Následky Peltova zatčení. Fotbalová asociace dluží 25 milionů korun za ženské ME

Praha - Že bude nedávné obvinění a následné vzetí do vazby dosavadního šéfa tuzemského fotbalu Miroslava Pelty, které se událo po celorepublikové policejní razii ze začátku května, jež se uskutečnila kvůli pozřelým machinacím s finančními dotacemi pro sport, o kterých měl právě Pelta společně s další obviněnou v této kauze a to bývalou náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou rozhodovat ještě dříve, než se k tomu všemu měla vyjádřit příslušná komise, mít pro český sport a zvláště pak pro český fotbal nedozírné následky, tak to bylo jasné celkem hned poté, co tyto skutečnosti vypluly na povrch. Především se jedná o finanční problémy pro tuzemský fotbal a právě první problémy tohoto rázu přicházejí nyní. Fotbalová asociace ČR (FAČR) totiž podle zjištění serveru Seznam Zprávy dluží 25 milionů korun kvůli nedávno proběhnuvšímu mistrovství Evropy žen do 17 let, které se konalo v České republice. Zmíněnému zpravodajskému serveru to potvrdil Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký)

Právě onu sumu ve výši 25 milionů korun dluží FAČR především několika dodavatelům, kteří se postarali například o propagaci, ubytování či pronájem stadionů, kde se zápasy turnaje oderhávaly a kde mladé fotbalistky trénovaly. Jenže samotný generální sekretář FAČR Rudolf Řepka to s těmito dluhy nevidí nikterak růžově, asociace totiž očekávala, že právě peníze na tyto dluhy dostane od státu, ovšem poté, co končící mnistryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) zastavila sportovní dotace, tyto finanční prostředky chybí. „Bohužel tyto finance nepřichází a je opravdu ve hvězdách, jestli vůbec přijdou. Takže v tuto chvíli jsme opravdu, dá se říct, ve velmi vážné a složité situaci. Dokonce bych řekl, že až v beznadějné,“ řekl konkrétně Řepka pro zpravodajský server Seznam.cz.

Ovšem zastavení sportovních dotací nenadělávají potíže pouze fotbalu, ale i dalším sportům. Tak například hokejbalu, jehož letošní mistrovství světa se od začátku června pořádá v Pardubicích, slíbilo ministerstvo školství 13 milionů korun, jež měly být určené na provoz samotného hokejbalového svazu. Nyní nastálou situaci řeší saotné šéf hokejbalového svazu Martin Komárek a jak on sám tvrdí, čtrnáct hodin denně.

Hrozí, že nebude dostatečně prostřeků na financování blížícího se světového šampionátu. „Ta ostuda hrozí. Já to řeknu na rovinu, my obvoláme partnery, bereme si půjčky všude možně, abychom to byli schopni zvládnout,“ řekl Komárek s tím, že již dostala peníze od České unie sportu a o financováí turnaje bude hovořit s Pardubicemi či s Pardubickým krajem. Co se týče peněz od státu, tak ty jsou zkrátka v nedohlednu. „S námi nikdo z ministerstva nekomunikuje, protože tam ani nikdo není. Paní náměstkyně je v žaláři, paní ministryně je v demisi a jediný, kdo aspoň komunikoval - pan Zdeněk Bříza - dal výpověď a je trestně stíhán,“ podotýká Komárek.

Další, kdo má potíže po zastavení sportovních dotací, je Svaz lyžařů, ti dokonce už neměli ani korunu a tak si museli 14 milionů korun půjčit. „Pokud bychom si nepůjčili od bankovního subjektu, finanční prostředky by nám došly už během května. Tím, že jsme využili kontokorent v plné možné výši, máme finance do první poloviny července,“ řekl k tomu Jakub Čeřovský, generální sekretář Svazu lyžařů.

Co se pak týče financování daších sportovních svátků, které se letos budou konat na českém území a které by mohly mít problém se získáním peněz od státu, tak mezi ně patří například mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Račících, mimochodem tato akce se do Česka vrací po dlouhých 59 letech, stejně tak může čekat problémy i Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Troji. Zatímco první jmenovaná akce se uskuteční v srpnu, ta druhá už v červnu.

Dodejme, že Svaz rychlostních kanoistů čekají na dříve státem slíbených přes 20 milionů korun. „Řešíme to vlastními zdroji, které ještě máme, ale samozřejmě uvažujeme o půjčce od České unie sportu nebo odjinud. My musíme pracovníky platit,“ řekl šéf tohoto svazu Jan Boháč.

Jak ale uvedlo ministerstvo, i když už se blíží odchod ministryně školství Kateřiny Valachové z úřadu, tak i přesto neustále pracuje na tom, aby výše zmíněné sportovní akce potřebné finance dostaly včas.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spartu má z bryndy pomoct vytáhnout její první zimní posila. Přišla ze…

10.12.2018 15:43 Praha - Po posledních dvou výprascích se Slováckem (1:2) a doma s Teplicemi (0:1) přichází na…

Fotbalista Sterling se stal obětí rasismu, viní z něj média

09.12.2018 18:19 Anglický fotbalový reprezentant Raheem Sterling z Manchesteru City se podle všeho stal v sobotním…

Češi si o fotbalové EURO zahrají s Anglií. Jinak jejich cesty povedou na…

02.12.2018 13:35 Dublin - O první adventní neděli roku 2018 se čeští fotbaloví fanoušci dozvěděli, s kým se svěřenci…

Evropská liga: Sešívaná pohroma v Bordeaux! O postup budou slávisté…

29.11.2018 23:15 Bordeaux - Před odletem do francouzského Bordeaux byla ze strany pražské Slavie velká očekávání. I…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama