Valná hromada proběhne podle původního plánu. Berbr přemýšlí o kandidatuře

Praha - I přes uvalení vazby na ve středu zadrženého a později i obviněného současného šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu, se bude konat volební valná hromada Fotbalové asociace ČR (FAČR) v původně plánovaném termínu, tedy 2. června. Rozhodl o tom výkonný výbor této fotbaalové asocciace, jenž se mimořádně sešel v pondělí ráno právě poté, co byl při policejní razii během středečního dne na několika místech České republiky a to tedy i v sídle FAČR zadržen nejen Miroslav Pelta, ale třeba i šéf České unie sportu Miroslav Jansta, náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová či třeba pražský radní za ČSSD Karel Březina. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pak uvedla, že razie souvisí kolem manipulace se státními dotacemi pro sport a že jsou v rámci tohoto případu obviněni tři lidé a jedna právnická osoba. Později pak vyšlo najevo, že je obviněn spolu s náměstkyní Simonou Kratochvílovou právě šéf tuzemského fotbalu Miroslav Pelta a právě ti pak následně byli uvaleni do vazby. Tou obviněnou právnickou osobou pak má být samotná FAČR. Ta jakékoli provinění odmítá. "My nyní nenahlížíme do spisu. Nemáme informace, které k tomu vedou. Máme obvinění, ale to jsme museli dostat, protože nás zastupoval předseda. To vychází z nového zákona. Asociace si není vědoma provinění a uděláme brutální obhajobu. Najali jsme tři právní kanceláře. Jednu v Ústí, jednu v České Lípě a jednu v Praze. Po nahlédnutí do spisu začneme pracovat. V tuto chvíli to bereme jako jednostranný názor represivní složky. My máme opačný názor a začneme se bránit," řekl konkrétně místopředa FAČR Roman Berbr.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bude Miroslav Pelta kandidovat? Nebo bude kandidovat Roman Berbr?(foto: David Sedlecký)
doporučujeme

Jak uvedli během minulého Seznam Zprávy.cz, dvojice Pelta+Kratochvílová se měli domlouvat na tom, komu státní dotace přidělit a měli o této věci rozhodnout ještě před tím, než se k tomu stihla vyjádřit příslušná komise. Značná finanční část ze zmiňovaných dotacích pak měla přitéct do kapes buď samotné dvojice Pelta+Kratochvílová a nebo dokonce do kapes jejich blízkých. Po této kauze tak hozí mimo jiné české fotbalu i to, že může přijít o již slíbené peníze od státu a nejedná se o žádnou malou částku. Konrétně se jedná zhruba o 6 miliardách v českých korunách.

"Musíme dodržovat stanovy, které máme. Valná hromada proběhne úplně v pořádku. Budou-li kandidáti, budeme volit. Pokud nebude zvolen předseda, nebude volen ani výkonný výbor, ale budou voleni členové dalších komisí," řekl po pondělním mimořádném zasedání výkonného výboru zabývající se aktuální krizí v českém fotbale jeho místopředseda Roman Berbr. I jeho jméno pak padalo v souvislosti s tím, že by mohl 2. června kandidovat na šéfa FAČR. O tento post totiž usiloval pouze Miroslav Pelta, jehož přihlášku o víkendu FAČR dostala, ovšem poté, co byla na něj uvalena vazba, je aasi už nepravděpodbné, že by kandidoval. Podle Berbra přibudou do pátku, kdy je uzávěrka přihlášek, další dva adepti na nejvyšší pozici v českém fotbale. "Kandidátky na mě jako předsedu na asociaci leží. Otázkou je, jestli je podepíšu. Hledáme i jinou variantu," řekl Berbr, jenž pak na dotaz, zda si umí představit Peltovu kandidatru i po jeho uvalení do vazby, uvedl následující: "V tomto momentu je to pro mě složité."

Pro případnou Berbrovu kandidaturu by ruku určitě nezvedla pražská Slavia v čele s jejím bossem Jaroslavem Tvrdíkem, který o víkendu přišel s návrhem, jak celou aktuální krizi vyřešit, když přišel s nápadem tzv. fotbalové "úřednické vlády", ve které by mohli zasednout osobnosti typu Jiřího Šimáněno, Pavla Kuky či Zdeňka Grygery. "Jeho kandidatura na předsedu krizi dále prohloubí," řekl Tvrdík, pro jehož požadavky na rozsáhlou reformu tuzemského fotbalu sám Berbr uznal oprávněnost. "Berbrova tvrzení o tom, že FAČR a Ligová fotblaová asociace jsou dvě rozdílné firmy, které spolu nemají nic splečného, je vědomá manipulace a výsměch všem klubů," dodal pak Tvrdík.

V případě toho, že by valná hromada rozhodla o tom, že volit nebude, může rozhodnout o prodloužení současných mandátů členů výboru a to až do mimořádné valné hromady. "Určitě by se to muselo upravit ve stanovách, které by hromada musela schválit. Současné stanovy to dle nás umožňují, ale chceme mít stoprocentní právní jistotu, tak chceme v takovém případě předložit drobnou úpravu stanov," řekl k tomu své Rudolf Řepka, asociační generální sekretář.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeden z nejvlivnějších muslimů apeluje: Musíme změnit přístup k ženám v…

18.04.2019 15:21 Jeho živobytím je fotbal, mezi 100 nejvlivnějších lidí časopisu TIME však Mohameda Salaha dostaly…

Šéf komise rozhodčích Chovanec dorazil na seminář. Jeho stav po infarktu…

16.04.2019 18:38 Praha - Začátkem dubna prodělal fotbalový internacionál a nynější šéf rozhodcovské komise Fotbalové…

Komplikace při utkání Sparta - Slavia: Policie zadržela několik fanoušků

14.04.2019 21:31 Několik set fanoušků fotbalové Sparty se dnes odpoledne vydalo z Letné do Vršovic, kde se od 18:00…

Hillsborough: Tragédie, která si vyžádala 96 životů, změnila fotbal nadobro

14.04.2019 20:58 Zítra uplyne 30 let od chvíle, co 96 fanoušků Liverpoolu našlo smrt na tribuně stadionu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama