Prvoligové kluby se chtějí na novém kandidátovi na post šéfa českého fotbalu domluvit s Berbrem

Praha - Majitelé šestnácti prvoligových klubů se dohodli na tom, že najdou takového kandidáta na post šéfa českého fotbalu, který bude přijatelný zároveň i pro místopředsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, jenž v současnosti zastupuje současného šéfa této asociace Miroslava Peltu, který je aktuálně ve vazbě kvůli podezřelým machinacím s finančními dotacemi pro sport. Takový je výsledek mimořadné schůzky, kterou na středu mimořádně kluboví majitelé svolali, aby tak reagovali na současnou krizi v českém fotbale.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vedle Pelty je obviněna z údajného zneužití dotací ministerstva školství na sport i sama FAČR. Mimochodem v úterý sáhla minitryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), ještě krátce před tím, než rezignovala na svůj post, k ráznému kroku a to k zastavení dotačního programu, podle kterého přitékaly peníze do fotbalu. „Profesionální kluby vnímají, že to je poměrně tragická situace, která může vyeskalovat v kritickou, co se týká financování celého českého fotbalu. Bavili jsme se o tom, jakým způsobem, v případě krizových scénářů, nabídnout pomoc Fotbalové asociaci," vyjádřil se k aktuální krizi předseda Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda a to po téměř ttříhodinovém jednání s majiteli klubů, které se sešli na popud pražské Slavie právě prostřednictvím LFA, která od příští sezóny řídí dv+ě nejvyšší profesionální tuzemské fotbalové soutěže.

Poté, co v pondělí, kdy zasedal mimořádně výkonnný výbor FAČR, uvedl kontroverzní místopředseda FAČR Roman Berbr, jenž je známý svým vlivem na rozhodčí a i svou estébáckou minulostí, že uvažuje o kandidatuře na šéfa FAČR, zdálo se, že by mohlo jednání s ním kluby dovést do nepříčetností. Zvlášť, když se proti Berbrově osobě tehdy ostře ozval předseda slávistického představenstva Jaroslav Tvrdík. A ten nebyl jediný, komu vsávaly vlasy po Berbrových slovech o možné kandidatuře hrůzou. Nakonec se jednalo o celkem klidé jednání.

„Zahájíme jednání se zástupci výkonnostního fotbalu. Chtěli bychom se aktivně spolupodílet také na vytvoření nového výkonného výboru. Chceme navrhnout nějaká jména do hry, ale ve shodě s výkonnostním fotbalem," řekl Svoboda. Znamená to tedy, že nový kandidát na šéfa FAČR, protože kandidatura Miroslava Pelta je už s největší pravděpodobností shozena ze stolu, musí být vybrán tak, aby byl přijatelný pro obě strany. „Bylo by dobré, abychom se shodli na jednom jménu. Aby na valné hromadě nebylo, že někdo vyhraje a někdo prohraje," dodal Svoboda, jenž to právě on, kdo bude jednat s Berbrem.

Svoboda odmítá, že by snad dopředu mšlo spět jednání s Berbrem k neshodám. „Myslím, že český fotbal je ve vážné situaci, aby někdo s někým bojoval... Chceme nabídnout veškeré možnosti a prostředky, abychom problém společně vyřešili. Není prostor na to, aby se valná hromada nesla v konfrontačním tónu," řekl a na dotaz, jaká jména možných kandidátů připadají v úvahu, uvedl následující: „Bavili jsme se o konkrétních jménech, ale dokud není věc prodiskutována s dotyčnými osobami, nebudeme je komentovat."

Zda by byl pro Svobodu přijatelným šéfem fotbalu samotný Berbr, k tomu se nechtěl nikterak blíže vyjadřovat. „Nebavili jsme se, kdo je pro nás přijatelný, a kdo ne. Není to ale jen o otázce předsedy, kluby mají možnost mít dva další členy ve výkonném výboru. Jde o to nastavit skupinu lidí, která by splňovala požadavky o zajištění zvýšení důvěryhodnosti fotbalu," řekl Svoboda, pro nějž je dobré, že se valná hromada bude konat v původně plánovaném termínu, tedy 2. června, přičemž 12. května je nejzazší termín pro podání přihlášek zájemců o nejvyšší post v tuzemském fotbale.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Půjde Neymar k Nedvědovi? Italská média píší o bombě, kterou chystá…

18.07.2019 20:41 Ještě nedávno na sociálních sítích pózoval brazilský fotbalista Neymar s barcelonským dresem,…

Jak to bude s Ngadeuem? Vyhlédnuté zahraniční náhrady nepřijdou, mluví se…

13.07.2019 12:58 Situace kolem nigérijského obránce ve službách pražské Slavie Michaela Ngadeua je stále nejasná.…

Z Madridu do Barcelony. V katalánském klubu se nově objeví Griezmann

12.07.2019 15:47 Další transfer, o kterém se ve fotbalovém zákulisí mluvilo, skutečně proběhl. Tentokráte je řeč o…

V Bratislavě vypukla rvačka chuligánů, zdemolovali restaurace. 107…

11.07.2019 16:54 Aktualizováno V centru Bratislavy se ve středu večer poprali zahraniční fotbaloví fanoušci, kteří při potyčce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama