Fotbal bude zřejmě opět hledat titulárního sponzora. Firma ePojisteni.cz hodlá vypovědět smlouvu kvůli Peltovi

Praha - Sotva ročník 2016/17 pro tuzemskou nejvyšší fotbalovou soutěž skončil, už musí český fotbal řešit, jak se jeho elitní liga bude jmenovat od příští sezóny. Jak se totiž podařilo v pondělí zjistit serveru Aktuálně.cz, firma ePojisteni.cz, jež byla pro o víkendu skončivší sezónu 2016/17 titulárním sponzorem ligy a díky tomu tak mohla být tato firma v jejím názvu, se už podle všeho rozhodla, že předčasně vypoví smlouvu právě s nejvyšší soutěží. Důvodem, proč tato společnost, jež nabízí svým klientům internetový srovnávač nabídek povinného ručení, k tomuto kroku dospěla, je nedávné zatčení dosavadního šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty, jenž byl obviněn a následně vzat do vazby kvůli podezřelým machinacím se sportovními dotacemi, které měl údajně porcovat pro své známé společně s bývalou náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou a to ještě před tím, než se k onomu rozdělení těchto dotací stihla vyjádřit příslušná komise. Podle předsedy představenstva pražské Slavie Jaroslava Tvrdíka je pak možné, že s podporou tuzemského fotbalu skončí i čínská společnost CEFC.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Server Aktuálně.cz se to dozvěděl od dobře informovaného anonymního zdroje, když ale tuto zprávu chtěl potvrdit u samotného ředitele ePojisteni.cz Dušana Šenkypla, dočkal se pouze následující odpovědi: "Nezlobte se, v danou chvíli se k té věci nebudu nijak vyjadřovat."

Mimochodem, právě Šenkypl si sliboval od spojení své firmy a české nejvyšší soutěže, že přispěje k větší transparentnosti ligy a aby se tak nakonec stalo, doporučovala fotbalovému vedení hned několik projektů. Po poslední aféře, při které byl nakonec odveden v poutech i sám šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta, si už ale zřejmě Šenkypl řekl, že to byla pro něj poslední kapka.

O nic konkrétnější nebyl ani Dušan Svoboda, jehož Ligová fotbalová asociace, které předsedá, bude od příští sezóny tuzemskou nejvyšší fotbalovou soutěž řídit. "Zda hrozí odchod titulárního sponzora? Může to tak být a nemusí," řekl pouze.

Nestane se tak poprvé, co si bude muset první česká liga hledat titulárního sponzora, už se tak dělo poté, co loni taktéž předčasně vypověděla s českým fotbalem smlouva Synot a to především kvůli loterijnímu zákonu a jeho úpravě, se kterou Ivo Valenta, šéf společnosti Synot, nesouhlasil. Krátce před tím, než odstartovala sezóna 2016/17, uzavřel fotbal smlouvu právě s ePojisteni.cz, v níž tehdy figuroval i český internetový podnikatel Jan Barta, posléze ale svůj nemalý vlastnický podíl prodal investorovi z Německa.

Právě o Bartovi se spekulovalo v tom smyslu, že se celkem levně stal titulárním sponzorem české nejvyšší fotbalové soutěže a to vzhledem k tomu, že se tehdy dostal český fotbal do časové tísně. Proto se tak mluvilo o tom, že ePojisteni.cz platil lize něco mezi 25 až 30 miliony korun ročně, zatímco předchozí partner Synot naléval ročně hned 60 milionů korun. Šenkypl si tak mohl mnout ruce, neboť poté, co se spojila jeho firma ePojisteni.cz s českým fotbalem, hned trojnásobně se u veřejnosti zvedla známost značky.

Na základě uzavřené smlouvy mezi ePojisteni.cz a obchodní organizací FAČR STES, měla být právě firma ePojisteni.cz titulárním sponzorem první české ligy ještě v příští sezóně, jak už je ale výše uvedeno, firma hodlá smlouvu s českým fotbalem vypovědět už nyní. A zatímco od sezóny 2018/19 se má stát podle dříve uzavřené smlouvy titulárním sponzorem ligy společnost Fortuna, zůstává nyní otázkou, kdo se odhodlá stát generálním sponzorem ligy v následujícím ročníku.

Připomeňme, že nejdéle se udrželo spojení české nejvyšší fotbalové soutěže a pivní značka Gambrinus. Právě toto spojení trvalo dlouhých 17 let a až před třemi lety došlo k ukončení této vazby. Ovšem v posledních dnech i zástupci Plzeňského prazdroje, jehož pivní značka Gambrinus stále sponzoruje fotbal, ale už ne tedy v roli titulárního partnera, byli značně rozhořčení nad aférou kolem sportovních dotací.

Dodejme pak, že právě kvůli této aféře končící ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) pozastavila vyplácení dotací pro český fotbal a právě ten se tak kvůli tomu ocitl pod finančním tlakem. A i když pak následně ministryně Valachová slíbila, že i tuzemský fotbal dotace dostane, neví se, zda dostane původně plánovaných 632 milionů korun.

Odejde z českého fotbalu po ePojisteni.cz i CEFC?

A nejen firma ePojisteni.cz je už jednou nohou z českého fotbalu. To samé se dá říct i čínské CEFC, která vlastní pražskou Slavii, tedy klub, který sezónu 2016/17 vyhrál. Právě CEFC by podle informací internetového serveru deníku Sport mohla ukončit podporu reprezentace po výsledcích blížících se voleb nového šéfa tuzemského fotbalu. Záleží však na tom, jestli volby skončí tak, jak si přeje kontroverzní asociační místopředseda Roman Berbr, proti kterému již delší dobu Jaroslav Tvrdík vystupuje. "Jestliže bude zvoleno Berbrovo vedení FAČR, CEFC bude v pondělí firmu ePojisteni.cz v jejím kroku ukončení partnerství následovat," napsal konkrétně Tvrdík na svém twitterovém účtu.

O jednání Romana Berbra, jenž mimochodem i tentokrát bude kandidovat na post místopředsedy FAČR a byl to právě on, kdo na nedávnou pražskou schůzi delegátů z české komory nepozval jednoho z kandidátů na šéfa FAČR Petra Fouska. Právě jeho Slavia v čele s Jaroslavem Tvrdíkem podporuje. "Pan Berbr na setkání řekl, že všichni budou jednotní jako korejští vojáci v šiku," řekl Tvrdík, že tak mají podle Berbra všichni volit ředitele marketingové agentury STES Martina Malíka.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeň se v dalších bojích o Ligu mistrů podívá do Turecka, stejně tak v…

22.07.2019 15:36 V pondělí se ve švýcarském Nyonu nejen čeští fotbaloví zástupci v evropských pohárech dozvěděli, s…

Zákaz mikroplastů? Chystaná směrnice EU může být pohromou pro sport

22.07.2019 13:13 Plán Evropské unie na zákaz mikroplastů může ohrozit využívání tisíců hřišť s umělými trávníky. Od…

Půjde Neymar k Nedvědovi? Italská média píší o bombě, kterou chystá…

18.07.2019 20:41 Ještě nedávno na sociálních sítích pózoval brazilský fotbalista Neymar s barcelonským dresem,…

Jak to bude s Ngadeuem? Vyhlédnuté zahraniční náhrady nepřijdou, mluví se…

13.07.2019 12:58 Situace kolem nigérijského obránce ve službách pražské Slavie Michaela Ngadeua je stále nejasná.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama