Načerno pomalované obličeje a banány. Fotbalový průvod v Soči pobouřil

Soči - Negativní ohlasy sklidil slavnostní průvod v Soči uspořádaný k příležitosti propagace fotbalového Konfederačního poháru. Ruským městem, které bude hostit zápas Kamerunu, pochodovali lidé v afrických šatech s načerno pomalovanými obličeji a banány kolem krku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Konfederační pohár se už tradičně hraje v zemi organizátora nejbližšího mistrovství světa. Turnaj představuje generální zkoušku na světový šampionát a koná se rok před jeho vypuknutím.

V Rusku se na přelomu června a července střetne osm národních mužstev. Vítěze všech šesti kontinentálních mistrovství doplní hostitelská země a Němci coby úřadující mistři světa.

Soči, jedno z pořadatelských měst Konfederačního poháru, se na blížící akci rozhodlo upozornit slavnostním průvodem. Nápad tamějších zastupitelů ale schytal kritiku. Místní totiž kromě jiných převleků pochodovali městem v afrických šatech s načerno pomalovanými obličeji a banány kolem krku, což v doprovodu kamerunských vlajek a kamerunských fotbalových dresů mělo odkazovat na jednoho z účastníků, který v Soči nastoupí k utkání proti Německu.

Fotografie zachycující kontroverzní kostýmy byla později smazána z oficiálních stránek města Soči, na celou situaci ovšem upozornil nigerijský novinář Lolade Adewuyi, jenž studuje v Rusku a průvod viděl na vlastní oči. Podle něj někteří Rusové neví, že se dopouštějí rasových předsudků. "Oni jednoduše nechápou, že pomalovat si obličej načerno a vzít si banány může vyvolat problémy," citovala Adewuyiho americká tisková agentura.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se zatím k incidentu nevyjádřila. Starosta Soči v úterním prohlášení odmítl jakékoliv náznaky rasismu a prozradil, že průvod byl uspořádán s cílem navodit přátelskou atmosféru a oslavit rozmanité tradice z celého světa.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeň se v dalších bojích o Ligu mistrů podívá do Turecka, stejně tak v…

22.07.2019 15:36 V pondělí se ve švýcarském Nyonu nejen čeští fotbaloví zástupci v evropských pohárech dozvěděli, s…

Zákaz mikroplastů? Chystaná směrnice EU může být pohromou pro sport

22.07.2019 13:13 Plán Evropské unie na zákaz mikroplastů může ohrozit využívání tisíců hřišť s umělými trávníky. Od…

Půjde Neymar k Nedvědovi? Italská média píší o bombě, kterou chystá…

18.07.2019 20:41 Ještě nedávno na sociálních sítích pózoval brazilský fotbalista Neymar s barcelonským dresem,…

Jak to bude s Ngadeuem? Vyhlédnuté zahraniční náhrady nepřijdou, mluví se…

13.07.2019 12:58 Situace kolem nigérijského obránce ve službách pražské Slavie Michaela Ngadeua je stále nejasná.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama