Křetínský marně přemlouval Berbra aby nekandidoval na místopředsedu, spolu se Slavií ho nepodpoří

Praha - Pátek 2. června 2017 se rozhodne o budoucnosti českého fotbalu. Na volební valné hromadě Fotbalové asociace ČR (FAČR), na které se zvolí nový šéf právě této asociace. Bude se vybírat celkem ze tří kandidátů a to konkrétně ředitel Ondrášovky Libor Duba, šéf marketingové firmy STES, a bývalý generální sekretář FAČR Petr Fousek. Vedle toho se bude volit i místopředseda FAČR, přičemž jediným kandidátem na tento post je kontroverzní Roman Berbr, jenž je znám díky svému nemalému vlivu na rozhodčí, ale i svou spoluprací s někdejší Státní bezpečností. Právě s ním se ve čtvrtek sešel nejvyšší bos fotbalové Sparty Daniel Křetínský a spolu s ním se této schůzky zúčastnili i další zástupci profesionálních klubů sdružené v Ligové fotbalové asociaci (LFA), přičemž právě tyto kluby jsou ochotny pomoci tuzemskému fotbalu přispět finančními prostředky. Chtěly tak ale učinit pouze v případě, když na post místopředsedy FAČR nebude kandidovat právě Roman Berbr. Ten ale tuto výzvu ze strany profesionálních klubů odmítl. LFA uvedla, že ať dopadnou páteční volby jakkoli, bude jejich výsledek respektovat s tím, že ale nesmí v žádném případě být nezávislost komisí včetně té komise rozhodčích.

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Po jednání mezi Romanem Berbrem a ostatními klubovými majiteli vystoupil Daniel Křetínský před novináři, kterým řekl následující: "Výkonnostnímu fotbalu jsme předložili nabídku, že jsme schopni pomáhat při řešení krize včetně financování. Základem bylo najít složení nového vedení a způsob práce FAČR. Nabídka zahrnovala konkrétní jména, kdo by měl být ve výkonném výboru. Ale ukázalo se, že nejsme schopni se s výkonnostním fotbalem dohodnout."

Dále pak prozradil, že on sám přemlouval Romana Berbra k tomu, aby nekandidoval na místopředsedu FAČR. Právě to byla jedna ze zásadních podmínek ze strany profesionálních klubů. "Já s ním osobně komunikoval s tím, že by v současné situaci bylo jednodušší, kdyby ve vedení nebyl. Podle nás by bylo lepší zvolit nové vedení, které není zatíženo stávajícím problémem a spornou pověstí," řekl konkrétně majitel pražské Sparty, jenž se ale právě na tom s Berbrem nedohodl. "Naše pozice při řešení krize bude pasivnější. Budeme respektovat výsledek volby, budeme standardně spolupracovat, ale absence dohody nám neumožňuje se aktivněji zapojovat a FAČR si musí pomoci sám," pokračoval Křetínský.

Respektovat výsledek pátečních voleb však budou pouze v tom případě, že nebude narušena nezávislost různých komisí, především pak té rozhodcovské. Kluby LFA apelují na FAČR, aby se zdržel jakýchkoli kroků, které by mohly být vnímány jako zásahy do nezávislosti činnosti komisí, které mají dopad na chod profesionálních soutěží. Zejména komise rozhodčích, která je pro vnímání fotbalu odbornou i laickou veřejností v celé jeho šíři klíčová," píše se konkrétně v prohlášení LFA.

Pokud ale budou ze strany nového vedení FAČR připravovány zásahy do zmiňovaných komisí a to proti vůli profesionálních klubů, budou chtít po ať už jakémkoli nástupci Miroslava Pelty jeho rezignaci na postu šéfa tuzemského fotbalu. "Profesionální fotbal bude žádat tuto garanci po dvou kandidátech, a to Martinovi Malíkovi a Petru Fouskovi. Po třetím (Libor Duba) ne, protože se nenašel ani jeden klub, který ho podporuje. V případě, že takovéto prohlášení od nich nedostaneme, tak pravděpodobně kluby LFA takové kandidáty v hlasování nepodpoří. Je to rozhodnutí, na kterém se většinově kluby shodly," upřesnil podmínky této garance předseda slávistického představenstva Jaroslav Tvrdík.

Právě jeho potěšila slova Daniela Křetínského o tom, že ani pražská Sparta nebude volit Berbra do funkce asociačního místopředsedy za Čechy. "Byly kluby, které jasně řekly, že nebudou volit Berbra. A to Sparta, Slavie nebo Bohemians. Ale nebylo to v rovině hlasování a ne všechny kluby vyjádřily svůj názor," řekl Tvrdík.

Ten také potvrdil i to, že se jednalo o možnosti zablokování páteční volby, čímž by se tak na základě připravované změny stanov prodloužil mandát současnému vedení českého fotbalu a volby by se tak konaly v prosincovém termínu. "O této variantě jsme hovořili. Vznikl by tak čas, který by se dal využít k zjištění toho, jaký problém pro FAČR vzniká v důsledku policejního obvinění. Kandidáti by také mohli lépe představit svou vizi. O tom se dnes hlasovalo. My jako Slavia jsme chtěli podpořit návrhy, že by bylo dobré valnou hromadu odložit a vytvořit pracovní skupiny, které by volbu připravily lépe. Ale zůstali jsme v menšině a musíme to respektovat," řekl k tomu slávistický boss.

Slavia i nadále podporuje Fouska

Nyní je známé, že vedle Sparty a Plzně by v čele českého fotbalu chtěl vidět šéfa marketingové společnosti STES Martina Malíka právě Berbr a právě on bude mít největší vliv na delegáty, kteří se zúčastní páteční valné hromady. Co se týče dalšího kandidáta na nejvyšší post tuzemského fotbalu Libora Duby, ředitele Ondrášovky, tak ten uvedl, že za ním stojí třeba Středočeský kraj reprezentovaný bývalým sudím Miroslavem Libou. Ani tento kandidát by nikterak příliš nevadil Romanu Berbrovi.

Kdo by ale tomuto šíbrovi vadil zřejmě nejvíce, tak tím by byl Petr Fousek, kterého ani nepozval ne nedávnou pražskou schůzi delegátů z české komory. Nejvýraznějším podporovatelem tohoto kandidáta je pak pražská Slavia v čele s Jaroslavem Tvrdíkem, jenž se v posledních dnech již několikrát ostře střetl s Romanem Berbrem. A že se ani na tomto faktu, tedy na podpoře Fouska ze strany Slavie, nic nezměnilo, potvrdil sám Tvrdík na svém twitterovém účtu. "Slavia v hlasování podpoří Petra Fouska. Nepodpoří Romana Berbra. CEFC v případě volby dua Malík/Berbr ukončí spolupraci s FAČR. Vše," napsal konkrétně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fotbalová Barcelona si bude volit nové vedení. Bartomeu odstoupil z funkce…

27.10.2020 21:52 Prakticky od skončení minulé fotbalové sezóny 2019/20 se slavná fotbalová značka FC Barcelona…

Jak to dopadne s důležitým zasedáním výkonného výboru FAČR? Šéf Malík má…

26.10.2020 20:43 Český fotbal prochází v posledních dnech turbulentním děním. Všechno to začalo v pátek 16. října,…

Ronaldo je vyšetřován kvůli porušení covidových opatření. Nikdo není…

26.10.2020 10:18 Hvězdný portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo z Juventusu Turín je v Itálii vyšetřován kvůli…

Kouč Vrba bez angažmá. Předčasně končí svou misi v bulharském Ludogorci…

24.10.2020 15:26 Bývalý trenér Viktorie Plzeň i české fotbalové reprezentace Pavel Vrba předčasně končí na lavičce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama