Tři desítky let od Boží ruky. Maradonovi trvala omluva 20 let

Diego Maradona, jeden z nejlepších fotbalistů všech dob. Přezdívaný Pibe de Oro, Zlatý chlapec. Na svém kontě má mnoho obdivuhodných úspěchů. Před jednatřiceti lety, 22. června 1986, se však do historie zapsal i negativně. Nechvalně proslulým gólem rukou, kterým v zápase Anglie – Argentina poslal svůj tým do semifinále Mistrovství světa ve fotbale. Dlouho pak tvrdil, že nic špatného neprovedl.

Přidejte svůj názor

Diego Maradona se proslavil nejen čistou hrou

Čtvrtfinálový souboj na 13. Mistrovství světa mezi Argentinou a Anglií měl zvláštní nádech. Byl to první fotbalový střet těchto zemí od jejich války o souostroví Falklandy. Jakkoliv se to tehdy hráči snažili zlehčovat, fanoušci a především média situaci velmi vyhrotili. Šlo o hodně. Argentina vyhrála 2:1 a za oba byl zodpovědný Diego Maradona. Ten druhý byl dokonalý. Maradona obešel pět hráčů a vstřelil jeden z nejkrásnějších a nejfotbalovějších gólů v historii. Nad prvním se však navždy bude vznášet stín podvodu.

Za všechno může boží ruka

Šest minut po začátku druhého poločasu přihrál Maradona Valdanovi a pokračoval v náběhu do pokutového území soupeře. Angličan Steve Hodges zachytil balón, ale jeho odkop byl nepovedený. Brankář Shilton se balón pokusil vyboxovat, ale Zlatý chlapec u něj byl první a rukou jej dorazil do brány. Angličané okamžitě začali hlasitě protestovat, ale nebylo jim to nic platné.

Nezkušený Tunisan Ali Bin Nasser, který zápas řídil, nebral stížnosti na vědomí a gól uznal. Argentina nakonec i díky tomuto gólu vyhrála. Maradona vstřelil i druhou argentinskou branku v zápase, skoro stejně slavnou jako tu první, ale z úplně jiných důvodů. Byla jako z jiného světa. Také pak byla zvolena „Gólem století“.

Maradona se po vstřelení gólu radoval, jako kdyby se nic nestalo. Prý tehdy říkal svým spoluhráčům „Pojďte mě obejmout, jinak to rozhodčí neuzná.“ Když bylo později jasné jak ke gólu přišel, tak tvrdil, že gól vstřelilo „trochu Maradonovy hlavy a trochu Boží ruky.“ Odtud pak pochází slavná přezdívka gólu. Mnoho fotbalových profesionálů i fanoušků Maradonu odsoudilo.

Kouč Anglie prohlásil, že „tohle by tedy na světovém šampionátu nečekal.“ Argentici jej však oslavovali. Říkají tomu viveza – vrozená šikovnost, živost a lstivost. Mnozí to navíc brali jako pomstu za dvacet let starou křivdu z šampionátu v roce 1966. Argentinský kapitán Antonio Rattín byl v první půli vyloučen poté, co promluvil na německého rozhodčího španělsky. Jinou řeč totiž neznal a potřeboval se domluvit. Požádal jej o překladatele a Němec ho vyloučil za urážky. Anglie vyhrála 1:0 a její kouč Ramsey o Argentincích prohlásil, že jsou to zvířata.

img-responsive

Diego Maradona za mlada | foto: Wikimedia Commons

Maradona celé roky předstíral nevinu

Po skončení zápasu všichni čekali na Maradonovo přiznání a to velmi dlouho nepřiházelo. Teprve ve své biografii z roku 2002 Maradona přiznal vstřelení gólu rukou. „Teď cítím, že mohu říct, co jsem tehdy nemohl. V té době jsem tomu říkal Boží ruka. Blbost! Nebyla to Boží ruka, byla to Diegova ruka,“ napsal fotbalista.

Až teprve v roce 2008 se oficiálně omluvil. Po dvaadvaceti letech. Při návštěvě Anglie řekl: „Rád bych se omluvil. Kdybych mohl jít zpátky v čase a zachovat se jinak, udělal bych to.“

Maradona ukončil svou hráčskou kariéru v roce 1997 v argentinském klubu CA Boca Juniors. Poté se pokusil uplatnit jako trenér, mimo jiné v Argentinské reprezentaci mezi lety 2008 a 2010. V současné době trénuje klub Al-Fujairah SC ve Spojených arabských emirátech.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další změna trenéra. Csaplár po porážce se Slavií skončil v Příbrami,…

18.03.2019 16:57 Příbram - Jen den poté, co Příbram na své domácím hřišti prohrála s pražskou Slavií 0:2, rozhodl se…

Losování evropských pohárů: Slavii se splnil sen a zahraje si s Chelsea! V…

15.03.2019 16:07 Nyon - V pátek se ve švýcarském Nyonu jen den poté, co se odehrály odvety osmifinále Evropské ligy…

Fantazie z pražského ráje! Slavia vyřadila giganta ze Sevilly a postoupila…

15.03.2019 00:42 Praha - Na odvetný osmifinálový duel Evropské ligy UEFA ročníku 2018/19 slávističtí fotbaloví…

Návrat potvrzen! Staronovým koučem Realu Madrid se stal Zidane

11.03.2019 20:50 Madrid - Po neuspokojivých výsledcích Realu Madrid se udála v tomto velkoklubu reprezentující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama