Peltův nástupce není pro zatím znám. Volby skončily patem

Praha - Původně se očekávalo, že to bude právě v pátek 2. června 2017, kdy si český fotbal zvolí nového šéfa poté, co byl ten dosavadní Miroslav Pelta začátkem května obviněn a následně uvalen do vazby kvůli podezřelým machinacím z jeho strany ohledně sportovních dotací. Protože ale delegáti z české komory stáli za šéfem dceřinné společnosti Fotbalové asociace ČR (FAČR), tedy marketingové společnosti STES, Martinem Malíkem a delegáti z Moravy zase pro změnu hlasovali pro jeho protikandidáta, který s ním postoupil z 1. kola, Petra Fouska, bývalého generálního sekretáře FAČR, a ani jeden tak nezískal potřebný počet hlasů, výsledkem byl pat a tedy skutečnost, že ani ve 3. kole se nepodařilo zvolit novou hlavu tuzemského fotbalu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na začátku všeho byli tři kandidáti, přičemž vedle výše zmiňovaných Martina Malíka a Petra Fouska usiloval o nejvyšší post v českém fotbale i ředitel Ondrášovky Libor Duba. Ten totiž v 1. kole voleb získal pouhé tři hlasy s tím, že delegáti z Moravy mu nedali ani jeden hlas. Vzhledem k tomu, že tedy v pátek v hotelu Clarion, kde se volba nové fotbalové vlády konala, nový šéf zvolen nebyl, bude se muset volit ještě v tomto roce někdy znovu. Protože nebyl zvolen nástupce Miroslava Pelty, nevolili se ani další členové nového fotbalového vedení.

FAČR během pátečního jednání ještě sáhla k úpravě stanov zaručující nezbourání současného totálního bezvládí v následujících měsících. Současného výkonnému výboru FAČR tak tedy jinými slovy byla prodloužena platnost jeho mandátu a to konkrétně do doby, kdy nebude konečně zvolena nová fotbalová vláda. Ona úprava stanov spočívá v odstavci 15, jenž tak nově přibyl v článku 21 a jenž hovoří o tom, že  "členové volených orgánů vykonávají svou funkci i po uplynutí funkčního období, a to až do doby, kdy dojde k volbě někoho jiného na jejich místo či jejich znovuzvolení, ledaže jejich výkon funkce zanikne jinak".

Znamená to tedy také to, že i nadále je formálním šéfem FAČR Miroslav Pelta, který je však v současnosti vyšetřován ve vazbě. Připomeňme, že právě Pelta původně plánoval, že bude opět kandidovat na šéfa a měl být tak jediným kandidátem na tento post, po zatčení prostřednictvím svého advokáta Bronislava Šeráka však oznámil, že svou kandidaturu stahuje 

Proto se tedy přihlásili do fotbalových voleb tři kandidáti, přičemž to byli právě Marek Malík a Petr Fousek, kteří mají největší šancí stát se šéfem FAČR. Zatímco za Malíkem mimo jiné stály kluby, jakými jsou pražská Sparta či Viktorie Plzeň se Zbrojovkou Brno a dalších po většinu českých regionů, za Fouskem pak stály vedle Moravanů pražská Slavia, Bohemians 1905 či Teplice, tedy po většinu otevření kritici kontroverzního místopředsedy FAČR Romana Berbra.

Malík si není jist, zda bude kandidovat na mimořádné valné hromadě. Před 3. kolem se jednalo s jednotlivými kandidáty o jejich možném odstoupení z voleb

Nejprve tedy přišlo na řadu 1. kolo, ve kterém sice Martin Malík společně s Petrem Fouskem získali od obou komor delegátů (jak z Čech, tak i z Moravy) poměrně vysokou podporu, přičemž konkrétně Malíka tehdy podpořilo 106 delegátů z Čech a 14 z Moravy, Fouska pak podpořilo 15 českých delegátů a 56 moravských. Právě tito dva kandidáti se tedy utkali v kole druhém, ve kterém pro Malíka v české komoře přibyl jeden hlas, v moravské pak hned čtyři, pro Fouska pak hlasovalo 18 delegátů z Čech a 51 delegátů z Moravy. K tomu, aby vzešel z 2. kola celkový vítěz voleb, potřeboval právě jeden z kandidátů získat nadpoloviční většinu přítomných delegátů a to z obou komor.

To se však nestalo a volby tak dospěly do 3. kola. Tam pro změnu celkový vítěz potřeboval získat  nadpoloviční většinu hlasů všech delegátů s tím, že v obou komorách musí získat alespoň 35 % hlasů, ovšem ani zákulisní jednání před tímto kolem nakonec nevedla k tomu, aby se někdo z obou kandidátů stal vítězem. Malík totiž tehdy obdržel od Moravanů 20 hlasů a tak mu k triumfu chybělo dalších pět.  "Nevím, jestli budu kandidovat na mimořádné valné hromadě. V tuto chvíli je to pro mě čerstvé a nedokážu to říct. Nevnímal jsem volbu moravské komory jako vzpouru. Spíš jsem si říkal, jestli něco nebylo něco špatně z mé strany vzhledem k moravské komoře," řekl pak po dlouhém dni v hotelu Clarion Martin Malík.

Jeho soupeř Fousek poděkoval všem, kteří mu během pátečního dne vyjádřili podporu. "Byl to nelehký den, protože dlouhý den nepřinesl jméno nového předsedy. Na jednu stranu to, že nebyl zvolen předseda není optimální. Na druhou stranu bych to nepovažoval na tragédii, protože to ukazuje na některé problémy, se kterými se český fotbal nevyrovnal," uvedl Fousek, jenž ani na chvíli neuvažoval o tom, že by snad před závěrečným 3. kolem z voleb odstoupil.  "O tom, jestli by měl někdo někomu ustupovat, jsme se měli bavit během vyjednávání a ne hekticky na valné hromadě. Mezi druhým a třetím kolem byly vzneseny dotazy, zda neodstoupím já, nebo i kolega Malík," prozradil střípky ze zákulisí Fousek.

Před volbou si narychlo členství v FAČR vyřizoval největší Berbrův kritik Tvrdík a dalších 18 klubů

Volby nového fotbalového vedení se neobešly bez problémů. V samotném úvodu se totiž zjistilo, že hned devatenáct klubů první a druhé ligy nesplňují podmínky k tomu, aby se mohly zúčastnit voleb. Konkrétně jde o to, že všichni členové statutárních orgánů klubů musí být zároveň členové FAČR. To vedle Opavy, Vítkovic, Českých Budějovic, Varnsdorfu, Jihlavy, Brna, Bohemians, Olomouce, Zlína, Mladé Boleslavi, Sokolova, Vlašimi, Ústí nad Labem, Dukly, Frýdku-Místku, Pardubic, Ostravy a Teplic nesplňovala třeba pražská Slavia zosobněná Jaroslavem Tvrdíkem. Nejen on pak dostal k dispozici 25 minut na to, aby se staly řádnými členy FAČR.

To se však nepodařilo Ostravě, Olomouci  a Frýdku-Místku a proto se tyto kluby voleb zúčastnit nemohly.

Loading...
Témata: Fotbal | FAČR | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeňská Viktorka už hlásí první zimní posilu. Stal se jím Chorvat patřící…

21.10.2019 14:12 Podzimní část právě probíhající sezóny Fortuna ligy 2019/2020 sice ještě neskončila, už nyní ale…

Fotbalová Jihlava si opět stěžuje na rozhodčí. Opřela se i do Chovance

20.10.2019 18:19 Fotbalová Jihlava si po čase opět stěžuje na rozhodčí a jako by se jí tak tedy vrátilo deja vu z…

Ve Španělsku odkládají El Clásico. Kvůli demonstracím v Barceloně

18.10.2019 16:07 Nejsledovanější fotbalový souboj ve Španělsku se nakonec neodehraje v původně stanoveném termínu 26…

Obří podvod na Limberském? Obžalovaný zřejmě napálil řadu dalších…

16.10.2019 15:22 Několika prvoligovým fotbalistům způsobil potíže a škody čtyřiatřicetiletý Čeněk Pazderka, který u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama