Fotbal je zde náboženství, svěřuje se Slovák, který si podmanil Neapol

Neapol - Při nedávné návštěvě Česka viceprezident Juventusu Pavel Nedvěd potvrdil, že se před dvěma lety Stará dáma domluvila s Neapolí na přestupu Marka Hamšíka. Jenže slovenský fotbalista nabídku italského giganta odmítl, jeho srdce zakotvilo pod Vesuvem.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na konci června uplyne deset let od příchodu Marka Hamšíka do Neapole. Do klubu, který od sezóny 2013/14 vede jako kapitán, a kde se v letošní sezóně výrazně přiblížil rekordu Diega Maradony. Argentinská legenda mezi lety 1984 až 1991 nastřílela v modrém dresu 115 branek. Hamšíkovi k překonání zápisu chybí jen tři góly.

"V Neapoli nemáme jednoho trenéra," začíná slovenský reprezentant upřímnou zpověď pro web The Players' Tribune, "máme jich tu tři miliony. Každý muž, každá žena a každé dítě dobře ví, co je pro Neapol nejlepší. Čtyřletý kluk pobíhající v parku vám poradí, jak střílet více branek. Devadesátiletá babička pečující o zahrádku vám vysvětlí, proč musíme do dalšího zápasu změnit rozestavení.

Ten přístup… ta vášeň, všechno to koluje v jejích žilách.

V Neapoli je fotbal náboženství a stadion San Paolo kostel. V regionu se drží pouze jeden větší klub a místní se cítí jeho součástí, kterou rozhodně jsou. O fotbale mluví od snídaně do večeře a potom o něm ještě sní. Někdy mi přijde, že na ničem jiném snad ani nezáleží."

Hamšík se narodil v roce 1987 v Banské Bystrici. Do míče kope od čtyř let a ještě dodnes s obdivem vzpomíná na mistrovství světa 1994 v USA, jež sledoval v televizi. Z gauče obýváku ho zaujala lehkost brazilských útočníků Romária a Bebeta. Od mala ale hraje na trochu jiném postu: "Coby kloučkovi mi trenér řekl, ať běhám v záloze a ať často podporuji útok. Celý život tak nastupuji na pozici desítky. Mohu být kreativní a mít přehled o dění na hřišti. Už v mládí jsem si oblíbil záložníky Zinédina Zidana a Pavla Nedvěda. Byli rychlí, ale nikoliv nejrychlejší – stejně jako já. Uměli rozdávat skvělé přihrávky a dobře četli hru. Chtěl jsem být jako oni."

Talentovaný teenager opustil Banskou Bystrici v roce 2002 a zamířil do Slovanu Bratislava, největšího klubu na Slovensku. Zde vydržel jen dva roky, jako sedmnáctiletý totiž přestoupil do italské Brescie. V Lombardii ukončil povinnou školní docházku, debutoval v seniorském fotbale a přisvojil si novou kulturu. "Italský styl života se postupně stal mým stylem života. Po třech letech, v nichž jsem se dokázal probojovat do A-týmu, jsem se opět stěhoval. V roce 2007 jsem byl prodán do Neapole.

Hned první den jsem věděl, že jsem se objevil v jedinečném klubu. Na ulicích mě okamžitě poznávali lidé. Vášeň fanoušků Neapole zcela převyšuje náklonnost, jaké se mi dostávalo v Brescii. Tu vášeň jsem pochopil až po několika letech, přesto, když jsme v roce 2012 vyhráli Italský pohár, oněměl jsem od úžasu. Klub čekal na trofej 25 let a po našem vítězství v Říme jsem poznal totálně odlišnou Neapol. Bylo to šílené. Pohár nezískali pouze hráči, nýbrž také město a lidé, což všemu dodalo opravdové kouzlo."

Triumf v Italském poháru si Azzuri, jak se týmu kvůli barvám přezdívá, zopakovali v roce 2014. To už byl kapitánem záložník s čírem na hlavě. Ačkoliv se Neapoli nedaří navázat na jediné dva ligové tituly z období zmíněného Maradony, devětadvacetiletý Hamšík nikam neutíká. Proč odmítl nabídku Juventusu vysvětluje v závěru své zpovědi: "Miluji stát na trávníku stadionu San Paolo a poslouchat hymnu Ligy mistrů.

Fotbal je pro mě důležitý a mít možnost hrát za Neapol dlouhých deset let představuje největší úspěch mého života. Patřím zde do velké rodiny, kterou si nesu v srdci. Potřebuji více než tučnou výplatní pásku a trofeje. Potřebuji být duševně naplněn. V Neapoli jsem to našel a jsem jí za to navždy vděčný."

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Půjde Neymar k Nedvědovi? Italská média píší o bombě, kterou chystá…

18.07.2019 20:41 Ještě nedávno na sociálních sítích pózoval brazilský fotbalista Neymar s barcelonským dresem,…

Jak to bude s Ngadeuem? Vyhlédnuté zahraniční náhrady nepřijdou, mluví se…

13.07.2019 12:58 Situace kolem nigérijského obránce ve službách pražské Slavie Michaela Ngadeua je stále nejasná.…

Z Madridu do Barcelony. V katalánském klubu se nově objeví Griezmann

12.07.2019 15:47 Další transfer, o kterém se ve fotbalovém zákulisí mluvilo, skutečně proběhl. Tentokráte je řeč o…

V Bratislavě vypukla rvačka chuligánů, zdemolovali restaurace. 107…

11.07.2019 16:54 Aktualizováno V centru Bratislavy se ve středu večer poprali zahraniční fotbaloví fanoušci, kteří při potyčce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama