomto…

Plzeň se v dalších bojích o Ligu mistrů podívá do Turecka, stejně tak v…

22.07.2019 15:36 V pondělí se ve švýcarském Nyonu nejen čeští fotbaloví zástupci v evropských pohárech dozvěděli, s…

Zákaz mikroplastů? Chystaná směrnice EU může být pohromou pro sport

22.07.2019 13:13 Plán Evropské unie na zákaz mikroplastů může ohrozit využívání tisíců hřišť s umělými trávníky. Od…

Půjde Neymar k Nedvědovi? Italská média píší o bombě, kterou chystá…

18.07.2019 20:41 Ještě nedávno na sociálních sítích pózoval brazilský fotbalista Neymar s barcelonským dresem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama