Během nadcházejícího ligového ročníku se český fotbal dočká videorozhodčích i větší přísnosti na simulanty

Praha - Nový ročník 2017/18 české nejvyšší fotbalové soutěže je za dveřmi a zástupci Ligové fotbalové asociace (LFA) oznámili ve středu na tiskové konferenci novinky, které se chystají. Tou největší je zřejmě videorozhodčí, jenž se v off-line režimu zkoušel již během předešlého ročníku, na jaře roku 2018 by už ale měl být v ostrém provozu, tedy poté, co skončí školení rozhodčích tak, aby uměli s touto technikou zacházet. V reakci na přibývající pády fotbalistů v pokutovém území za účelem oklamání sudího takovým způsobem, aby nakonec ve prospěch jeho týmu odpískal pokutový kop, se pak chystají přísnější tresty pro tyto simulanty a to v podobě hned dvouzápasového trestu pro jakéhokoli simulujícího.

Přidejte svůj názor

Fotbal, ilustrační fotografie

Poté, co se tedy institut videoozhodčího v české lize během ročníku 2016/17 vyzkoušel, se zanedlouho rozjede v tuzemské nejvyšší fotbalové soutěži do ostrého provozu a to konkrétně až od jara roku 2018. Není však vyloučeno, že se videa dočkají tuzemští fotbaloví fanoušci už během letošmího podzimu. "Mám osobní ambici, aby bylo video oficiálně zavedeno alespoň v jednom podzimním ligovém zápase. O derby ale nejspíše nepůjde. Ani o další exponovaný zápas," řekl totiž Dušan Svoboda, šéf LFA, přičemž ho doplnil výkonný ředitel této asociace Tomáš Bárta s tím, že do 7. kola by se konečné zavedení videa v lize nestihlo a právě v tomto zmíněném kole je na program duel pražských "S".

Video se tak objeví v tuzemských podmínkách o půlroku dříve, než se původně předpokládalo. Mělo se totiž rozjet do ostrého provozu až od sezóny 2018/19. Předčasný start této technické novinky vysvětil Svoboda následovně: "Proces měl být původně dvouletý. Došlo ale k tomu, že německá Bundesliga zažádala o výjimku, aby mohla začít video používat od začátku sezony, takže jsme zareagovali a chceme, aby bylo video v Česku od jarní části sezony."

Doladit se ještě musí to, jakého počtu zápasu v jednotlivých kolech se video bude týkat, už nyní je totiž jisté, že zpočátku nebude ve všech duelech jednoho kola video samozřejmostí. "Ještě před měsícem jsme počítali s dalším testováním, ale na základě toho, že se otevřela možnost, jsme se rozhodli nástup videa urychlit. Dostali jsme od IFAB (Mezinárodní pravidlová komise) podmínky, po jejichž splnění můžeme zavést on-line režim," řekl Svoboda, jenž zároveň prozradil, že otázka financování tohoto projektu ještě není definitivně vyřešena. "Už jsme jednali s některými konkrétními partnery, kteří by se do projektu videa chtěli zapojit," uvedl konkrétně.

Pokud novinku v podobě videa schválí všechny ligové kluby, nebude ostrému startu institutu videorozhodčího nic bránit v cestě. "Nemyslím si, že bude někdo proti, ale podmínkou bude, aby to schválili všichni. Zaslechl jsem už i názory, že to naruší regulérnost soutěže, když to není v celé sezoně. To si ale nemyslím. Třeba na tenisových grandslamech mají jestřábí oko jen na některých kurtech a nikdo to nezpochybňuje," vysvětlil Svoboda.

Už bylo dost aviatiků, disciplinárka bude proti nim přísnější

Určitě si pamatujete, jak na jaře předešlé tuzemské fotbalové sezóny zaznamenal český fotbal hned několik "leteckých dnů", tedy pádů útočících hráčů v pokutovém území za účelem oklamat sudího, kteří jim to z větší části většinou zbaštili a ve prospěch týmu "faulovaného" nařídil penaltu. Právě proti tomu nyní bude bojovat novela disciplinárního řádu, jenž je již schválen Výkonným výborem Fotbalové asociace ČR (FAČR). "Novela nám umožní trestat simulování jako narušení řádného průběhu hry. Pro disciplinární komisi to je nástroj, který může podobné chování z profesionálních soutěží vymýtit," uvedl k této novince Richard Baček, předseda disciplinární komise.

Vedle jiných trestů může hrozit těmto simulantům i dvouzápasová stopka. "Disciplinární řád i v minulosti umožňoval trestat simulování. Ale šlo spíše o peněžitý trest. Nechci spekulovat, ale myslím si, že to nemělo valné preventivní účinky," řekl Svoboda, který taktéž prozradil, že nyní bude disciplinární komise trestat i další hrubé ovlivnění zápasů. "Budeme trestat nafilmované penalty, přímé kopy poblíž pokutového území nebo zákroky, po kterých byl protihráč chybně vyloučený."

Pokud ale už sudí odhalí simulování během samotného duelu, komise se k této simulaci už vracet zpětně nebude.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Anglie zpátky do Mladé Boleslavi? Ke Středočechům by se mohl připojit…

15.02.2019 18:46 Mladá Boleslav - V anglickém Millwallu se mu dlouhou dobu nedaří dostat se do základní sestavy a…

Potvrzeno! Sparta je opravdu blízko k získání Dočkala

12.02.2019 18:30 Praha - To, o čem se v pondělí šuškalo v tuzemském fotbalovém zákulisí, se nyní v úterý nakonec…

Po tragédii Flamenga hořelo v dalším fotbalovém klubu

12.02.2019 12:28 Tři dny po tragédii slavného Flamenga vypukl požár v tréninkovém centru dalšího tradičního…

Dočkal zpátky ve Spartě? Letenský klub se měl domluvit na podmínkách

11.02.2019 22:54 Praha - Celou zimní přestávku absolvoval s pražskou Spartou přípravu a v neděli byl k vidění na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama